Тернопільщина багата на замки і палаци. Деякі з них знаходяться у чудовому стані, інші – зруйновані і занедбані.
Кременецький замок
За 70 кілометрів від Тернополя розмістилося одне з найгарніших і найколоритніших міст Західної України – Кременець. Усе місто – це одна велика суцільна пам’ятка. Місто розташоване на півночі Тернопільської області на берегах потоку Ірва, тут проживає трохи більше 20000 людей.
Вперше про місто офіційно згадується у 1227 році. Проте у польських джерелах про нього пишуть ще у 1064 році. Місто було у складі Русі, Литви, Польщі, Російської імперії. До 1939 року входило до складу Волинського воєводства Другої Речі Посполитої. Після початку Другої світової війни у місті розташовувалося міністерство закордонних справ Польщі.
На горі Бона знаходяться руїни замку, який був побудований у XII столітті. Він був міцною і важливою фортецею, проте у 1648 році його було зруйновано. І більше замок не відбудовувався. Руїни замку добре проглядаються з різних куточків міста, що створює особливий колорит.
Вишнівецький палац
Одним з найкрасивіших палаців славиться містечко Вишнівець на Тернопільщині. Відстань від Тернополя – 47 кілометрів. Розташовується у Кременецькому районі, на лівому березі річки Горинь.
Містечко має давню історію. Воно було у складі Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, Російської імперії.
Найвідомішою пам’яткою містечка є Вишнівецький палац. Вперше він згадується у 1395 році. Сучасний замок було перебудовано у 1640 році. Головним ініціатором цього був Ярема Вишневецький. У 1675 році під час турецько-польської війни споруду частково було знищено. У 1705 році було відновлено частини фортифікаційних укріплень палацу.
У 1730-х роках було побудовано палац і закладено парк. Пізніше споруди були реконструйовані. Через те, що у роді Вишневецьких померли всі чоловіки, замок було передано сімейству Мнішеків. Саме тоді він став по-королівськи розкішним. У ньому були портрети, скульптури, антикварні предмети розкоші та меблі, посуд, література.
У 1848 році до палацу прибув Оноре де Бальзак. Він порівнював комплекс із Версалем.
У кінці позаминулого століття палац було придбано Павлом Демидовим. Під час Першої світової війни споруда була дуже пошкоджена. Проте у 20-х роках минулого століття проводилася реконструкція.
У 1944 році Вишнівецький палац дуже постраждав через бойові дії. Проте через кілька років була проведена капітальна реконструкція. Але його первісний вигляд, внутрішнє наповнення, інтер’єри не відновлювалися.
На даний момент Вишнівецький замок має чудовий вигляд. У ньому гармонійно поєдналися бароко і класицизм. У замковому комплексі відчутно дух епохи, тут прекрасно все: краєвид, який відкривається з оглядового майданчика, автентичний паркан, що оточує замок, старовинний парк. Замок мав ґрунтовну реконструкцію за часів незалежності України і роботи з відновлення краси цього палацу продовжуються і досі.
Збаразький замок
Одним з найбільш відомих замків є той, який розміщений у містечку Збараж на Тернопільщині. Тут розташовано надзвичайно багато історичних пам’яток, проживає приблизно 13000 жителів. До Тернополя всього 17 кілометрів.
Збараж розміщений у мальовничій місцевості Волино-Подільської височини, у Медоборах. Омивається водами річки Гнізна.
Вперше місто згадується у 1211 році. Воно має довгу і складну, подекуди трагічну історію. З 1772 року Збараж входив до Австро-Угорської імперії (тоді імперія Габсбургів).
З 1906 року у місті діє залізничне сполучення.
Одним з найбільш відомих в Україні є Збаразький замок. Він знаходиться на Замковій горі. Найперший замок був зведений у 1393 році. Проте він був зруйнований. У 1626 році розпочалося будівництво нового палацу за проектами відомих італійських архітекторів. Це був добре укріплений замок з ровом, який наповнювали водою. У нього були товсті стіни, хороші підвали, підземні ходи. Оточували споруду ліси, болота, крутий яр, стави.
Замок перебудовувався, був частково зруйнований під час різних історичних подій. У позаминулому столітті тут був цукровий завод. У 1896 році на території палацу відбулася значна пожежа. У 20-30-х роках минулого століття проводилася реставрація замку. Польський уряд планував відкрити тут гімназію. Плани не здійснилися.
З 1994 року на території замку діє музей. Комплекс є архітектурною пам’яткою.
У 2019 році відбулася повна реставрація замку. У минулому році продовжилися реставраційні роботи. Збаразький замок вважається центральним палацом Тернопільщини.
Червоногородський замок
За 109 кілометрів від Тернополя розміщується унікальний Червоногородський замок. Він розташований біля нинішнього села Нирків на Тернопільщині.
Перші згадки про містечко Червоногород датуються 1351 роком. Воно було у складі Великого князівства Литовського, Австро-Угорської імперії. Проте через різні історичні події, а надто через виселення поляків, які тут проживали, Червоногород став майже порожнім. У 1952 році тут було всього 6 дворів. На місті колишнього містечка було утворено село Червоне. Але у 1970 році воно перестало існувати.
Основною пам’яткою Червоногорода є замок. На його місці спочатку існував дерев’яний комплекс, пізніше мурований. Був власністю різних сімейств. Біля нього розміщувався монастирський костел.
До Першої світової війни у замку вирувало життя. Збереглося кілька фото того періоду. Тут була вишукана тераса, колони, парк, фонтан. Під час великих війн минулого століття замок було зруйновано. Більше його не відновлювали.
Зараз замок знаходиться у аварійному стані, він майже повністю обвалився, знаходитися там небезпечно. Проте унікальна природна зона, каньйон, пагорби, неймовірні руїни старовинного палацу манять туристів і створюють відчуття містики та казковості.