Кожен власник авто знає, що регулярно потрібно проводити діагностику свого транспортного засобу. Однією з найчастіших причин звернення до співробітників СТО вважається розвал сходження. Проводять дану операцію на автосервісах після 10-30 тис. кілометрів пробігу. Причому, чим старіше авто, тим менше ліміт.
Причини таких перевірок можуть бути в основі неякісне дорожне покриття, ями та погане зчеплення з дорогою. Власникам авто потрібно розуміти, чому важливо проводити таку процедуру та яка її вартість.
Базова термінологія розвал-сходження
Розвалом називають правильний кут коліс для забезпечення правильного зчеплення з дорогою та стабільного керування транспортним засобом. Якщо з самого початку було неправильно проведено установку розвалу, то можна зіткнутися з проблемою нерівномірного зносу покришок та проблем під час управління авто.
Розвалом колеса називають кут між його центральною площиною та перпендикуляром до поверхні дороги. Вимірюють розвал в градусах, а колеса мають знаходитись в положенні для прямолінійного руху. Колесо під кутом розвалу в 0 градусів має бути вертикальним по відношенню до дорожного покриття. Розвал позитивний коли колеса відхиляються назовні та негативний, коли нахил є всередину.
Сходженням називають найбільш критичний кут при установці коліс. При надмірно позитивному (або надмірно негативному) сходженні може з’явитись підвищений знос покришок. Фактично це різниця відстаней, що виміряні між передньою і задньою точкою дисків коліс в горизонтальному положенні. Сходження вимірюють в міліметрах або кутових одиницях вимірювання (градусах). Якщо колеса паралельні один одному, то сходження нульове.
Що роблять при розвалі сходженні
Водіям рекомендовано при зверненні на СТО заодно поцікавитись скільки коштує заправити кондиціонер в авто, щоб заодно провести і цю процедуру та не прибувати на СТО повторно. При ремонті розвал-сходження в першу чергу проводять діагностику автомобіля. Для цього її перевіряють на стенді та після його проходження надають роздруківку. На ній будуть прописані значення всіх кутів, а саме:
- кути розвалу правого і лівого коліс (як для передньої, так і для задньої підвіски);
- кути сходження правого та лівого коліс (для обох підвісок);
- зсув передньої чи задньої осі;
- поздовжній та поперечний кут нахилу осі при повороті колеса;
- повернуто задню вісь (кут руху авто).
Всі ці параметри будуть прописані в роздруківці разом з вказаними допустимими діапазонами значень. Також вказуються значення до та після регулювання.
Крім цього проводять перевірку всіх вимірювальних кутів. При виявленні відхилу за межі норми проводиться регулювання за допомогою спеціальних вузлів. Перед регулюванням проводять попередній огляд, діагностику ходової частини та перевірку тиску в колесах. Якщо є недоліки, які неможливо оперативно прибрати, то клієнта попереджають про це і вказують дедлайн виконання роботи.
Ознаки неякісного регулювання розвал сходження
На надійних СТО розвал сходження роблять досвідчені майстри. Тому вірогідність їх помилки мінімальна. Однако водіям варто звертати увагу на деякі моменти, що вказують на некоректно проведену процедуру. Наприклад:
- кермо при русі по прямій стоїть нерівно
- при русі по прямій автомобіль веде вбік;
- після розвалу сходження з’явилось відведення.
Причинами таких несправностей може бути оберненість заднього моста чи вільний хід рульового управління. Також можливо зробили різний тиск в шинах. Тому краще бути присутнім при розвалі сходженні та виявляти такі помилки. Однак на надійних СТО майстри не можуть так помилитись і наразити клієнтів на небезпеку. Тому довіряйте своє авто виключно професіоналам.