Восени навіть в дуже хороших квартирах може з’явитися грибок. Це не завжди залежить від ступеню «обжитості» квартири, чистоти чи інших факторів, які залежать від людей. Чому ж може з’явитися пліснява вдома та як боротися з нею – говоримо далі.
Чим небезпечна пліснява вдома?
Пліснява дуже небезпечна. Адже вона негативно впливає на дихання, шкіру, травлення. З нею відразу потрібно боротися. Адже її спори дуже швидко поширюються і людина може вдихнути їх навіть тоді, коли не наблизиться до грибка максимально близько. Однією з найбільш шкідливих є чорна пліснява. Звісно, рівень шкідливості залежить від багатьох факторів і дуже часто його можна визначити лише лабораторно. Але варто поставитися до цього серйозно і боротися з будь-яким грибком.
Пліснява може бути різного кольору:
- Сірою.
- Зеленуватою.
- Білою.
- Бурою.
Те як виглядає пліснява, буде залежати від того, де сформувалась грибниця. Пліснява може руйнувати бетон, цеглу, мармур, а шпалери чи інші менш стійкі матеріали вона руйнує надзвичайно швидко, адже з’їдає його зсередини.
Чому з’являється пліснява вдома?
Спори плісняви є завжди. Їх можна принести додому з взуттям, ґрунтом або іншими речами. Але розмножуватися вони будуть лише за сприятливих умов. Тоді формується грибниця, яку вже дуже добре видно. Що ж потрібно для того, щоб з’явилася пліснява:
- Сирість. Для того, щоб цвіль з’явилася, потрібна волога, прохолода. Зазвичай цвіль може з’явитися на зовнішній стіні будинку, у ванній кімнаті. Якщо є неправильна гідроізоляція, конденсат, то цвіль теж може з’явитися.
До того ж, пліснява може з’явитися і тоді, коли в будинку тепло і сухо. Причина може бути в тому, що труби неправильно гідроізольовані або промерзає стіна будинку. Тому завжди витирайте стіни у ванній, вікна, щоб не було вологи. Крім того, найбільше страждають напівпідвальні та цокольні приміщення.
Ідеальними умовами для цвілі є температура 20 градусів тепла, вологість більше 70 %, перепад температур на вулиці і в будинку. - Вентиляція. Найчастіше цвіль може з’явитися у кутках, де стоять меблі. Там немає циркуляції повітря. Повинен бути постійний приплив свіжого повітря, щоб спори цвілі просто зміталися. А також має вчасно випаровуватись зайва волога.
Вентиляція повинна забезпечувати приплив повітря у всіх частинах кімнати. Добре з цим справляються кондиціонери. У будинку має бути хороша вентиляція. Це передбачається при будівництві. Якщо ж цього немає, то потрібно постійно провітрювати кімнату, часто відчиняти вікна. До того ж, вологість у кімнатах можуть створювати кімнатні рослини, приготування їжі, відсутність світла і сонця, сушіння білизни у квартирі.
Як боротися із цвіллю?
Боротися із цвіллю треба швидко. Її не можна зачіпати руками, тому варто одягнути рукавички. Якщо використовуєте губки чи ганчірки, то їх варто утилізувати після цього.
Для початку потрібно зрозуміти причини появи цвілі. І спочатку її видаляють механічно, а вже потім за допомогою хімічних засобів. Якщо плісняву не «забирати», то вона стане застарілою і в’їсться у речі. Тоді їх можна буде викинути, адже видалити її буде складно. Звісно, потрібно утеплювати будинок, підвищувати температуру у повітрі, провітрювати квартиру, забрати всі негативні чинники.
Цвіль потрібно дуже намочити і витерти. При потребі забирають шпалери, частину штукатурки і обробляють місце хімічним розчином. Також потрібно обробити місця на відстані 1-го метра від ураження. Адже там теж є спори грибів, просто їх ще не видно. Зазвичай після першого оброблення процедуру повторюють ще 2 рази. Але кожен виробник засобу може написати свою інструкцію.
Не варто закривати місця, де є цвіль килимами чи меблями. Повинен бути доступ свіжого повітря. Кілька днів кімнату потрібно активно провітрювати. За можливості взагалі нею не користуватися. Адже більшість засобів мають їдкий запах, який повільно вивітрюється. Якщо все зроблено правильно, то цвіль не повинна повернутися.
Якщо побачили цвіль, то одразу ж намагайтеся її знищити. Адже тривалий контакт з нею приведе до неминучих проблем зі здоров’ям. Пліснява вдома – це звісно проблема, проте, як бачимо, вирішити її можливо!
Більше корисних лайфхаків читайте у розділі “Лайфхаки” на нашому порталі.