Серпень – час соняшника. Він не тільки прикрашає поля, сади та квітники, але й має дуже смачне та корисне насіння. Чому ж потрібно їсти соняшникове насіння? Які корисні речовини можна отримати, споживаючи насінини жовтогарячої квітки? Скільки ж їх з’їсти, щоб вони не принесли шкоди? Дізнаєтеся далі.
Користь соняшникового насіння
Зерна знаходяться у «капелюшку» соняшника. На терени України ця квітка прибула ще у 18 столітті. Приїхав соняшник з Америки. Він здобув велику популярність серед українців. На традиційних картинах, малюнках, у розповідях часто можна побачити і прочитати те як дівчата, жінки, хлопці лузають саме соняшникове насіння. Воно стало традиційним перекусом, наповняло організм енергією і силою.
Найвідомішою функцією соняшникового насіння є та, що саме з нього роблять олію, яку споживає більшість українців. Але насіння має у своєму складі багато корисних елементів, які є важливими для організму. Так, насінини багаті на вітаміни групи В, вітаміни А,Е, D, жирні кислоти, кальцій, магній.
Соняшникове насіння можна вживати як самостійну страву або перекус. Дуже часто його зараховують до так званих снеків, які споживаються між прийомами їжі, під час перегляду фільмів, на прогулянках і т.д. Але насінини можна додавати до випічки (хліба, печива), салатів і інших страв.
Найбільш корисним є те насіння, яке було висушене, але не є термічно обробленим. Адже при смаженні більша частина корисних речовин втрачається. А якщо ж чищене соняшникове насіння зберігати довго, то всі поживні жири теж зникають.
Соняшникове насіння є дуже цінним продуктом харчування, адже воно поповнює запаси вітамінів в організмі, допомагає боротися зі старінням, знижує рівень «поганого» холестерину в крові. Воно може дещо зменшувати апетит, тому інколи його в обмежених кількостях можна використати при дієті або схудненні. А якщо ж дієта має обмеження жирів, то насіння можна використовувати для того, щоб поповнювати їх запаси.
У соняшниковому насіння є білок, жири, вуглеводи та мінерали, тому його можна вважати повноцінною стравою. Кажуть, що в історії є випадок, коли самотня монахиня на безлюдному острові багато років поспіль їла одне лише соняшникове насіння.
Несмажене насіння багате на йод, залізо, магній. Таким чином воно може сприяти кращій роботі серця, судин, їх очищенню. З’їдаючи хоча б жменю сирого насіння в тиждень, ви зможете наситити свій організм корисними речовинами. А ще у насінні є вітамін В6 та фолієва кислота. Тому воно корисне тоді, коли є перепади настрою та нервові проблеми. Взагалі, вживання насіння з соняшника може заспокоювати. Тому варто з собою мати невеликий пакуночок з ним, якщо життя у вас дуже стресове.
До речі, соняшникове насіння може бути корисним тим людям, які страждають на закрепи. Воно м’яко та ефективно вирішить цю проблему.
Дехто з курців заміняє куріння на вживання смачних чорненьких насінин. Кажуть, що це дуже допомагає.
Якщо вживати несмажене насіння, то воно буде корисним для стану нігтів, волосся. Інколи сирі насінини використовують у якості косметичних масок, кремів, скрабів.
Чи може соняшникове насіння бути шкідливим?
Звісно, соняшникове насіння дуже корисне, але воно може мати і певні негативні наслідки, якщо його споживати надто багато або неправильно.
Соняшникове насіння має досить багато калорій. У 100 грамах його міститься калорій стільки як в цілій плитці шоколаду! Тому вживати його потрібно в міру. А тим людям, які дотримуються дієти варто слідкувати за тим, скільки можна споживати цього смачного продукту.
Краще вживати сире насіння, а не смажене, адже в ньому більше корисних речовин. Більшість людей їсть саме смажене насіння, в якому жири вже шкідливі.
Інколи соняшникове насіння може бути шкідливим ще й тому, що поля із соняшником розташовані біля автомобільних доріг або оброблюються різними хімікатами. Таким чином, насінини можуть бути забруднені і реально підхопити якусь інфекцію або отруїтись. Якщо купуєте соняшникове насіння на вагу, то вимагайте сертифікати якості.
Зазвичай, соняшникове насіння перед смаженням і споживанням не миють. А на шкірці може бути багато шкідливих речовин, які викликатимуть отруєння, діарею, нудоту, алергію.
Якщо лущити соняшникове насіння зубами, то можна їх дуже пошкодити. Наприклад, стає крихкою емаль, з’являється карієс, зубки можуть потемніти. Найкраще руками лущити насіння, щоб не мати негативних наслідків.
Крім того, не варто вживати насіння і тим, хто багато співає або говорить. Адже слизова покривається невеликим шаром олії і тому стає важко говорити і співати. До того ж, після вживання соняшникового насіння дуже хочеться пити.
Якщо є проблеми з жовчним міхуром, печінкою, шлунково-кишковим трактом, то краще утриматися від споживання соняшникового насіння. І, звісно, соняшникове насіння може стати причиною забруднень вдома і на вулиці. Адже шкірка розлітається у різні сторони і дуже часто її кидають просто під ноги.
До речі, дехто називає соняшникове насіння своєрідним наркотиком. Адже припинити лузати його інколи дуже складно. Вживайте насіння з користю, обирайте лише якісне і будьте здорові!