Літо. Не тільки сонячна та фруктова пора року, на яку ми так довго чекали, але ще й час, коли ми можемо побалувати свіжими фруктами, овочами та ягодами. Заодно, зробити в організмі запас вітамінів, корисних мікроелементів, мінералів і т.д. Однак будь-який запас прийде до кінця, якщо його вчасно не поповнювати.
Але як це зробити взимку? Іти до супермаркету за «штучними» дарами теплиць, від яких не смаку не користі? Та ще й платити за це пристойні гроші. Куди краще, розумніше і правильніше буде купити сушарку для фруктів та овочів, і самим зробити заготівлі улюблених фруктів та овочів, щоб смакувати їх взимку насолоджуватися не тільки їх смаком, а й радісним спогадом про літо.
Але багато залежить від того, наскільки ми зможемо правильно вибрати це диво техніки, яке знадобиться в кожному будинку. Однак у всіх свої пріоритети, обсяги заготовок, час, який можна витратити на заготівлі і т.д. Тому, щоб ви могли купити сушарку своєї мрії і залишилися нею більш ніж задоволені, ми зараз розповімо на основні моменти, на які варто звернути увагу і враховувати їх вирішивши купити цей корисний девайс.
Способи нагрівання
1. Конвекторний
Це саме той випадок, коли можна сказати – геніальне все просто. Особливість цієї конструкції полягає в тому, що до нагрівання повітря додається його циркуляція. Вироблена вентилятором із моторчиком. Що робить такий девайс одним із найефективніших у своєму роді. Зайва волога із фруктів та овочів видаляється максимально швидко, а всі корисні речовини залишаються в продукті.
2. Природний нагрів
Практично такий самий прилад, як і попередній, з єдиною відмінністю – відсутність вентилятора. Жодного стороннього шуму, але при цьому повозитися із заготовками доведеться дещо довше. Адже тепле повітря поширюватиметься природним чином. Сушарка з таким нагріванням коштує дешевше, ніж з конвекторним. Але все ж таки порахуйте, скільки потрібно електроенергії для її роботи.
3. Інфрачервоне випромінювання
Такі просунуті сушарки стоять на порядок дорожче за інші. Але як кажуть ті, хто їх придбав – це того варте. Адже сушіння виробляється за допомогою випромінювання інфрачервоних хвиль. Що потребує мінімальних витрат електроенергії. А по-друге, роблять готовий продукт більш красивим, презентабельним і ароматним, в порівнянні з іншими аналогами. Водночас залишаючи у ньому максимальну кількість корисних речовин. І вони не галасують. Єдиний невеликий мінус – потрібно буде періодично міняти полиці та секції місцями.
Способи циркуляції повітря
1. Вертикально-спрямований
Найчастіше такий зустрічається у бюджетних моделях. Все ґрунтується на фізиці. Нагрівальний елемент встановлений в нижній частині апарату, тому тепле повітря природним чином піднімається вгору. Іноді трапляються моделі, де нагрівання йде зверху. У будь-якому випадку, якщо ви вирішили купити сушарку для фруктів, ягід, та овочів, вибирайте таку невелику кількість. У такому випадку сушіння краще обробляти вміст.
2. Горизонтально-спрямований
В даному випадку нагрівання повітря проводиться від задньої стінки, в якій встановлений нагрівальний елемент. Такі аксесуари зустрічаються не так часто як попередні, але просто незамінні, коли йдеться про роботу з великим обсягом дарів садів та городів. У даних моделях сушарок передбачено кілька рівнів з піддонами, на які можна одночасно виставляти фрукти, овочі та гриби. При цьому їхній запах не змішається.
Об’єм духової шафи
Об’єм камери сушіння – один із важливих критеріїв, за якими потрібно її вибирати. Адже навіщо вам величезний агрегат для маленької родини. Який займатиме у квартирі місця стільки ж, як і меблі. Або, ви збираєтеся дегідрувати свій урожай на комерційній основі, але при цьому, вирішивши ще більше заощадити, купили компактну модель. Все має бути розумно та продумано.
Також звертайте увагу не тільки на кількість піддонів, які там можна розмістити, але й на їх конструкцію. Наприклад, практично плоскі призначені для того, щоб на них в один шар розкласти слайси фруктів або овочів. Насамперед для того, щоб максимально швидко їх дегідрувати. Ну а ті, що з високими бортиками, дозволять розмістити на них цілі ягоди та досить великі фрукти.
Тому, сушарки, залежно від їх обсягу, прийнято ділити на кілька категорій.
- Для будинку цілком підійдуть прилади для сушіння від 3 до 7 літрів. Яку конкретно вибрати, залежить від потреб вашої родини та місця у квартирі чи будинку, куди її можна буде поставити.
- Якщо у вас є своя присадибна ділянка, і ви отримуєте з неї відмінні врожаї, то в такому випадку варто купити сушарку для овочів та фруктів об’ємом 7-20 літрів. З нею, ви не тільки зможете забезпечити всю свою родину та рідних до наступного літа смачними вітамінами, а й порадувати ними друзів та знайомих.
- 20 (25) – 60 літрів мають серйозні апарати. Серйозні дегідратори. Які природним чином використовуються у комерційних цілях.
Матеріал виготовлення
Ще один важливий критерій. На яку обов’язково варто звернути увагу. Знову ж таки, виходячи зі своїх переваг. Якщо вам потрібний легкий девайс, який до того ж можна взяти з собою на дачу, вибирайте сушарку для ягід, фруктів та овочів із пластику. Однак врахуйте, що при неакуратному поводженні він може подряпатись або тріснути.
Ну а якщо ви цінуєте надійність, практичність, і довговічність, то металева сушарка вам в допомогу! Так, ціна на них вища, ніж на пластикові аналоги. Але вони довго будуть служити вам вірою і правдою. У той же час вони можуть нагріватися під час роботи. Тому, при використанні користуйтеся кухонними прихватками або рукавичками.
Сушарки із пластику зазвичай легкі. Можна знайти безліч моделей, які відрізняються формою та конструкцією. Вони не викликають проблем при транспортуванні, якщо це не величезні прилади для комерційної заготівлі. Але пластикові елементи збирають подряпини та можуть розколотися під час падіння.
Потужність приладів
Вона має бути оптимальною, і цьому варто приділити особливу увагу. А точніше, бути адекватною об’єму сушильної камери. Придбавши сушіння з розміром з мікрохвильовою піччю, але великої потужності, ви просто підсмажите, а не висушите свої заготовки. Ну а велика шафа малої потужності просто спеке все те, що ви в неї поклали. Тому, давайте подивимося які 3 категорії потужності існують у таких приладів.
- До 350 Вт – для невеликих обсягів сушіння. Причому тонких слайсів.
- Від 350 до 550 Вт – оптимальний варіант, на який можна орієнтуватися. З ним ви легко і швидко насушите багато корисних чіпсів. Навіть на велику родину.
- 550 Вт і більше – серйозні агрегати для промислових цілей. Ідеальний варіант для тих, хто має великий сад чи город, фермерів, людей займаються бізнесом у продуктовій сфері.
Додаткові опції
Дуже часто, гарна сушарка – це розумна сушарка. Яка може мати різні «корисності». Можете бути впевнені, багато з них обов’язково вам знадобляться. І допоможуть легко та швидко отримати бажаний результат. Навіть якщо ви вперше займаєтеся подібним видом заготовок.
- Управління може бути цифровим чи механічним. Перший варіант дозволяє легко встановити потрібні параметри. Особливо температуру. Ну а другий, бюджетніший, і як показує практика довговічніша.
- Таймер – чудова річ, яка допоможе вам не «стояти над» душею у свого агрегату. Просто встановіть необхідну температуру, силу обдування та час. Ну а тепер займайтеся своїми справами, девайс сам вчасно вимкнеться.
- Захист від випадкового перегріву, працює у тандемі з таймером. Тому, якщо пристрій з тих чи інших причин випадково перегріється, автоматично вимкнеться. Завдяки чому, і ваші фрукти та овочі залишаться цілими та неушкодженими.
Отже, використовуйте дари літа та осені по максимуму. Для чого буде не зайвим купити сушарку. Ну а потім, міцного здоров’я, смачних страв, та приємного апетиту!