Вакцинація – це той винахід людства, який дозволяє врятувати дітей і дорослих від смертельних хвороб. Щороку завдяки щепленням, які зроблені вчасно, зберігається життя у 2-3 мільйонів осіб у всьому світі. Обов’язкові прививки для дітей дозволяють запобігти виникненню серйозних проблем та ускладнень.
Чи обов’язково робити прививки дітям?
Багато століть поспіль люди помирали від небезпечних захворювань. Тільки з винайденням вакцин, виявилося можливим подолати смертельні недуги. Тому потрібно прививати малюків, адже:
- це дозволяє захистити їх від хвороб, госпіталізації, смерті;
- це може заощадити час і гроші, адже малеча буде менше хворіти, пропускати навчання;
- вакцинація захистить не лише дитину, а й тих, хто її оточує. Адже є люди, які мають реальні протипокази до щеплень, а також немовлята, які за віком ще не можуть вакцинуватися від певної хвороби;
- вчасно зроблені щеплення знижують рівень ризику виникнення алергічних реакцій і цукрового діабету 1 типу;
- якщо дитина імунізована, то у разі переїзду за кордон, ви зможете віддати її у дитячі заклади без проблем.
Коли робити щеплення дітям?
Немовля відразу після народження отримує можливість вакцинуватися. Цього не потрібно боятися. Календар щеплень для дітей складений професіоналами, які точно знали, коли і для чого потрібно вводити ту чи іншу вакцину. Отже, коли дітям роблять щеплення:
- В 1 добу життя вводять препарат від гепатиту В. Використовують Еувакс. Це дуже важливо, адже саме в перші 12 місяців інфікування цією хворобою може призвести до серозних ускладнень. Наприклад, до цирозу і раку печінки. Майбутня мати може бути носієм цієї недуги і інфікувати малюка, не знаючи цього. Якщо така проблема у жінки є, то у першу добу життя роблять екстрену вакцинацію від гепатиту В. До того ж, таке щеплення захистить дитину в майбутньому від інфікування у будь-якому місці. Це найбезпечніша вакцина у світі. У малюка формується стійкий імунітет до хвороби, практично немає побічних реакцій.
- На 3-5 день у пологовому будинку роблять прививку від туберкульозу. Використовують вакцину БЦЖ. Це надзвичайно важливо, адже у перший рік життя деякі види туберкульозу можуть привести до летального випадку. БЦЖ – це жива вакцина, але вона не призведе до виникнення неприємних реакцій. Хоча дуже часто у місці введення може бути реакція. Через кілька місяців може з’явитися пляма червоного кольору, яка загоїться через 7-8 тижнів. Може утворитися і мокнуча ранка, яку потрібно обробляти. Пізніше може «намалюватися» рубчик. І наявність певних реакцій, і їх відсутність є варіантом норми. Якщо у пологовому щеплення не було проведено, то його потрібно зробити якомога швидше у поліклініці. Після 2-х місяців дитині вже потрібна проба Манту і лише після неї вводять БЦЖ.
- Коли дітям роблять щеплення від інших хвороб? У 2 місяці проводиться комплексне від кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту, хіб-інфекції і гепатиту В. Назви вакцин для дітей тут можуть бути різні: Гексаксим, Інфанрикс Гекса, АКДП та Хіб, ІПВ, Еувакс і т.д. Комбіновані препарати вводяться з одного шприца. Більшість батьків з пересторогою ставляться саме до цього щеплення. Інколи після нього може бути підвищення температури, подразнення у місці введення. Перед процедурою педіатр дасть рекомендації про те, що робити в такому випадку.
- У 4 місяці теж вводиться комплексна вакцина від кашлюку, поліомієліту, дифтерії, правця і хіб-інфекції.
- У 6 місяців малюку дають комплексну вакцину від кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту В. Використовують АКДП і краплі ОПВ, а також Еувакс, Інфанрикс і краплі ОПВ.
- У 12 місяців малюк повинен бути обов’язково провакцинований від кору, епідемічного паротиту, краснухи і хіб-інфекції. Держава також виділяє на це кошти, надаючи вакцини КПК та Хіб. Реакцій майже немає.
- У 18 місяців дитина практично завершує основний календар вакцинації. Вона отримує щеплення від дифтерії, кашлюка, поліомієліту, праця. При цьому найчастіше застосовують АКДП і ОПВ або Інфанрикс і ОПВ.
Скільки обов’язкових щеплень?
В Україні є 10 обов’язкових щеплень. Це – гепатит В, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, хіб-інфекція.
У 6 років дітям роблять імунізацію від кору, паротиту, правця, дифтерії, поліомієліту, краснухи. Вакцини дає держава. Для цього застосовуються препарати КПК, АДП і ОПВ. У 14 років дитина отримує захист від поліомієліту вакциною ОПВ. А у 16 від дифтерії та правця. Надалі кожні 10 років можна проводити ревакцинації.
Щеплення дітям до року, а також всі інші, є безкоштовними. Лише за бажанням батьків вони можуть купувати препарати. Вводити вакцину потрібно у спеціалізованій установі під наглядом лікаря, підписавши відповідну згоду.
Додаткові щеплення для дітей
Більшість країн має досить широкий список обов’язкових щеплень. В Україні він поки не буде розширятися через війну. Але при цьому батьки самі можуть придбати певні препарати і під наглядом лікаря їх введуть у державній поліклініці чи приватній клініці. До додаткових належать:
- Від ротавірусної інфекції. Щеплення є важливим для немовлят. Можна використати краплі Ротарикс чи Ротатек, які вводять орально у 2 чи 3 прийоми. Першу дозу приймають до 12 чи 15 тижнів в залежності від вакцини, а останню завершують до 24 чи 32 тижнів життя малюка.
- Пневмококова інфекція – викликає такі ускладнення як отити, менінгіти. Можна купувати вакцину і робити щеплення разом з основними. Тут важливо розуміти, коли ви почали імунізувати дитину. Наприклад, дітям до 5 років можна вводити Синфлорикс, а Превенар 13 є доступною для дітей будь-якого віку. Найбільш небезпечна ця інфекція для малюків до 5 років.
- Менінгококова інфекція – не дуже поширена, але небезпечна. Може викликати ускладнення, що призводять до смерті. Дуже небезпечна для дітей до 2 років, підлітків. Можна використовувати Менакра та Німенрикс.
- Грип. Дітей можна вакцинувати з 6 місяців. Діти до 9 років можуть отримати дві дози через 1 місяць, а тоді вакцинуватися щороку. Варто робити щеплення тим малюкам, які знаходяться в групі ризику. Використовуються Ваксігрип тетра, Інфлувак тетра.
- Вітряна віспа. Чи обов’язково робити прививки дітям має вирішити кожна мама і тато. Щеплення від вітрянки необов’язкове. Але вона може дати ускладнення. Якщо дитина не перехворіла недугою у дитячому віці, то її краще вакцинувати. Використовують Варілрикс. Тут є 2 дози, починати можна з 9 місяців.
- Гепатит А. Це захворювання може мати негативні наслідки. Використовують Хаврикс 720, починаючи з 12 місяців.
Коли не можна робити щеплення дитині?
Звісно, імунізація – це прекрасно, але є моменти, коли щеплення не робляться:
- гострий період захворювання. Організм, який бореться з недугою не варто навантажувати додатково.
- алергічні реакції – якщо є алергія у стадії загострення, то треба спочатку зняти симптоми. Адже може бути посилення почервоніння і т.д.
- прорізування зубів – дитина в цей час неспокійна. Краще перечекати цей період, адже імунізація може дати не зовсім позитивні реакції, може піднятися температура, а дитина й так має ослаблений імунітет і загальний стан.
Перед імунізацією лікар може призначити аналізи, додаткові обстеження. Це визначається індивідуально. В будь-якому випадку, щеплення треба робити, адже це запорука здоров’я.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Красота та Здоров’я на нашому порталі.