Одним із обласних центрів центральної України, що впродовж кількох століть створює історичний та культурний ландшафт даного регіону, є Кропивницький. В цій статті ми розповімо вам історією міста, куди варто піти та що подивитись в ньому.
Це місто існує з 1754 року. У стародавні часи на його території мешкали різні племена, а в добу Київської Русі тут стали формуватися поселення, прокладатися торгівельні шляхи, які набували стратегічного значення.
Хоча колишній Кіровоград наразі є не дуже розкрученим туристичним центром, що подивитись у Кропивницькому мандрівникам є – це багато визначних місць, храмів, музеїв, пам’ятників, мальовничих парків.
Про культурно-історичні об’єкти міста та інші його візитівки, якими пишаються містяни та з якими варто познайомитися гостям Кіровоградщини, читайте далі.
Храми – архітектурні перлини міста
У Кропивницькому є немало споруд релігійної специфіки, що представляють духовну й архітектурну цінність. Більшість із них зведені давно – вони є свідками історичного минулого міста, його успіхів та випробувань.
Головна синагога
До числа відповідних будівель можна віднести Головну синагогу – двоповерховий об’єкт з цегляним фасадом та білими верхівками веж, що демонструє поєднання еклектичного стилю з мавританським. Цей сакральний об’єкт, спроектований архітектором Олександром Лишневським, споруджувався з 1895 та 1897 рік силами місцевої єврейської общини.
Покровська церква
Яскравим та розкішно декорованим фасадом, з блакитними стінами, смарагдовими куполами й інтер’єром із вишуканими розписами роботи Ф. Козачинського привертає увагу місцева Покровська церква. Будівництво цього одного з найкрасивіших храмів України, який був повернутий вірянам незадовго до розпаду СРСР, було завершене ще 1787 року.
Преображенський Собор
Слід знати туристам, які приїхали в Кропивницький, що подивитись у ньому варто і Преображенський Собор, відвідуваний за довгий час свого існування багатьма можновладцями. Ця одноповерхова православна церква, побудована в стилі неокласика, вперше відкрила двері для прихожан 1813 року, і саме в ній зберігається головний оберіг міста – ікона Єлисаветградської Богоматері.
Грецька церква
Всеукраїнське значення як витвір архітектурного мистецтва початку ХІХ століття має Грецька церква міста, зведена в стилі класицизм із каменю, на місці колишнього дерев’яного храму, який згорів. Будівля неодноразово реставрувалася, завдяки чому первісні вишукані розписи її стін і купола збереглися дотепер.
Фортеця Святої Єлизавети
Залишки потужної Єлизаветинської фортеці стоять на березі річки Інгул та оголошені головною пам’яткою міста. Два століття тому з фортеці, яка вважалася шедевром військової архітектури, розпочалася історія міста. Сьогодні це місце своєю затишною атмосферою приваблює не лише любителів історії, а й є місцем для туристів в Кропивницькому, які бажають поринути у минуле.
Фортеця була заснована в середині 18 століття і отримала свою назву на честь покровительки Російської імперії Єлизавети І, яка наказала побудувати укріплення. Споруда мала відігравати роль плацдарму Російської імперії в Наддніпрянщині, служити захистом південних кордонів від заклятих ворогів турків, татар. Саме звідти російська держава планувала розширити свої повноваження у Чорноморському регіоні.
Грізна фортеця, побудована за п’ять років за всіма європейськими стандартами того часу, була своєрідною огорожею, що мала форму правильного шестикутника. Замок був недоступний завдяки 14-метровим стінам, а також трьом вежам, оснащеними важкою артилерією. Захисну функцію виконували три брами, що служили входами до фортифікаційного комплексу. Зовнішній захист фортеці забезпечував глибокий рів замку, наповнений водою.
Нині про міцність фортеці свідчать залишки споруд, які можна побачити в історичному центрі міста. До наших днів збереглися земляні мури, офіцерські будинки, солдатські казарми, кузня та деякі господарські споруди, біля входу у фортецю стоять дві чавунні гармати. Це місце куди піти в Кропивницькому з дітьми, оскільки ім. буде цікаво поблукати по залишкам споруд.
- Адреса: вул. Святослава Хороброго, 1.
- Час роботи: цілодобово.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Музейні заклади
Є куди сходити в Кропивницькому і любителям експозицій, виставок та галерей – в обласному центрі діє декілька музеїв, що заслуговують на увагу.
Музей Генріха Нейгауза
Один із них – народний меморіальний музей Генріха Нейгауза, присвячений цьому видатному піаністові, уродженцю міста. Фонд закладу представляє особисті речі музиканта, світлини та документи, а ще в його стінах щороку до дня народження відомого земляка містяни влаштовують музичні заходи всеукраїнського масштабу.
Художньо-меморіальний музей
Дізнатися про життєвий шлях та творчість знаменитого художника Олександра Осьмьоркіна, який провів дитячі роки в місті, можна, відвідавши його художньо-меморіальний музей. Споруда цього об’єкту є справжнім витвором архітектурного мистецтва кінця ХІХ століття – її спроектував видатний зодчий Яків Паученко, що доводився живописцю рідним дядьком.
Музей мистецтв
Музей мистецтв Кіровоградської обласної ради представляє глядачам картинні галереї українських художників, в тому числі багато рідкісних полотен, а ще зібрання унікальних старовинних ікон. Споруда відповідного закладу побудована більш ніж сто років тому в стилі модерн, а її інтер’єр, на думку фахівців, також характеризується високою мистецькою цінністю.
Галерея Єлисаветград
Художньою майстернею, осередком зустрічей творчих особистостей та місцем експонування картин приватної колекції є галерея «Єлисаветград». Її рекомендується відвідати шанувальникам різних жанрів образотворчого мистецтва.
Літературно-меморіальний музей
Ще один музейний заклад Кропивницького – Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого. Він розташовується у будинку, в якому з 1872 по 1883 рік цей знаменитий письменник мешкав.
Музей ракетних військ стратегічного призначення
На околиці Кіровоградазнаходиться унікальний музей, який не має аналогів у світі і розташований біля секретної ракетної бази.
За радянських часів тут розташовувався штаб Стратегічних військ, а навколо міста розташовувалися приховані підземні командні пункти, шахти із найсучаснішими атомними ракетами. Після проголошення незалежності Україна проголосила свою територію вільною від ядерної зброї та на рубежі 20-го та 21-го століть ліквідувала всі атомні бомби, проте командний пункт зберігся і його було перетворено на приватний музей.
Це цікаве місце в Кропивницькому, яке зустрічає відвідувачів першою виставкою одразу біля входу до музею. Вона включає зразки двигунів різних епох та макет комплексу Р-12 «Двіна», головного героя Кубинської ракетної кризи. Вони розміщені вдовж шляху, що веде до залів музею. Тут представлені документальні матеріали, що розповідають про історію створення та ліквідацію ракетних військ стратегічного призначення, влаштування та обладнання підземного командного пункту, стартових трапів.
Також на території музею біля стартової шахти виставлено допоміжні транспортні засоби, які служили для транспортування ракет. Загалом колекція музею налічує понад дві тисячі зразків.
Найцікавіше, що цікавого є в Кропивницьку при візиті в цей музей – це можливість пройти 150-метровим підземним коридором і опинитися в командному пункті, звідки віддавалися накази про пуск ракети. Він являє собою металевий корпус, що складається з дванадцяти рівнів, кожен з яких є круглим приміщенням, де розміщені установки, обладнання спеціальних функцій. Тут ви зможете повністю зануритися в унікальну атмосферу, відчути величезну силу захисного комплексу.
- Адреса: село Побугське.
- Телефон: +38(05161)73972.
- Час роботи: з 10:00 до 17:00 щоденно.
- Ціна квитка: 150 грн вхідний квиток, 300 грн спуск в підземний командний пункт.
Міські парки
Обійшовши цікаві місця Кропивницього, що мають цінність архітектурну та історично-культурні, можна відпочити в одній із затишних паркових зон цього гостинного міста.
Колишній Кіровоград має багато зелених масивів – затишних, впорядкованих та доглянутих.
Дендропарк
Рейтинг популярності серед них належить Кропивницькому дендропарку. Навесні він чарує відвідувачів цвітінням тисяч різнокольорових тюльпанів, а ще в ньому є атракціони, крамнички з продажу морозива й солодкої вати й усе, що треба для повноцінного родинного відпочинку.
Парк Перемоги
Парк Перемоги, що простягається вподовж набережної річки Сугоклії, може пишатися своїм поважним віком – закладений від був далекого 1764 року. У давні часи тут росли фрукти, які поставлялися прямісінько до царського двору, а тепер дана мальовнича територія реконструюється – недавно в ній з’явились каскадні сході, красива арка й декілька спортивних майданчиків.
Лісопарк Добруджа
Багато містян для тривалих піших погулянок обирають лісопарк «Добруджа». Це місце овіяне містичними легендами – екзальтована студентська молодь поширює чутки, що в ньому можна зустрітися з привидами і часто називає цю територію Шервурдським лісом.
Ковалівський парк
З середини позаминулого століття в місті запрошує відпочивальників Ковалівський парк. Зараз у ньому є багато доглянутих клуб та газонів, обладнані сучасні ігрові майданчики для малят, атракціони й декілька магазинів.
У Кропивницькому також можна відпочити в сквері Шевченка, центральному сквері та на Козачому острові – дивовижно красивому куточку біля річки Інгул.
Відомі пам’ятник в Кропивницьку
Янгол-охоронець України
На центральній площі міста в 2004 році встановлено скульптуру Ангелу-охоронцю України, відкриття якої було приурочене до 250-річного ювілею міста. Це триметрова фігура янгола, яка височить на 9-метровій колоні, ніби то здіймаючись над Соборною площею.
- Адреса: Соборна площа.
- Час роботи: цілодобово.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Пам’ятник Олександру Пашутіну
Цікаві місця Кропивницького включають в себе монумент першому меру міста Олександру Пашутіну, який стоїть, тримаючись за стілець, що символізує передачу правління правонаступникам. Це улюблена фотозона місцян та гостей міста, які радо роблять фото, сидячи на стільці.
- Адреса: площа біля Міської ради, перетин вулиць Великої Перспективної та Гоголя.
- Час роботи: цілодобово.
- Ціна квитка: безкоштовно.
«Стріли кохання»
Монумент «Стріли кохання» відкрито в грудні 2009 року за кошти, зібрані благодійною акцією «Кіровоградське фотобієнале-2009», де були представлені роботи фотохудожників міста. Імена всіх учасників аукціону, які зробили матеріальній внесок в зведення монументу викарбувані в граніті біля лавки.
- Адреса: ул. Большая Перспективная, 41.
- Час роботи: цілодобово.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Меморіал першому трамваю
Пам’ятник першому трамваю, запущеному 13 липня 1897 року, розташовано в центрі міста, біля міської Дошки пошани. Тоді трамвайна лінія мала одну колію, а склад курсував від вокзалу вулицями Фрунзе, Леніна, Карла Маркса, Великою Пермською до пивзаводу.
- Адреса: перехрестя вулиць Калініна та Двірцевої.
- Час роботи: цілодобово.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Джерело Святого Даніїла
До визначних місць в Кропивницькому входить Джерело Святого Данила, яке складається з каплиці та двох купелей, де люди занурюються в освячену воду з вірою отримати зцілення. Варто зазначити, що вода тут прохолодно, її температура складає 10С.
- Адреса: ул. Криничувата, 1а
- Телефон: 095-50-42-001.
- Час роботи: цілодобово.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Пам’ятник Володимиру Винниченко
Володимир Винниченко був українським письменником, державним, політичним діячем, членом Української революційної партії (РУО), а згодом виконавчого комітету «Української соціал-демократичної робітничої партії» (УСДРП) і редактором її газети «Боротьба». Щоб уникнути арешту за свою політичну діяльність, Винниченко кілька разів тікав з країни між 1903 і 1917 роками, таємно повертаючись в Україну чи Росію. Одного разу він був виявлений і отримав рік ув’язнення. Письменник був народжений в селі Великий Кут, поблизу Кропивницького, тому місцяни увіковічили знаменитого земляка в міді.
- Адреса: пров. Шевченко, 1
- Час роботи: цілодобово.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Де зупинитися?
Обласний центр Кіровоградщини – місто з площею понад 100 км². Туристам, які прибули в Кропивницький, цікаві місця його варто оглядати поступово та не кваплячись.
Для цього краще зняти номер в одному з міських готелів – їх є достатньо великий вибір.
ApartUA
Можна оселитись у чотиризірковому готелі «ApartUA», що розташований неподалік Фортеці святої Єлизавети (вул. В’ячеслава Чорновола, 3). З його вікон відкривається чудовий панорамний вид міста, в кожному з номерів постояльцям надається електрочайник, холодильник та мікрохвильова піч, а для діток на території обладнаний ігровий майданчик.
Elisavetgrad
Поблизу дендропарку є можливість орендувати апартаменти готелю «Elisavetgrad» (вул. Соборна, 1) – ситні сніданки тут входять в обслуговування. Даний готельний комплекс включає безкоштовний приватний паркінг, а ще більярдні й тенісні столи та сучасний фітнес-центр для активного відпочинку гостей.
Hotel Korona
Туристам, які віддають перевагу невеликим затишним готельчикам, доцільно зупинити вибір на «Hotel Korona», що знаходиться менш ніж в 1 кілометрі від міського центру (вул. Арсенія Тарковського, 37). У ньому лише вісім охайних та стильних номерів, в кожному з яких наявна власна ванна кімната, а персонал тут надзвичайно чемний і працює професійно.
Gosudar
Високу оцінку умов проживання та сервісу отримав і готель з пафосною назвою «Gosudar» (вул. Верхня Пермська, 8), структура якого включає місце для стоянки авто гостей, перукарню, ресторан і бар. Номери цей заклад пропонує різних категорій та площі – можна зняти апартаменти з відкритою терасою, кондиціонером, сучасним телевізором та радіо-будильником.
Apartment
Ще одним гідним варіантом оренди житла на кілька діб є «Apartment» (вул. Гоголя, 90) – його постояльці отримують комфортні номери з усіма необхідними зручностями та побутовою технікою, а ще їм надаються капці та пухнасті банні рушники. На готельній території є безкоштовний зв’язок Wi-Fi, а із вікон тут відкриваються пречудові краєвиди.
Найкращі ресторани та кафе
Щоб визначні місця Кропивницького справили належне враження, краще перед екскурсією до них добре попоїсти.
Місто має багато закладів громадського харчування з відмінною кухнею на різний смак та обслуговуванням європейського рівня.
Арка
Любителі італійських страв будуть задоволені відвідинами ресторації з неперевершеним інтер’єром королівського палацу «Арка», що в Дендропарку. Фірмовою стравою його талановитих кухарів є фетуччіні з лососем у вершковому соусі – відвідувачі розцінюють її як гастрономічний шедевр.
Кавказький двір
Один із ресторанчиків «Кавказький двір» (вул. Соборна, 2-а та вул. Театральна, 22-а) припаде до душі поціновувачам гармонії, душевного спокою та якісних національних наїдків, популярних у Грузії. Тут найкраще в місті готують шашлик, хачапурі, хінкалі й пропонують фірмовий м’ясний сет «Кавказ», а турботливий персонал стрічає кожного відвідувача як найдорожчого гостя.
Ресторація Кропивницьких
Справжньою кулінарною родзинкою міста є «Ресторація Кропивницьких» (вул. Театральна, 29). Цей заклад, що приваблює симпатичним інтер’єром, оригінально оформленим в етнічному стилі, спеціалізується на традиційній українській кухні – у ньому подають напрочуд смачні страви, приготовані з екологічно чистих продуктів, які поставляються місцевими фермерами.
Тиха гавань
А гурманам, що люблять поєднувати трапезу з релаксацією на мальовничій природі, доцільно обрати ресторан «Тиха гавань» (вул. Паркова). Тут, на набережній річки Сукгоклія, вам залюбки подадуть авторську смажену качку з яблуками чи будь-яку іншу вишукану страву – меню ресторації різноманітне, а обслуговування в ній оперативне та завжди ввічливе.
Висновок такий, що приїжджати в Кропивницький туристом можна і варто – у місті є все, що потрібно для вражень та комфорту вибагливого мандрівника: визначні місця, архітектурні пам’ятники, музеї, затишні парки, готелі та ресторани на вибір.
Більше путівників по містам країни читайте в розділі “Туризм“