Адміністративний центр Дніпропетровської області в жодному разі не можна назвати древнім – йому всього 248 років. Проте на території цього населеного пункту, що практично став мегаполісом, існує локація з більш ніж тисячолітньою історією.
Відповідний дивовижний куточок природи, розташований безпосередньо в місті Дніпро – Монастирський острів.
Про сучасне й минуле життя цього невеликого шматочка суші з мальовничими краєвидами розповідає пропонований текст.
Монастирській острів: реалії сьогодення
У наш час даний острівець є частиною міського парку Дніпра, що має ім’я легендарного Кобзаря, Тараса Шевченка.
Він відомий як улюблене місце дозвілля місцевої молоді – ідеальне, щоб побути поза міським шумом, віддалитися від гамору та метушні.
Наразі острівна територія адаптована для відпочивальників. На ній є чистий піщаний пляж, на якому теплого літнього дня приємно насолоджуватися сонечком і засмагати.
На шанувальників екстремальних розваг тут чекають атракціони з канатними доріжками, а ті, хто любить перекусити на свіжому повітрі, мають можливість зробити це в одній із затишних кав’ярень з відкритими майданчиками.
Для малюків на острівній території обладнане дитяче містечко з різноманітними розвагами, а поціновувачі романтичних подорожей водою можуть на тутешній базі орендувати човен, маленький або більший, на власний смак.
Як дістатись до Монастирського острова, туристам підкаже будь-який містянин – треба під’їхати до зупинки, що називається «Парк Шевченка». Із залізничного вокзалу в даному напрямку їздять маршрутки № 152а, № 150 та № 60.
Далі до острівної території можна добратися пішки – до неї веде спеціальний пішохідний місток. До споруди мосту можна вийти, пройшовши крізь парк або з набережної.
Острів перетинається ще одним містком, Мерефо-Херсонським. Він розділяє цей шматочок суші на дві частини – західну паркову та східну пляжну.
Цікаві туристичні локації
Острів Монастирський є зоною, яку оглянути пропонують гостям Дніпропетровщини під час проведення екскурсій.
На ньому розташовано кілька визначних місць, особливо привабливих для мандрівників.
Родзинкою відповідного об’єкту є водоспад «Поріг ревучий». Ця локація була створена штучно у 2013 році. Вона має просто неперевершений вид – бурхливі хвилі стрімко котяться в Дніпро крутими скелями. Якщо на них світить сонце, водний потік ефектно переливається, виграючи веселковими вогниками. Ширина цієї гідротехнічної споруди становить 17 метрів, а висота – 20 метрів.
Поряд із водоспадом можна побачити монументальний пам’ятник Тарасові Шевченку, споруджений 1958 року. Більшості українських туристів, що відвідують Монастирський острів (Дніпро) вперше, одразу в цьому видовищному місці спадають на думку віршовані рядки з відомого шевченківського поетичного твору «Заповіт»: «Було видно, було чути як реве ревучий…»
Мешканці міста вважають, що ця хай і рукотворна течія, є символом незламності й міцності духу нашого народу та одвічного прагнення до свободи.
У парковій частині острова знаходиться культова споруда, зведена не так давно, в 1999 році. Це Свято-Миколаївський православний храм, що отримав перше місце в конкурсі «Символ Дніпра-2010». Виглядає відповідна святиня, що височіє над водою, оточена зеленню, велично й урочисто.
Стіни її білосніжні, а вінчає церковну будівлю єдиний золочений купол із хрестом. У цілому відповідна церква на Монастирському острові вирізняється давньоруським архітектурним стилем, досить лаконічним та простим.
Будівництво даного храму тривало три роки. Проєкт його створив архітектор Ігор Саєнко. У 2001 році комплекс церковної споруди доповнився дзвіницею з сімома дзвонами. Їх мелодійне звучання чутно не лише на острові, але й за кілька кілометрів від нього.
Монастирський острів: сторінки історії
На думку фахівців, цей острівець на Дніпрі має більш ніж тисячолітню історію. Щодо його назви історики висувають версію, пов’язану з існуванням на відповідному шматочку суші візантійського монастиря.
Давні перекази розповідають, що в XIII столітті це святе місце було повністю знищене пожежею. Підпалили монастир загарбники, монголо-татари.
Ще відома про Монастирський острів історія, точніше легенда, що розповідає про зупинку на ньому в давні часи одного з учнів Ісуса Христа, Андрія Первозванного. Тоді цей апостол проповідував християнство на українських землях.
Відомо, що в різні епохи на відповідному шматочку суші мешкали різні народи. Усі вони вважали дану територію священною – на ній зводилися культові споруди, зберігалися святині. Давні легенди розказують, що колись на острові встановлювали «цар-казан» скіфи, який потім за загадкових обставин потонув у Дніпрі. А під час риття котловану для фундаменту храму Святого Миколая будівельники знайшли кам’яну бабу.
За часів XVIII століття власником острова був Самарський Пустинно-Миколаївський монастир. Після того, як Січ була знищена, володарем ділянки, де знаходиться Монастирський острів, став князь Прозорівський – на той час однойменні назву отримав і острів.
Пізніше, у ХІХ столітті цей острівець на Дніпрі називали Бураковським та Богомолівським. У 1926 році представники радянської влади перейменували його знову, назвавши Комсомольським.
Історична назва Монастирський острову буда повернена 24 листопада 2015 року.
Дивні факти монастирського острова
Деякі науковці та краєзнавці, зокрема, Віктор Воробйов, прийшли до висновку про часту присутність на території даного острівця на Дніпрі аномальних явищ.
Ці природні аномалії залишалися об’єктом уваги вчених декілька десятиліть.
Висновок дослідників був таким, що дана територія має надзвичайно потужну енергоінформаційну структуру – вона входить до числа силових точок планети. Усього таких місць на Землі налічується 22.
Можливо, це тому, що острів є справді священним: адже на ньому молилися тисячоліттями – не можна не погодитися, що він має величезний культурний та духовний потенціал.
Особливою є також острівна флора (тут зростають рослини, яким понад тисяча років) та геологічна структура рельєфу (вік тутешніх гранітів складає близько 4 мільярдів років).
Варіант дізнатися якнайбільше цікавого про таємничий, оспіваний у народній творчості Монастирський острів – екскурсія в це неймовірне місце в супроводі досвідченого гіда.
Читайте про цікаві місця нашої країни в розділі Туризм.