Практично кожен українець зіштовхується з необхідністю винаймання житла. У наші дні це дуже актуальна тема. Звісно краще, коли договір найму (оренди житла) оформлює професійний юрист, але не всі бажають платити за такі додаткові послуги.
З одного боку це і правильно. Адже насправді процедура не є складною, не потребує особливих знань та досвіду, а тим паче такий документ не потрібно завіряти нотаріально.
На практиці поміч юристів найчастіше потрібна юридичним особам та бізнесу, а для звичайного пошуку та здачі житла фізичні особи звертаються до ріелторів, або шукають все самостійно, щоб уникнути переплат.
В першому випадку оформлення договору оренди квартири дуже швидке та просте, цим займається агенція нерухомості, в них вже є стандартний шаблон таких дій. Але все одно треба обов’язково розуміти та знати правила оформлення такого документу та всі вимоги, адже випадки бувають різними.
Як скласти договір оренди квартири та що для цього потрібно?
Для мінімізації затрат люди користуються різними платформами, самостійно подають оголошення та шукають квартирантів. А для тих, хто шукає житло, такі об’яви також дуже вигідні, мало хто хоче віддавати понад 50% і більше від місячної суми за проживання третім особам. Тому простий договір оренди квартири включає у себе три головні аспекти – це об’єкт нерухомості, вартість та термін дії оренди.
Сьогодні завантажити зразок договору оренди житла можна на багатьох ресурсах в інтернеті, це не таємна та цілком доступна інформація для кожного. А ось його обов’язковим пунктам для заповнення слід приділити особливу увагу.
Інструкція для того, щоб скласти договір оренди квартири
Коли ви вже маєте шаблон, потрібно тільки коректно все заповнити. Хто повинен бути приступній при угоді? – тільки власник нерухомості та квартиранти.
Наприклад, щоб винаймати житло погодинно теж може знадобитись договір, але найчастіше такі послуги здачі виконують посередники, а якщо скласти договір оренди квартири з ними, то він практично не має жодної сили. А тепер ретельно проаналізуємо усі пункти.
Предмет договору
В цьому розділі вказується вся інформація про житло: площа, кількість кімнат, достовірна адреса, в деяких випадках, додається навіть технічний план об’єкта.
Зверніть увагу, що власник може тільки показати оригінали документів на права власності, він не передає їх клієнтам на об’єкт та не вказує їх у договорі. А квартирант може себе підстрахувати перевіривши цю інформацію на офіційних джерелах реєстру нерухомого майна в Україні.
Термін оренди
Практично всі договори заключаються на один рік з правом пролонгації, коли в обох сторін не має претензій. Також додається акт-приймання передачі та видаються ключі. В цьому документі роблять опис того, що знаходиться в квартирі на момент її передання. Також фіксуються всі дефекти (подряпини, тріщини санвузла чи ванної, інші понівечені предмети побуту тощо).
Права та обов’язки сторін
Якщо ви не знаєте як скласти договір оренди квартири в такому випадку, то потрібно прописати умови та терміни оплати, відношення до квартири та правила користування, вчасне попередження про виїзд, які комунальні послуги сплачувати тощо. А також варто додати інформацію й про те, що очікує сторін за невиконання таких правил.
Орендна плата
Обов’язково фіксується у договорі й сума орендної плати. Також вказується, яким чином буде сплачуватись: банківським переводом чи готівкою. Ймовірно варто додати, чи можливий варіант підняття вартості, коли термін оренди ще не стік.
Умови дострокового розірвання та гарантійний платіж
Як, правило, застава – це сума місячної орендної плати, вона потрібна для покриття збитків, якщо квартиранти пошкодили майно, або раптово виїхали та вам треба витрачати час на пошук нових клієнтів. Правила повернення застави треба чітко описати в договорі.
Реквізити сторін
Тут прописується повні ПІБ, паспортні дані (серія, номер, ким виданий), ідентифікаційний номер, номери телефонів, за наявністю електронна адреса, та адрес офіційної реєстрації проживання людей, яка зазначена у паспорті. Після цього обидві сторони підписують договір та він набуває чинності при взаємній згоді.
А чи потрібно реєструвати договір оренди квартири після віз? Ні не треба, але не завадить взяти ксерокопію паспортів, як у власника, так й в квартиранта.
В квартирі може бути прописана не одна особа, для її здачі потрібна згода усіх прописаних людей, це також потрібно зафіксувати у документі.
Для того, щоб захистити свої інтереси та майно, обов’язково укладайте договір оренди, така страховка потрібна обом сторонам. Власник спокійний за свою квартиру чи будинок, а при наявності неприємних ситуацій може звернутись до суду, а квартирант впевнений, що узгоджені умови будуть виконані та його не зможуть просто так виселити без вчасного попередження.
Більше актуальної інформації про нерухомість читайте у нас на порталі.