Лунатизм, який ще називають сомнамбулізм являється видом парасомнії. Коли спостерігається не дуже нормальна поведінка, що відбувається, коли людина спить. Частіше за все може траплятися у дітей, віком від 3 до 8 років. Подібна проблема може найчастіше спадкова, зазвичай проявляється раптово, спонтанно, коли людина переживає підлітковий вік.
Особливість захворювання проявляється у тому, що можуть вставати з ліжка, ходити. Інколи навіть займаються звичними справами. Це може бути приготування їжі чи навіть керуванням машиною, якщо вони зможуть вийти назовні. Сомнамбули, як правило, не пам’ятають про те, що ходити у нічний час.
Що викликає лунатизм? Причини ще не добре зрозумілі. Інколи подібне явище може траплятися через серйозні медичні чи психіатричні проблеми. Процес лікування спрямоване на те, щоб покращити гігієну сну, визначити та скерувати головні показники, створити безпечні умови для тих, хто страждає від симптомів лунатизму.
Ходіння у вісні – що це таке?
Сказати про це все можна наступне:
- Належить до парасомній. Тобто до подій, які відбуваються коли людина спить. І це дуже небажані події. Оскільки може призводити до сонного паралічу, тривожних прокидань, нічних жахів;
- Може йтися про розлад пробудження. Головний мозок знаходиться у фазі нешвидкого руху очей. Даний період сну стається у першій третині ночі;
- Стверджують, що лунатизм являється помилкою у розрахунку часу, балансу. Якийсь чинник при цьому виводить головний мозок зі сну. Стається перехідний стан між сном та пробудженням.
Тривати все це може по-різному. Починаючи від декількох хвилин і до години. Якщо людину розбудити, вона буде відчувати себе дезорієнтованою, спантеличеною. Причина полягає у тому, що свідомість продовжує знаходитися у стану сну, але тіло при тому прокидається. Тому лунатик і робить певні справи, здатна навіть розмовляти. До цього ще можна додати таку інформацію:
- У людини значно зменшується чутливість та увага до того, що діється навколо. Особа, що страждає від лунатизму, стає незграбною, часто перечіпається за меблі. Часом це призводить до травмування, якщо лунатик падає зі сходів чи намагається вийти через вікно;
- Частота випадків різна. У деяких це трапляється рідко, інші здатні переживати кілька разів за ніч;
- У більшості випадків шкоди для здоров’я немає. Частіше за все «хворий» повертається до ліжка без пригод або можуть прокинутися у різних місцях житла.
Приємного тут мало, але як вже було зазначено, причини невідомі. Багато хто з рідних, які спостерігали за подібним у своїх дітей чи просто близьких, сподівається, що все пройде само собою.
Причини виникнення лунатизму
Фаза, коли рух очей нешвидкий, являється найбільш глибокою фазою циклу сну. Саме у цей період, мозок найбільше захищається від можливості пробудження. Мозок займається налагодженням власної роботи, регулює баланс потрібних речовин й гормонів.
Точна причина не визначена, але як стверджують науковці саме діти являються найбільш вразливими до цього. Адже у дітей мозок ще тільки розвивається. Проте існують ще можливі причини, які варто розглянути:
- Коли не вистачає сну чи його не вистачає;
- Зловживання алкоголем;
- Людина страждає від гарячки чи іншого серйозного захворювання;
- У жінки менструації або період вагітності;
- Забагато активності до виснаження;
- Наявність емоційного стресу, надмірні хвилювання у дитячому віці;
- Споживання медичних препаратів, що мають певні побічні ефекти.
До можливих причин також можна віднести медичні стани. Наприклад, коли людина пережила інсульт, пошкодила голову, страждає від мігрені та інше.
Коли це стається та чим небезпечно?
Чи являється лунатик небезпечним для оточуючих? Ні, шкоди така людина не принесе. Сомнамбули не нападають, вони мирні та не усвідомлюють, що саме роблять.
Як правило, ходити уві сні людина може у першу третину ночі. Коли особа занурюється у глибокий сон, мозок відключається. Саме тоді, якщо підозрюєте у рідної людини симптоми, варто простежити. Але не завжди це приносить результат. Як вже було сказане вище, подібне може траплятися кілька разів за ніч, але може ставатися вкрай рідко.
Як зрозуміти, що дитина ходить у вісні?
У тих випадках, коли підозрюєте, що дитина може страждати від лунатизму, варто прослідкувати за поведінкою коли вкладаєте спати. Одним з найбільш поширених симптомів – коли дитина має схильність раптово схоплюватися уві сні. Сідає на ліжку, починає ходити кімнатою. Найчастіше все це може спостерігатися у перші години сну. Малюк часто виглядає збентеженим, очі можуть бути відкритими чи, навпаки, закритими.
Важливим питанням являється: чи варто будити лунатика? Тобто бачите, як хтось ходить уві сні, то чи потрібно розбудити? Існує думка, що це небезпечно, але насправді жодних медичних обґрунтувань подібне ствердження не має. Розбудити лунатика стане вірним рішенням. Єдине, людина може виглядати зніяковілою, не розуміти, що узагалі відбувається. Саме тому, краще у цей момент продовжувати перебувати поруч, щоб підтримувати.
Проведення лікування для сомнамбули
Наскільки можливо виправити ситуацію? Все залежить від рівня стану лунатизму. Тобто, якщо значних ускладнень немає, тоді в якості лікування підходять заспокійливі препарати, спокійна, антистресова атмосфера. Проте коли стан виникає внаслідок постійного стресу, неврозів, певних захворювань, тоді доведеться звернутися до медикаментозного лікування. Те, що допоможе відновити нервову систему, збільшити фазу швидкого сну.
Дорослим людям рекомендується влаштувати ритуал відходу до сну. Можна прийняти ванну, додати до раціону корисні продукти. Тобто ті, що допомагають виробляти в організмі мелатонін. Йдеться про м’ясо кролика, індички, перепілки. Можна вживати чорну та червону ікру, кедрові та мигдальні горіхи. Підходять тверді сири, насіння гарбуза.
Лунатизм – не вирок. Підходячи до нього відповідальне, можна полегшити симптоми і врешті-решт вилікуватися від симптомів.
Більше корисної інформації читайте в розділі Психологія на нашому порталі.