Літо – це та пора, коли ми не тільки насолоджуємося смаком свіжих фруктів, овочів і трав, набираючись вітамінів, але і робимо заготівлі про запас. Щоб і взимку ми мали на кухні частинку літа. І звичайно ж, запашна м’ята. З якої виходять найсмачніші чаї, що володіють заспокійливими властивостями і добре зігрівають в холодну пору року. Однак, щоб м’ята зберігалася якомога довше, при цьому зберігаючи всі свої корисні властивості, потрібно знати, як правильно її висушити. Для чого можна скористатися одним із 5 способів.
Але для початку її необхідно для цього підготувати. Для чого потрібно перебрати гілочки м’яти, видаляючи пошкоджене, гниле, під’їдене комахами листя. Потім їх потрібно добре промити під проточною холодною водою. Тим самим прибравши з них пил та сміття. Вистеліть паперовий рушник, розкладіть на ньому м’яту в один шар і зверху також накрийте. Якщо хочете позбавитися вологи якнайшвидше, час від часу промакуйте м’яту серветками. Потім, залежно від обраного способу сушіння, залиште гілочки цілими або відокремте листя. А тепер, найважливіше та цікаве.
Віниками
Найпростіший і тому популярний метод. Зберіть гілочки м’яти у пучки середнього розміру. Такі, щоб листя не стикалося щільно один з одним. Добре зв’яжіть віник біля основи та зробіть петельку, за яку можна буде підвісити зв’язку. Зробити це потрібно буде в добре провітрюваному місці чи приміщенні. Наприклад, на веранді, під навісом або на балконі. При цьому слід уникати потрапляння прямих сонячних променів. Весь процес сушіння триватиме близько двох тижнів. Після чого, ви можете зберігати м’ятні віники в такому ж вигляді, або зняти листя, а гілочки окремо подрібнити.
На горизонтальній поверхні
Якщо дозволяє площу, то висушити м’яту можна і на будь-якій поверхні, попередньо застеливши її папером. М’яту розкласти одним шаром. Бажано, щоб гілочки якнайменше стикалися між собою. Від цього залежить, наскільки вона швидко висохне, зазвичай це 1-2 тижні. Також, розділені гілочки та листя сохнуть швидше. Не викладайте заготовки на сонце, сушіть у тіні, і щодня перевертайте їх кілька разів. У такому випадку, зелень краще збереже свій колір, аромат та корисні речовини.
Електросушарка
Більш сучасний, швидкий і ефективний спосіб висушити ароматну траву. Для цього вам знадобиться спеціальний девайс із кількома лотками. На яких ви можете розкласти зелень шарами 2-3 см. Виставте мінімальну температуру, близько 35 *С. Щоб отримати бажаний результат, потрібно почекати близько 8 годин. При цьому час може змінюватись в залежності від соковитості трави та товщини шару. Не забувайте періодично контролювати процес і можна перевертати м’яту. Перед тим, як відправити висушену м’яту в спеціальний мішечок або контейнер, дайте їй добре охолонути.
Духовка
Цей спосіб схожий на попередній, але більш доступний, так як духова шафа є практично в кожному будинку. Тому тут все майже те саме, що й у попередньому розділі, хіба що крім температури, яка повинна становити +/- 70*С. В ідеалі, якщо духовка має конвекцію. Ну а якщо така відсутня, залиште дверцята злегка відчиненими, підклавши під неї предмет, що не боїться високих температур. Головна перевага такого методу – економія часу. Якого для того, щоб отримати бажаний результат, знадобиться близько години. Ознака того, що все готове – листя, що скручують по краях. Вимкнувши духовку, відкрийте її і дайте м’яті охолонути в ній. Після чого можете прибирати її на зберігання.
Мікрохвильова піч
Швидко, практично, ефективно. Розподіліть стебла м’яти на керамічній тарілці в один шар, попередньо застеливши її паперовою серветкою. Виберіть на девайсі мінімальну потужність і вмикайте мікрохвильову піч кілька разів на 10 сек. Після 3-5 циклів щоразу відкривайте дверцята і перевіряйте висохла м’ята. Основна і головна ознака, що скручується листя. Як тільки ви переконаєтеся, що все готове, дістаньте страву і даєте зелені охолонути за кімнатної температури. У кожному випадку час сушіння індивідуально. Все залежить від особливостей приладу та кількості свіжої м’яти, яку ви в нього помістили. У будь-якому випадку такий спосіб найшвидший і допоможе вам заощадити масу часу і зусиль.
Висушили м’яту? Чудово! Вітаємо! Але це лише півсправи. Велике значення має те, наскільки правильно ви її зберігатимете, інакше всі праці можуть бути марними. Тому, повторимося – насамперед, суха м’ята залежно від способу сушіння має охолонути до кімнатної температури. Потім її можна пересипати в ідеалі в тканинні мішечки, або бляшанки, контейнери з пластику і т.д. Якщо ви розділили листя та гілочки, то перед цим їх варто розсортувати за різними ємностями. Добре і правильно висушена м’ята може зберігатися 1-2 роки у сухому місці без потрапляння прямих сонячних променів.