Одним із чотирьох найбільших міст на Волині є Нововолинськ. Це – населений пункт, у якому немає жодної археологічної чи історичної пам’ятки. Воно саме поступово перетворюється на один великий пам’ятник радянській епосі. Тут – засилля будинків, які називають «хрущовками» та маса представників так званого «сталінського гігантизму». Нововолинськ – це шахтарська столиця Волині, місто промислове і дещо депресивне. Проте, тут теж можна провести чудовий вихідний.
Найчастіше люди не їдуть до Нововолинська на екскурсію. Але зазвичай у місто заїжджають по дорозі з Володимира чи Зимного. Адже тут можна перекусити, прогулятись, випити кави. Нововолинськ має дуже вигідне розташування, адже з нього до польського кордону всього 29 кілометрів, до Луцька – 95 кілометрів, а до Володимира – 19 кілометрів.
Молоде місто
На місці нинішнього міста здавна жили люди. Адже воно розташоване на південному заході Волині, на перетині міжнародних шляхів. Тут існували такі села як Дорогиничі, Будятичі, Русовичі, Низкиничі. Вперше про них згадують ще у 15 столітті. Тоді литовський князь подарував цю місцевість своєму маршалку. Села були невеликі, належали різним поміщикам.
У 1912 році вчений Тетяєв висловив думку про те, що на цій території можуть бути поклади кам’яного вугілля. Але на той момент ніхто не збирався розвивати тут промисловість. Та у 1938 році польська влада звернула увагу на ці регіони. В 40-х роках почалися роботи з розвідки і пошуків вугілля.
У 1950 році було закладено першу шахту на околиці села Дорогиничі. А вже 23 червня 1954 року шахта видала перше вугілля.
10 квітня 1951 року було засноване селище Нововолинськ. Це був типовий шахтарський населений пункт. Статус міста йому було надано у 1957 році. Є навіть інформація про першу дитину, народжену в Нововолинську. Це – Анатолій Садовський, батько якого був шахтарем.
На даний момент в місті проживає приблизно 55 тисяч жителів.
В місті є багато навчальних та лікувальних закладів, є церкви різної конфесії. А також існує 11 шахт. Але працюють вони не всі. Зараз видобувають вугілля на шахті № 1 та №9, а також на шахті Бужанська. Крім того, створюється шахта № 10. Це єдина шахта загалом, яка будується в Україні.
Що подивитися в Нововолинську?
Нововолинськ може стати чудовим місцем для недільної прогулянки і відпочинку. Хоча тут немає ні історичних будівель, ні замків, ні визначних пам’яток. У всьому місті відчувається наліт радянського минулого, більшість будинків досить старі, мають по 60-70 років. Забудова в основному п’ятиповерхова. Тут небагато дійсно високих будинків. Місто скоріше нагадує велике село, однак, намагається розвиватися і стати кращим.
Центральною вулицею міста є бульвар Шевченка. Його забудували ще у 50-ті роки. В основному тут двоповерхові будинки, які намагаються розмалювати у різні кольори. Тут багато різноманітних закладів. Все досить чисто та акуратно.
Двоповерхові милі будиночки доглянуті та охайні. Мине ще зовсім трохи часу і вони стануть місцевими історичними пам’ятками.
Деякі старі будинки виглядають сіро і непривабливо, нерідко можна побачити «хрущівки», у яких відпала плитка чи щось відкололось. Але більшість господарів намагаються прикрашати свої помешкання яскравими барвами, квітами, симпатичними балконами. Тут можна побачити незвичні вікна, двері, багато вазонів і мальовничих квіткових прикрас. Все виглядає дещо провінційно, але при цьому дуже душевно.
Звісно, є багато одноповерхової забудови. Тут можна зустріти яскравих представників стилю 50-х: із лжеколонами та радянським робітничим пафосом.
Окремі райони Нововолинська не дуже привабливі. Деякі туристи кажуть, що околиці міста нагадають схід України, а не західноукраїнське містечко. Тут є будинки, які потребують реставрації: в них живуть люди, їх доглядають, але вони буквально «кричать» про допомогу.
На центральній площі Нововолинська стоїть пам’ятник Кобзарю. Тут досить мило, але вся площа потребує реконструкції і сучасного оновлення. В місті є кілька пам’ятників. Більшість з них присвячені основним подіям в українській історії.
В Нововолинську можна побачити кілька красивих культових споруд: церкву Кирила і Мефодія, Хрестовоздвиженський храм, костел, незвичний за архітектурою будинок для молитов. А біля автостанції знаходиться дивакуватий пам’ятник, який складається з кількох круглих кілець.
Ще на околиці міста можна побачити терикони. Вони не дуже великі, але помітні і цікаві для туристів.
Взагалі, Нововолинськ – досить комфортне та затишне місто. Воно поки не є туристичним центром, але, можливо, на нього теж звернуть увагу і воно теж дочекається своєї порції туристів. Адже тут живуть дуже хороші люди, які мають сталеву витримку та чудові серця!