Сьогодні Білгород-Дністровська фортеця приваблює багатьох туристів, завітавши на чорноморське узбережжя Одеської області. На питання «Який стиль у Аккерманської фортеці?», можна сміливо відповісти, що це яскравий приклад архітектури середньовіччя: споруда з високими стінами і квадратними або закругленими вежами.
Історія Аккерманської фортеці
Історія Аккерманської фортеці бере свій початок в 13 столітті. Білгород-Дністровська фортеця була відома як Монкастро або Четатея Альба. Вона побудована на руїнах стародавнього Тираса, грецького торговельного поселення, заснованого у VI столітті до н.е. колоністами з Мілета.
У 2 ст. н.е. Тирас був римською прикордонною заставою і проіснував до ІІІ ст., коли його було зруйновано готами. Після цього це місце було в руках Візантії, а потім протягом століття належало Молдавському князівству. У 1484 році фортеця була завойована османським султаном Баязидом II (роки правління 1481-1512), і більшу частину періоду, більше трьохсот років, поки в 1806 її не анексувала Російська імперія, Аккерманська фортеця знаходився під владою османів. Він став частиною ланцюга масивних опорних пунктів, що захищають Чорне море — «Османське озеро» — та його узбережжя від нападів із півночі, спочатку українських козацьких набігів та військ Речі Посполитої, а згодом у XVIII ст. представників Російської імперії.
Враховуючи її стратегічне розташування на одній із двох великих річок, що точаться на південь зі степу в Чорне море (інша — Дніпро), вона була однією з найгрізніших фортець, що простяглися дугою від Дунаю до Азовського моря, і є однією з тих, що найбільш добре збереглися.
Багато вчених на питання «Хто створив Аккерманську фортецю?», не можуть точно відповісти хто були її засновниками. Вона була у руках Османської імперії понад три століття, хоча дослідники припускали, що внесок Османської імперії у історію його будівництва був незначним. Використовуючи в якості одного з джерел історичні карти цього місця, дослідники могли бачити, що бастіони були додані до первісної огорожі у XVIII столітті відповідно до вимог тогочасної облогової війни.
Архітектура фортеці
З особливою мальовничістю середньовічна фортеця в Білгород-Дністровському постає з висоти пташиного польоту, коли видно весь архітектурний комплекс.
Товщина стін варіюється від 1,5 до 5 метрів, а висота стін та веж складає 5-15 метрів. Основною частиною кріпосного комплексу є Цитадель – найукріпленіша споруда.
З півночі мури захищає Чорне море (Дністровський лиман), а з інших трьох сторін вона оточена ровом, глибина якого сьогодні становить 13-14 метрів. Внутрішня стіна рову знаходиться на кілька метрів вище за зовнішню стіну.
Площа найбільшого двору (Громадянського двору) у фортеці становить 5 гектарів. Раніше тут були житлові будинки. У період османського панування тут стояла велика мечеть. У 19 столітті всі житлові будівлі двору було розібрано.
У Цитаделі мешкали комендант, офіцери гарнізону, тут розташовувалися арсенал і скарбниця, а в темницях розміщувалися полонені.
Сьогодення фортеці
Задаючись питанням що цікавого в Аккерманській фортеці, слід звернути увагу на її архітектуру. Сьогодні фортеця складається з 3-х дворів. На півночі ділянки знаходиться цитадель, квадратний форт з круглими кутовими вежами, північна стіна якого утворює частину огорожі, відомої як гарнізонний двір. На південь від гарнізонного двору знаходиться так званий «громадянський двір». На захід від цих двох дворів, на березі лиману, знаходиться портовий двір, найбільш помітними залишками якого є барбакан, розташований на мисі, що виступає в Дністер, і османська лазня або хамам.
Головні ворота фортеці знаходяться на східній стіні, зверненій до суші, одразу на південь від стіни, що відокремлює гарнізон від цивільного двору. Рів проходить по всій довжині сухопутних стін, виходячи на берег з обох кінців.
У минулому цьому місці неодноразово проводилися розкопки. Найраніша експедиція до Тирасу, останки якої можна побачити за головними воротами, датується початком 1900-х років. Усередині фортеці раніше горбиста місцевість була вирівняна десь після розкопок у 1955 році, що, безсумнівно, призвело до втрати багатого археологічного матеріалу. З того часу поступово було розпочато програму «Відновлення», у результаті якої багато частин об’єкта було фактично перероблено.
Цікаві факти про фортецю
Серед цікавих фактів про Аккерманську фортецю можна знайти відповідь на питання «Чому турки фортецю називали Аккерман?». У XV столітті фортеця перейшла під турецьке панування і отримала назву «Аккерман», що перекладається як «білий камінь», у зв’язку з тим, що вона справді була збудована з вапняку. Ця назва вкоренилася та збереглася до наших днів.
Серед 24 веж, що збереглися, виділяється легенда про дві Дівочу вежу. За цією розповіддю, у молдавського маєтку Олександра Доброго була донька на ім’я Тамара – розумна та красива. Коли Олександр вирушав у походи, а вона залишалася вдома. Пізніше дівчина почала вести розбійницьке життя. Попросивши батька дати кошти на спорудження монастиря, вона натомість збудувала фортецю і проголосила себе незалежною царицею. Оселяючись у Аккермані, її бандити здійснювали напади на поселення, які знаходилися поруч. Після повернення з походу, побачивши зміну, Олександр Добрий прокляв дочку і віддав наказ замурувати Тамару живцем у стінах Аккерману, внаслідок чого вежу почали називати «Дівоча».
Розташування Аккерманської фортеці
Де знаходиться Аккерманська фортеця? Споруда розташована на мисі всередині гирла річки Дністер, приблизно в 15 км від місця впадання річки в Чорне море. Знайти фортецю можна за адресою вулиця Адмірала Ушакова, 2В, Білгород-Дністровський, Одеська область, Україна.
Ще більше історичних фортець та будівель України дивіться у розділі “Історія“.