Гепатит A (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – вірусна інфекція, яка вражає печінку, захворювання викликається збудником — вірусом гепатиту A (HAV). При попаданні вірусу до печінки клітини життєво важливого органу починають руйнуватися, відбувається це тому, що клітини гинуть через вплив на них вірусу і власний імунітет організму атакує їх, оскільки має зруйнувати уражені клітини, відбувається свого роду захисна реакція організму.
Шляхи передачі вірусу
Гепатит А передається основним шляхом фекально-оральним, тобто інфікуватись можна через брудні руки, немиті овочі/фрукти, заражену воду, близький контакт з носієм вірусу. Вірус гепатиту А є дуже стійким при кип’ятінні, гине не одразу, а лише через декілька хвилин, у відкритих водоймах живе декілька діб, власне тому і спалахи хвороби Боткіна збільшуються у літній період.
У групі ризику є кожен, хто не хворів на жовтуху і не отримав щеплення. Небезпечним вірус є для дітей молодшого віку та людей похилого віку, особливо якщо наявні супутні хронічні захворювання.
Класифікація гепатиту A
Хворобу Боткіна класифікують:
- за типами (типовий-жовтяничний, атиповий-безжовтяничний, стертий)
- стадіями (перед жовтяничний, жовтяничний, реконвалесценція)
- важкістю (легку, середню, важку, злоякісну форму)
- за перебігом (гострий до 3-х місяців, хронічний до 6 місяців, з рецидивами або загостреннями більше 6 місяців)
Симптоми хвороби А є:
- нудота, блювота
- біль у животі
- діарея
- зниження апетиту
- слабкість та головний біль
- підвищення температури тіла
- темна сеча та знебарвлений кал
- склери та слизові оболонки набувають жовтого забарвлення.
Не у всіх інфікованих проявляються вище перелічені симптоми, ознаки прояву жовтухи залежать від віку зараженої людини.Важкість захворювання та підвищені летальні випадки у пацієнтів старших вікових груп, у дітей до 6 років часто хвороба протікає безсимптомно і лише у 10% проявляється жовтяниця, у дітей старше 6 років та дорослих симптоми проявляються та у 70% виникає жовтяниця.
Діагностика хвороби
Діагностика гепатиту A включає у себе збір анамнезу, огляду інфекціоніста та проведення лабораторних досліджень.
З лабораторних досліджень основними та важливими у виявлені захворювання є:
- тест на Антитіла IgM до гепатиту A (антитіла з’являються на ранніх стадіях і вказують на активну чи перенесену інфекцію)
- Антитіла IgG до гепатиту A (наявність таких антитіл вказують на перенесену хворобу чи проведену раніше вакцинацію, а також забезпечують імунітет проти вірусу гепатиту A)
- Печінкові проби (аналіз крові, який показує як працює печінка, якщо показники печінкових ферментів АЛТ, АСТ, білірубіни підвищені це може вказувати на ураження печінки)
- Виявлення РНК вірусу гепатиту A (HAV) методом ПЛР (виявляють наявність генетичного матеріалу вірусу у крові, проводять аналіз коли діагноз не є визначеним)
- У разі складних випадків призначають УЗД, КТ чи МРТ.
Лікування гепатиту A
Лікування хвороби Боткіна не має спеціального противірусного лікування, інфекція проходить сама по собі, бо імунна система очищає вірус з часом. Проте підтримуюча терапія потрібна завжди для лікування симптомів хвороби та швидкому одужанню.
Включає у себе відпочинок, який потрібний для відновлення сил організму, гідратація (пийте велику кількість води для кращого функціонування печінки та підтримки водного балансу), ліки призначає лікар індивідуально відповідно до вираженості симптомів (гепатопротектори, імуностимулятори тощо), виключити з раціону жирну, смажену їжу, яка навантажує печінку, госпіталізація необхідна у разі ускладнених випадків, людей із зниженим імунітетом, дотримуйтесь рекомендацій свого лікаря.Після успішного лікування гепатиту А настає період відновлення, для прискорення процесу реабілітації лікар може рекомендувати курс санаторних процедур.
Профілактика
Для профілактики гепатиту А необхідно дотримуватись правил особистої гігієни ( регулярне миття рук, особливо після відвідування туалету), забезпечити водопостачання чистою водою, належне відведення стічних вод з населених пунктів, покращити якість харчових продуктів та їхню термічну обробку, вживання кип’яченої води, імунізація населення.
Дотримуючись таких заходів можна знизити ризик зараження вірусом гепатиту А.
Вакцинація від гепатиту A
Найефективнішою профілактикою захворювання є вакцинація проти гепатиту А, що забезпечує тривалий імунітет проти вірусу. Вакцина від гепатиту А є “Havrix-1440”, виготовлена в Бельгії, містить у собі інактивований формальдегідом і адсорбований на гідроксиді алюмінію вірус штаму HM 175. Вводять вакцину з рекомендованим інтервалом між дозами від 6 до 18 місяців.
Щеплення від гепатиту А дорослим після контакту з патогеном рекомендують тоді, коли до можливого контакту імунізації не проводилась, та проводяться через 2 тижні після появи перших симптомів. Введення препарату “Havrix” рекомендоване для вакцинації дорослим та дітям при поїздках за кордон, а пацієнтам з 16 років вводять “Havrix 720”.
Гепатит А хвороба, яку можна вилікувати та якій можна запобігти. Необхідно підвищувати обізнаність населення про захворювання, впроваджувати профілактичні заходи, які сприятимуть зменшенню захворюваності на гепатит А.
Більше корисної інформації читайте в рубриці Красота та Здоров’я на нашому порталі.