DeFi – це окремий сектор на крипто валютному ринку, який намагається покращити роботу традиційних фінансових послуг за допомогою технології блокчейн.
Завдяки використанню блокчейн-мереж, наприклад, Ethereum, децентралізовані фінанси можуть забезпечити новий технічний та організаційний підхід до кредитування, торгівлі, запозичення, управлінню активами та іншого.
Одною з найвідоміших DeFi платформ являється Uniswap. Це децентралізована біржа, яка дає змогу обмінювати різні крипто валюти без застосування централізованого ордер-буку. У 2023 році обсяг торгів на цій біржі складає близько $1.7 млрд. за 24 години.
З чого складається DeFi?
З технічної точки зору децентралізовані фінанси складаються з набору механізмів, які взаємозв’язані одне з одним. Ключовими механізмами є смарт-контракти, автоматизовані маркет-мейкери (AMM), пули ліквідності тощо.
Смарт-контракти – це ті контракти, які виконуються самостійно, дотримуючись умов попередньо узгоджених правил проведення транзакцій. Вони автоматично здійснюють обмін токенів між користувачами.
Пули ліквідності містять пари токенів, які перебувають у заблокованому стану у смарт-контрактах під час проведення операцій. Постачальник ліквідності – це той користувач, котрий вносить свої токени в ці пули. DeFi платформа виплачує частину від торгових комісій таким постачальникам. Такий механізм дозволяє залучати багато різних зацікавлених сторін, замість лише централізованих постачальників ліквідності.
Алгоритм АММ здійснює виявлення цін на токени, виходячи з їх наявності у пулі ліквідності. Це дає змогу більш оптимально проводити торги порівнюючи з традиційними біржами, в котрих немає такої переваги. Вони, в свою чергу, співвідносять лише заявки на покупку та продаж.
Таким чином децентралізовані платформи пропонують своїм користувачам торгівлю крипто валютами, яка володіє такими якостями як прозорість та надійність.
Переваги децентралізованих фінансів над традиційними централізованими
Фінансові операції, які проводяться на DeFi платформах не потребують єдиного адміністратора, який би слідкував за усім механізмом торгівлі. В свою чергу централізовані установи, такі як банки або фінрегулятори можуть виступати тільки від свого лиця.
DeFi не потребує посередників. Користувачі можуть напряму взаємодіяти одне з одним, що дає змогу знизити комісії за проведення торгових операцій. Таким чином, це стає більш доступним, незалежно від місяця знаходження клієнтів.
Децентралізовані платформи наразі швидко розвиваються та виділяються своєю прозорістю, порівняно з традиційними фінансовими установами, які користуються застарілими та менш гнучкими механізмами.
Все це не просто дозволяє DeFi існувати, але й успішно конкурувати з традиційними фінансами. На цей час активно йде робота над вдосконаленням регуляторних вимог.
DeFi: які послуги доступні?
Просунуті та активні клієнти на крипто ринку можуть торгувати у любий зручний для них час, незалежно від режиму роботи фінансових установ. Технологія АММ дає змогу забезпечити безперебійну торгівлю.
Платформи кредитування на базі DeFi дозволяють клієнтам швидко і зручно займати та позичати активи один в одного з будь-якого місця. Це створило додаткову ліквідність на ринку та зміцнило вплив крипто валюти на світовому фінансовому ринку.
Вільне користування існуючими аналогами фіатних валют, такими як крипто USD, євро та інших. Завдяки платформам, які стабільно забезпечують ці стейблкоїни, створюється надійний фундамент усього DeFi.
GameFi площадки надають змогу своїм користувачам заробляти на іграх, котрі поєднують ігрові інструменти, DeFi, смарт-контракти та NFT.
Користувачі DeFi можуть також блокувати свої активи в пулі ліквідності та заробляти на наданні ліквідності. Децентралізовані площадки, своєю чергою, нараховують постачальникам ліквідності певну частину зі свого прибутку від комісій тощо.
Значною перевагою децентралізованих фінансів являється їх універсальність. Наразі розробляється величезна кількість додатків, а сучасні платформи DeFi постійно розширюють свої можливості, намагаючись встигнути задовольнити потреби своїх користувачів.
Розглядаючи сектор DeFi, слід обов’язково також взяти до уваги таку нині всесвітньо відому блокчейн-мережу як Ethereum.
Бо саме на її базі вперше з’явилася технологія смартконтрактів. У теперішній час багато розробників надають перевагу у будуванні своїх додатків саме цій мережі, котра змогла досягти значної безпеки та розвиненої інфраструктури. Але такий швидкий успіх мережі не зміг повністю вирішити усі труднощі у розвитку DeFi. Однією з найзначніших проблем досі являється масштабованість, бо з кожним днем зацікавленість криптовалютою та технологією блокчейн зростає з неймовірною швидкістю.