Хрещення дитини – це дуже важлива подія не тільки для батьків, а й усієї родини. Сенс хрещення дитини – це звільнення від первородного гріха. Тоді за малюка можна молитися в Церкві, а священники кажуть, що цей обряд потрібен для спасіння душі. Згідно з вірою батьків, вони самостійно вирішують робити цей обряд чи ні, та яким чином все необхідно зробити. Деякі люди не хрестять своїх дітей, посилаючись на те, що дитина у дорослому віці повинна сама вирішити, потрібно їй це чи ні.
І тут постає багато питань, коли хрестити дитину, у що її вбрати, де це зробити та як обрати хресних батьків? На всі ці питання й не тільки ми будемо відповідати у даній статті.
Як підготуватись до обряду Хрещення?
Якщо ваша родина часто відвідує окрему церкву та являється прихожанами, то вибір відбудеться сам собою. В іншому випадку треба прислухатись до своєї душі та почуттів й обрати саме той храм, де вам буде зручно та комфортно. Бажано, щоб він був недалеко від дому.
А потім батьки замислюються, у якому віці христити дитину? Церква не дає обмежень! Пройти такий обряд може навіть доросла людина. Але більшість священників радять зробити це до одного року. Ви, мабуть, часто чули, коли новоспечені батьки ховають немовлятко та просять не дивись на дитину, бо її ще не хрестили. Хтось вірить у це, а хтось ні, право кожного. Звичайно, коли краще хрестити дитину мати та батько вирішують самостійно. Як правило, цей обряд виконують або одразу через 10-18 днів після народження, чи з настанням трьох місяців малюка. Для підготовки до хрестин малюкам потрібні наступні речі.
За церковними правилами, для хрещення дитини необхідні: Хрестильний одяг – сорочка або плаття, крижма (пелюшка або рушник), які заздалегідь придбаває хрещена мама. Дівчинці також знадобиться головний убір: чепчик, косинка, хустка, палантин. А батькам треба обов’язково взяти з собою:
- Натільний хрестик з ланцюжком або мотузкою;
- Рушник або пелюшка;
- Ікона Святих, в чиє ім’я хреститься малятко;
- Свічки;
- Змінний одяг й ковдра;
- Пустушка і пляшечка з водою;
- Документ.
Далі пропонуємо дізнатись про правила хрещення дитини. Так, вони є. Тому все по черзі.
Як обрати хресних батьків для дитини?
Перше – це вибір хрещеного батька та матері. Обирати цих людей треба дуже ретельно та відповідально. Вони повинні щиро радіти вашому щастю. У душі бажати малюку тільки найкращого. Дуже добре, коли хрещені віруючи люди та відвідують церкву. Задумайтесь, адже ці люди будуть з вами довгі роки та приходитимуть на кожний день народження дитини, тому обирати просто подружку або друга, з якими були раніше суперечки чи непорозуміння, не варто. Перед вибором дайте відповіді собі на наступні питання:
- Чи довіряємо ми цім людям?
- Чи зможемо ми підтримувати гарні відносини протягом багатьох років?
- Чи дійсно вони стануть гарним прикладом для нашої дитини?
На що слід звернути увагу:
- Хрещеними не можуть бути самі батьки.
- Хрещені не повинні бути ченцями.
- Хресні не повинні бути між собою в шлюбі, або збиратися вступати в нього.
- Хрещені повинні бути щирими християнами, які шанують Бога і Церкву.
Забобони та заборони
Багато людей, погано знайомі з життям Церкви, вважають, що ставати хресними батьками можна тільки один раз, так як при повторному Таїнстві з першого хрещеника знімається хрест. Це не більше, ніж марновірство. Бути хресним можна скільки завгодно разів.
Категорично забороняється під час свята вступати в суперечки, сваритися і висловлювати негатив на адресу оточуючих. Лихослів’я і плітки також вважаються неприпустимими так як можуть залучити негативну енергію і зіпсувати атмосферу священного дійства.
Як обрати дату хрещення малюка?
Якщо вас турбує питання в які дні найкраще хрестити дитину, то церква не дає обмежать. Цей обряд можна робити у будь-який день, чи божественне свято. Тут суть здебільшого у практичності. Для хрещених, батьків, родичів та гостей день повинен бути зручним. Саме тому частіше обирають п’ятницю, або вихідні дні.
Чи можна хрестити дитину на Водохреща?
Так, звичайно! Знакові церковні свята можуть впливати на таку подію та дати ще більше сили священникам. Тим паче, що православні віруючі святкують Хрещення Господнє. У цей день заведено накривати рясний стіл, щоб залучити удачу в будинок.
Чи можна хрестити дитину до 40 днів після народження?
Хрестити можна дитину будь-якого віку (хоч декількох днів від народження), але мамі до досягнення нею 40 днів не можна брати участь в Таїнстві Хрещення. Адже мама повинна пройти очищення і тільки потім може заходити в храм (також слід зауважити, що заходити до церкви під час менструального циклу жінкам теж заборонено – це стосується будь-якого часу, не лише обряду Хрещення). Однак церква все ж таки не рекомендує здійснювати дане дійство до 40 днів, при умові, якщо дитина сильно не хворіє.
Чи можна христити дитину вдома?
Церква не забороняє це робити. Провести обряд може будь-який хрещений християнин, навіть самі батьки. Адже все ж священники пропонують проводити дійство саме в церкві, де є все необхідне для хрещення дітей, в тому числі й купіль для немовляти.
Чи можна христити дитину в суботу?
Будь-який священник буде радий провести хрещення в обраний вами день тижня, а також під час постів і християнських свят. Хрестити дитину можна і на Різдво, і на Хрещення Господнє.
Як проходить обряд хрещення?
Хрещення в Православній Церкві відбувається триразовим зануренням з головою у купіль. Широко поширене також хрещення обливанням, проте рекомендується здійснювати обряд через повне занурення в святу воду.
У період читання молитов, малюка тримають на руках хресні батьки. Якщо дівчинка, то з нею стоїть хрещена мати, а якщо хлопчик, то навпаки – батько хрещений. Після занурення дитину замотують у крижму та передають батькам. Стандартний час проведення процесу складає від 30 до 40 хвилин.
Згідно з християнськими традиціями, одяг з хрестин потрібно укласти в спеціальний мішок або коробочку, й зберігати все життя!
Коли не можна христити дитину?
Як вказувалось раніше, такої заборони не існує. Звичайно, якщо дитинка захворіла й з температурою, то краще перенести обряд. В іншому випадку – обирайте будь-який день.
Рекомендації:
- попередьте гостей про одяг, краще, коли він буде білого або світлих кольорів;
- жінкам заборонено входити у церкву в штанах та без хустинки.
Після обряду можна накрити щедрий стіл та відмітити з найближчими друзями й родиною новий етап життя малюка.
Більше актуальної інформації в рубриці Дім, Сім’я, Діти на нашому порталі.