Багато хто чув такий термін як «гельштальт-терапія». Але далеко не всі знають, що це таке і кому підходить подібна методика. Розглянемо більш детально, щоб потім зробити свої висновки.
Саме слово «гештальт» являється ключовим, щоб зрозуміти даний підхід. Перекладаючи з німецької мови, означає «цілісний, закінчений, сформований образ». У плані терапії означає ситуацію, що незавершена, яка заважає стати цілісним. Людина може не проговорити власних почуттів з приводу конкретної ситуації. Тому все це продовжує нависати над особистістю, подібне грозовій хмарі.
Наприклад, людина ходить на ненависну роботу. Відчуває через це злість, образу, розчарування. Особливо, коли все це хотілося висловити начальству. В якийсь момент, людина звільняється, але вищевказані почуття не проходять. У таких випадках допоможе психотерапія, завдяки якій вийде опрацювати незавершені почуття, «закрити» подібні гештальти. Отже, простими словами, це формування цілісного образу, доведення ситуації до кінця.
Головна мета полягає у тому, щоб закрити гештальт. Але що це означає? Дехто думає, що йдеться про те, щоб закрити завдання, завершити справи, але то неправильне ствердження. Йдеться не про завершення справи. Закрити терапію, означає проаналізували ситуацію, зробити висновки. І головне: відпустити ситуацію, щоб більше до неї не повертатися. Коли вдається досягнути такого результату, людина стає вільною і у цьому криється головне досягнення.
Жити потрібно тут і зараз. Якщо не закрити гештальт, тоді все це продовжує впливати на життя, на його сприйняття. І для того, щоб виявити, що саме заважає, спеціаліст повинен звернути увагу пацієнта на те, що стається «тут і зараз». Терапевт може ставити запитання «Що ви відчуваєте» або «Про що думаєте зараз». Опрацьовуючи незавершені ситуації, у клієнта виходить цілісне сприйняття самого себе, а також моменту, що важливий наразі.
Гельштальт-терапія представляє собою метод, який здатен допомогти клієнту помічати, разом з тим усвідомлювати процеси. Те, що стається всередині особистості. Важливо плавно відновити цілісне уявлення про самого себе.
У чому полягає мета даної методики?
Звісно, терапія, про яку йдеться, проходить не просто так. Вона має певну мету, заради якої, пацієнти відвідують терапевта. Головна мета полягає у тому, щоб допомогти клієнту, розвивати його усвідомленість, саморозуміння. Також пацієнт повинен взяти на себе відповідальність за власне життя. Завдяки процесу стимулювання усвідомленості, даний метод психології допомагає розширювати можливості клієнта. Коли люди закриває запити, тоді будується нова концепція світосприйняття. Знаходиться спосіб використовувати те, що стається довкола. Все це призводить до стимулу створювати щось більше. По суті, йдеться про постійний розвиток, коли людина йде уперед, залишивши позаду те, що вже у минулому.
Навіщо закривати запити гештальту?
Наскільки важливо доводити до кінця те, що почали? Для того, щоб зрозуміти краще, важливо прийняти до уваги наступні факти:
- Психологи стверджують, що якщо залишити гештальти незакритими, то це може бути дуже небезпечно. Наприклад, буває, що людина зазнала люті, але висловити не зуміла. У результаті виходить незадоволена потреба, коли бажається висловитися. Ситуація при тому незакрита;
- Таким чином, почуття люті стане переслідувати людину. Підсвідоме почне шукати ситуації, в яких можна проявити агресію. Навіть провокувати. Частіше за все, гнів виливається на того, хто знаходиться найближче й не має до ситуації стосунку;
- До того ж якщо закрити ситуацію, то це подарує відчуття контролю. Адже ті справи, що незавершені більше врізаються нам у пам’ять, мозок все більше повертається до можливості вирішення. І це значно шкодить психіці, енергія витрачається марно. Тому із тим, щоб закрити гештальт, краще не тягнути, не відкладаючи життя на потім.
До речі, повертаючись до мети терапії, то якраз у цьому полягає головна мета. Виявити і завершити гештальти, що були незакриті. Адже це тягар, від якого потрібно позбутися і часто це краще зробити за допомогою спеціаліста.
Як це все працює?
Багато хто ще не наважуються на відвідування терапевта. Пояснення просте: людина вірить у те, що це може допомогти. І для того, щоб мати змогу розвіяти сумніви, краще хоча б у загальному плані розібратися з тим, як це все працює.
- Клієнт може прийти до спеціаліста, маючи конкретний запит. Або це може бути загальний дискомфорт у певній сфері життя. Якщо такий запит є, то людина вже зробила перший крок, тобто усвідомила проблему. Терапевт разом із клієнтом повинні перевірити, чи ця потреба являється справжньою. Адже можуть бути інші потреби, більш глибинні;
- Коли у людини немає конкретного запиту, тоді терапевт повинен допомогти у плані розширення свідомості. Це допоможе виявити потреби, сформувати запит. Під час роботи над проблемою, спеціаліст виходить з того, що всі проблеми беруть початок з минулого. Клієнт може навіть не усвідомлювати власних проблем, але вони мають місце у житті. Наприклад, пацієнт невпевнений по життю, тоді ця невпевненість проявиться під час розмови з психологом.
Терапевт не повинен виступати в якості експерта. Не має розповідати клієнту, як тому потрібно жити. Разом із клієнтом займаються дослідженням потреби, можливостей, які здатні допомогти знайти власний шлях, єдиний і неповторний.
Для кого все це підходить?
Помилковим являється твердження, що гештальт підходить тільки для тих, у кого проблеми із психікою, депресія та інше. Психотерапевти повинні більше фокусуватися на емоціях, переживаннях пацієнта. Логіка й раціональне осмислення поведінки знаходиться на другому плані. В даній особливості і полягає основна відмінність гештальту від інших методів, наприклад від когнітивне-поведінкової терапії.
Отже, гештальт підходить тим, хто погано розуміє свої емоції й бажання, але прагне розібратися.
Ніколи не пізно звернутися до спеціаліста, щоб обговорити з ним власні бажання й життєві прагнення.
Більше корисної інформації читайте в розділі Психологія на нашому порталі.