Мабуть, кожен із нас, як мінімум 6 місяців на рік, чекає літа. Ну а коли настають спекотні дні і піт ллється рікою, ми починаємо мріяти про приємну прохолоду. Адже кому сподобається ходити в мокрому одязі або коли в очі потрапляє стікаючий з чола солоний піт? Та й до того ж, це не просто некомфортно, а ще й не гігієнічно. Тому для того, щоб менше потіти навіть у найсильнішу спеку, потрібно знати причини цього явища, а також кілька простих і корисних лайфаків, які допомагають мінімізувати дискомфорт.
Чому одні потіють менше, а інші більше?
Тільки уявіть, що на шкірі до людини (до найбільшому органі тіла) може бути до 5 мільйонів потових залоз. Найбільша концентрація припадає на долонях і стопах, волосистої частини голови, та пахвових западинах. Вони неймовірно сенсорні і відразу реагують на фізичне навантаження, стресові ситуації, перепад температур довкілля. Однак усі пітніють з різною інтенсивністю. А найбільше до цього схильна певна категорія людей.
Генетика.
Найчастіше схильність до рясного потовиділення передається у спадок. Як комусь пощастило. Вчені проводять безліч досліджень на цю тему, проте досі не можуть зрозуміти, який саме ген відповідає за це. Хоча це могло б докорінно вирішити це питання. Тим не менш, вони сповнені оптимізму і продовжують працювати у цьому напрямі.
Зайва вага.
Напевно, всі помічали, що сумні та огрядні люди дуже потіють. Особливо чоловіки із зайвою вагою. При цьому їм не потрібно навіть відчувати сильних фізичних навантажень.
Фізична активність при підвищеній вологості повітря та високій температурі.
Такі кліматичні умови стимулюють організм чутливіше реагувати на ацетилхолін. Нейромедіатор, що впливає на підвищене виділення вологи.
Аеробне тренування.
В даному випадку тут все працює так само, як і з анаеробними тренуваннями. Тому навіть помірна фізична активність може стимулювати підвищене потовиділення.
Адаптація до спекотного клімату.
Якщо людина народилася або ж багато часу прожила в тропічному кліматі, то вона менше схильна до надмірної пітливості. Відповідно, їхній організм ще й захищений від зневоднення.
Стан здоров’я.
Пітливість може виникати при деяких захворюваннях, які стосуються як психіатрії, так і фізіології. Або при вживанні деяких медичних препаратів. Тому, якщо людині не властиво сильно потіти, але вона помічала це за собою, буде не зайвим звернутися до терапевта.
Як менше потіти?
Перше, що спадає на думку, швидше знайти в тінь або менше рухатися. Однак через різні причини це не завжди можливо. Адже навіть незважаючи на сильну спеку, кожен з нас має свої справи, які потрібно вирішувати. Тому, щоб і «вівці були цілі та вовки ситі», потрібно знати і дотримуватися кількох основних, але водночас простих правил.
Підберіть добрий антиперспірант.
Він може бути як роликовим, так і аерозольним. Перші на якийсь час закупорюють потові залози, тим самим знижуючи кількість рідини, що виділяється ними. У той час, як спреї тільки маскують неприємний запах. Тому вибирайте, що для вас у пріоритеті.
Що стосується зменшення потовиділення, то на це впливають солі цирконію і алюмінію, що входять до складу препаратів, які проникаючи через пори в шкіру, вступаючи в реакцію з білковими сполуками створюють своєрідні пробки закупорюють потові залози. Найсучасніші антиперспіранти мають у своєму складі aluminum zirconium trichlorohydrate gly, через що менше подразнюють шкіру і можуть використовуватися кілька разів на день.
Правильно використовуйте антиперспіранти.
Насамперед, їх потрібно наносити на суху шкіру, а не як звикли багато хто з нас, відразу ж після водних процедур. А для того, щоб не допустити подразнення шкіри, потрібно після гоління зробити паузу на 1-2 дні. Як показує практика, пік ефективності дії антиперспірантів починається через 6-8 годин після їх нанесення. Тому, наносите їх заздалегідь перед тренуванням або прогулянкою під сонцем. Тому антиперспіранти можна використовувати безпосередньо перед сном, щоб вже з самого ранку бути готовими до спекотного дня.
Виберіть правильну дієту.
Певні продукти мають властивість посилювати потовиділення. Як правило, це гарячі напої і не лише. Наприклад, кава чай, енергетики тощо. тобто ті, в яких знаходиться кофеїн або тіамін. Це саме стосується і гарячих страв. Гостра та перчена їжа також сюди належить. Продукти з високим вмістом білка і особливо вуглеводів, при перетравленні виділяють велику кількість енергії, а відповідно мають зігріваючу властивість. Тому влітку варто вживати більше фруктів та овочів. Тим більше, на цей час якраз припадає їхній сезон. А ще потрібно намагатися якнайменше, або взагалі не вживати алкоголь. Він діє також як і високобілкова їжа, але ще й шкідливий для здоров’я. Отже, легка їжа, вода та соки – саме той раціон, який буде не лише актуальним, а й корисним у спеку.
Правильний одяг та взуття.
Ідеальний одяг для літа – звичайно ж бавовняний. Яка чудово «дихає», відводячи від тіла зайве тепло та вологу. Тим самим допомагаючи уникнути почуття паркості. Ще краще – льон або шовк, матеріали, що мають унікальну властивість дарувати приємну прохолоду. І звичайно ж, крій літнього одягу має бути вільним. Щодо взуття, то це в ідеалі відкриті сандалії або шльопанці. А якщо йдеться про спортивне взуття, то це мають бути кросівки в сіточку, або ж з тканинним верхом.
Будьте спокійні та вмійте розслаблятися.
Дослідження довели, що людина починає сильніше потіти, коли вона турбується, нервується, і тим більше перебуває у стресовому стані. Саме в ці моменти виділяється кортизол або, як його ще називають, «гормон стресу». Відповідно, почати потіти можна навіть у добре провітрюваному приміщенні з кондиціонером. Тому варто навчитися контролювати свої емоції і завжди зберігати спокій за будь-яких обставин. У цьому вам можуть допомогти заняття медитацією, йогою фітнесом. А також спокійний, гарний та якісний сон.
Як бачимо, питання надмірної пітливості можна вирішити, як і будь-яке інше. А точніше, навіть запобігти його появі. Так що, прислухайтеся до нашої поради та рекомендацій, і насолоджуйтесь влітку на повну!