Бізнес, пов’язаний із завезенням в Україну товарної продукції з-за кордону, стрімко набирає обертів. Щороку відкриваються нові вантажоперевізні компанії.
Дана стаття буде корисною людям, які збираються стати ФОП згаданого профілю. У тексті йдеться про розмитнення вантажів та інші важливі аспекти, пов’язані з їх імпортуванням.
Як оцінити прибутковість бізнесу
Підрахувати, наскільки вигідним стане ввезення товару з-за кордону, доцільно заздалегідь, ще до його закупівлі.
Дана сума включатиме, окрім вартості самого вантажу, витрати на його розмитнення та інші платежі. Якщо оформлення обійдеться дорожче, аніж покупка самої товарної продукції, сенсу в її придбанні та завезенні взагалі нема.
Виконання відповідних попередніх прорахунків найкраще доручити такому фахівцю, як митний брокер.
Щоб цей спеціаліст міг виконати точні обчислення собівартості, йому слід повідомити ряд даних:
- найменування товару, який збирається закуповувати та перевозити через кордон підприємець;
- перелік повних технічних характеристик та світлини цієї продукції (можна у вигляді посилання);
- кількість одиниць у партії, вагу однієї одиниці та загальну вагу вантажу;
- країну, в якій цей товар був виготовлений та назву бренду, що його випустив;
- умови постачання й інвойсову вартість.
Результати обчислень покажуть, чи виправдає себе фінансово ввезення певної товарної продукції в конкретному випадку.
Про складові митного оформлення та його специфіку
Послуга розмитнення, яку можна замовити на сайті https://www.uvs.in.ua/ua/mizhnarodni-avtoperevezennya/ включає власне вартість митного збору, ПДВ та оплату допомоги митного термінала, брокера й суміжних служб.
Розмір мита визначається специфікою товару. Діапазон відповідної суми – від 0% до 15%.
Сума ПДВ для більшості видів товарної продукції, за виключенням медичних виробів, що складає 7%, становить 20%.
Вартість брокерських послуг також визначається складністю відповідного вантажу. Проте в будь-якому випадку самостійне оформлення документації підприємцям обходиться дорожче, є більш трудомістким і займає більше часу.
Спектр документів для розмитнення визначається типом товару, який ввозиться в Україну, і по факту є стандартним. Але розміри мита для таких комерційних вантажів, що завозяться з різних країн, неоднакові. Бувають випадки, коли ця сума перевищує вартість самої покупки.
Процес вважається завершеним після того, як повноважні особи митниці проведуть всі дії, передбачені чинним законодавством. Якщо всі правила дотримані, оформлення митної декларації займає не більше чотирьох годин.
Чому повністю самостійне митне оформлення вантажу неможливе?
Для виконання відповідного процесу є багато умов.
До їх числа варто віднести наявність спеціального митно-брокерського програмного забезпечення, яке придбавається та має бути ліцензованим (вартість ліцензії стартує від 200 €), й акредитацію на митній службі.
Неможливе розмитнення без ключа електронного підпису (митна декларація подається виключно в форматі онлайн і до оформлення цього документу пред’являється багато юридичних вимог).
Варто знати всі правові нюанси процедури – вони регламентуються Законом про митний тариф України, що відрізняється обсягом книги.
Додаткова умова – правильний підбір коду відповідно до класифікації УКТЗЕД. На підставі цього багатозначного номера митники визначають розмір плати за ввезення комерційного вантажу. Наслідком найменшої помилки стає штраф на підставі протоколу про недотримання митних стандартів.
Крім того, для ввезення багатьох видів продукції вимагаються фітосанітарні сертифікати. На митній службі можуть запросити у перевізника також сертифікат якості на товар, лабораторні висновки про нього та іншу документацію.
Проблеми, ймовірні під час розмитнення
Їх типовою причиною стають помилки в оформленні документів, а наслідками – наступні неприємні нюанси:
- простої вантажівки;
- порушення термінів постачання продукту на внутрішній ринок;
- збільшення витрат на транспортування;
- оплата штрафів (їх сума може становити до 300% вартості в інвойсі);
- накладення на вантаж арешту.
Уникнути всіх вищезазначених проблем, що призводять до зайвих фінансових витрат, можна, користуючись послугами професійної брокерської компанії з бездоганною репутацією та досвідом.
Даний сервіс включає всі моменти, від підготовки й оформлення та декларування необхідного пакету документів до визначення й корекції митних цін, можливості застосування складських приміщення митної установи, виконання потрібних обчислень, проведення платежів і класифікації товарів.