Людство періодично зустрічається з епідеміями. Уже було пережито не одну смертоносну пандемію, проте світ живе і успішно виліковується навіть від найбільш серйозних хвороб. Через щеплення, профілактику, покращення санітарно-гігієнічних умов більшість страшних недуг минулого зникли або перестали бути смертельними. Які ж епідемії вбивали людство?
Антонінова чума
Відбулася у 165—180 роках у Давньому Римі та на Близькому Сході. Вчені точно не можуть сказати, що саме за хвороба це була. Можливо, кір, віспа чи чума. Щодня помирало близько 2000 людей, приблизно 25% населення просто зникло через цей мор. Найпоширенішими ознаками хвороби були гарячка, діарея чорного кольору, блювота, спрага, висип, що мав форму папул, набряк у горлі, кашель, при якому поширювався неприємний запах. Моровиця спустошила римську армію, в Іспанії були безлюдними цілі регіони. За оцінками вчених померло приблизно 10 мільйонів осіб.
Чума Юстиніана
Розпочалася у 541 році. Це епідемія бубонної чуми. Вирувала у Східній Римській імперії за часів імператора Юстиніана. Сам він хворів нею у 543 році. Імператор одужав. Основними ознаками була гарячка, божевілля, міцний сон, сильний біль у всьому тілі, бубони, які лопали, блювання кров’ю, запалення лімфатичних вузлів. Хворі кудись бігли, тікали, на тілі з’являлась гангрена. Хворий помирав протягом 2-3 днів від початку хвороби. Вижити міг лише той, у кого бубони «розривалися», але й вони мали проблеми з ногами та іншими частинами тіла. Від цієї епідемії помирали коти, собаки і навіть миші. Постраждала Італія, Єгипет, Сирія, Палестина, Франція, Ірландія та багато інших країн.
Чума тривала довго, окремі спалахи були відомі ще до 750 року. Через найбільші спалахи хвороби спорожніли міста і села. Вчені кажуть, що ця пандемія вбила 100 мільйонів людей.
«Чорна смерть»
Тривала з 1347 по 1353 роки. Була занесена з Китаю. Це епідемія бубонної чуми. Спричинили її несприятливі кліматичні умови, тяжка економічна ситуація. Монголи їли м’ясо бабака, який був носієм чумної палички. Тварини жили близько біля людей, а на них полювали гризуни, які і перенесли хворобу. Основними ознаками були «очманілість», червоні очі, набрякле обличчя та верхні дихальні шляхи, безперервна гарячка, дратівливість, переривчасте дихання, носова кровотеча, свищі, кашель та блювота з кров’ю, чорна кров, сеча, кал, язик, покритий чорним нальотом, чорні і сині плями на тілі, бубони, неприємний запах від тіла, розлад мови, язик, який здавався замерзлим. Більшість людей помирали на третій день від початку хвороби. Деякі люди помирали через кілька годин від перших симптомів. Хвороба поширилася на всю Європу та росію. За оцінками вчених жертвами стали приблизно 200 мільйонів осіб. Чорна смерть вплинула на демографічну ситуацію, генетичний склад населення. Наслідки бубонної чуми відчувалися ще протягом кількох століть.
Холера
У XIX столітті було 5 пандемій холери. Поширювалася хвороба у Європі, Індії, Китаї, росії. Це інфекційна хвороба, яка має такі симптоми: пронос, сильне блювання «фонтаном», судоми, низький артеріальний тиск, суха шкіра, висип біля рота, сухі і потріскані губи, тахікардія, загострені риси обличчя, сиплий голос, синій і фіолетовий відтінок на обличчі. Хворий міг померти протягом однієї доби з початку хвороби, а міг «протриматися» і кілька днів. Це та хвороба, яка існує і досі, але з нею навчилися боротися, є щеплення.
Від холери під час найбільших пандемій померла сестра Тараса Шевченка Катерина, польський поет Адам Міцкевич, композитор Чайковський та багато інших видатних осіб.
Холера забрала мільйони життів за час всіх епідемій. Найбільше людей померло під час третьої епідемії чуми: 1 мільйон.
«Іспанка»
Пандемія тривала з січня 1918 року по грудень 1920-го року. Це епідемія грипу, від якої загинуло приблизно 100 мільйонів людей. Заразилися хворобою пів мільярда людей. Епідемія прийшла зі США, першою про хворобу повідомила Іспанія, тому грип і отримав таку назву. Хвороба була поширеною у всьому світі. Найчастіше люди хворіли на ускладнену пневмонію, яка вбила людину за лічені дні, а інколи і години.
Жертвами стали поет Гійом Аполлінер, актриса Віра Холодна, філософ Макс Вебер, архітектор Отто Вагнер.
ВІЛ/СНІД
Вперше хворобу було діагностовано у 1983 році у США. З тієї пори почалась справжня епідемія цієї невиліковної недуги. Вона вбиває повільно, якщо не проводити спеціальне лікування. У багатьох хворих немає ніяких симптомів. Хворобу виявляють за допомогою аналізів.
Простими словами – це та хвороба, яка може себе ніяк не проявляти, але організм не має імунітету для боротьби з інфекціями, вірусами. Ознаками недуги можуть бути головний біль, гарячка, збільшені лімфовузли, висип, що швидко минає, слабкість, іноді менінгіт. Зазвичай симптоми минають через кілька тижнів. Найбільше хворих живе в Індії, ПАР, Ефіопії, росії, Нігерії, Мозамбік, Зімбабве, Кенії, США, Китаї.
У світі ще було дуже багато пандемій, але з кожним роком вони стають все менш небезпечними для людей. Вчені навчилися розробляти вакцини, у більшості жителів Землі з’являється імунітет до певних недуг, а економічна, санітарна ситуації стали набагато кращими.