За кілька днів вже почнеться жовтень. Це яскравий місяць, який дарує неймовірні аромати осені, останнього тепла, а також радує смачними сезонними продуктами. Що ж такого цікавенького можна приготувати в жовтні? Читаємо далі про найпопулярніші страви із сезонних продуктів.
Солоні страви із сезонних продуктів осені
Гарбузовий суп
Гарбуз – справжній король жовтня. Він корисний при анемії, захворюваннях серцево-судинної системи, покращує обмін речовин, зменшує запалення органів ШКТ та запобігає утворенню газів. А ще він недорогий і добре зберігається.
З гарбуза можна приготувати смачний та корисний швидкий суп. Його готувати легко та зовсім недовго. Для цього потрібно взяти 300 грамів гарбуза та 200 грамів картоплі, 100 грамів моркви та 100 мл вершків. А ще необхідно приготувати 50 грамів вершкового масла, трохи куркуми, мускатного горіха, солі, прованських трав, розмарину та гарбузового насіння.
Овочі потрібно почистити, помити та обсмажити на маслі. Тоді залити водою і зварити до готовності. До овочів додати вершки та спеції, збити у пюре. При подачі прикрасити розмарином та гарбузовим насінням.
Печериці з бруквою та пармезаном
Звісно, всі люблять смачненькі печериці та пармезан. А от, що готувати з бруквою знає не кожен. Бруква – це дуже корисний коренеплід, який схожий на ріпу. Вона досить смачна, коли молода, то її можна їсти сирою, адже її смак ніжний і солодкуватий. А от зрілу брукву краще запікати. Ця рослина багата на клітковину, вітамін С, є профілактичним засобом при боротьби з раком, підтримує імунітет, сприяє виробленню лейкоцитів.
Для приготування печериць з бруквою потрібно взяти 10 великих печериць, по 50 грам пармезану та 50 мл вершків, 2 великі брукви, сіль, сушений часник, олію та прованські трави. Брукву потрібно помити, почистити та поставити запікатися, попередньо завернувши у фольгу. Її потрібно пекти до тієї пори, поки вона не стане м’якою. Після того, варто помити і почистити гриби, посолити, змастити олією і поставити пектися теж. Поки гриби печуться, брукву перетирають, додають пармезан та вершки. Начиніть трохи охололі гриби бруквою, посипте пармезаном, часником і запечіть до золотистої скоринки. Подавати гриби можна з грецьким йогуртом чи сметаною.
Пюре з ріпи з вершками
Якщо хочете приготувати щось смачне і корисне, то використайте ріпу. Вона досить смачна та має багато властивостей, які покращать функції вашого організму: сечогінну, антисептичну, знеболювальну, протизапальну дії. У своєму складі має аскорбінову кислоту, залізо, кальцій, фосфор, вітаміни. У осінній період чудово зміцнює імунітет.
Для приготування пюре із ріпи потрібно взяти 600 грамів ріпи та 300 грамів моркви, 50 грамів вершкового масла та 100 мл вершків, а також необхідні сіль, куркума, червоний мелений перець та інші спеції за бажанням.
Моркву і ріпу потрібно помити, почистити, порізати і зварити до готовності. Тоді злити воду, додати сіль, масло, спеції і зробити пюре. Його варто робити вручну, щоб консистенція була ніжна і пухка. Пізніше варто долити вершки і теж змішати з пюре ложкою. Використовувати міксер не варто, адже від того консистенція зміниться і стане іншою, більш в’язкою.
Солодкі страви із сезонних продуктів осені
Грушевий десерт
Груша – чудовий осінній фрукт, який має неймовірний смак. Вона багата на волокна, вітаміни, фолієву кислоту, ніацин, мідь, йод, залізо, сірку, калій, кальцій, магній, цинк. Груша корисна для нирок, імунної системи, вона покращує травлення та роботу кишечника, запобігає інсульту, зменшує ризик захворіти на рак.
Якщо набридло просто їсти груші у сирому вигляді, то можна приготувати пряну грушу, яка точно всіх здивує. Для цього потрібно взяти 1 велику і повністю стиглу грушу, 100 грамів свіжого кисломолочного сиру, 1 ложку цукру чи пудри, лимонний сік, 50 грам меду та 50 мл коньяку, корицю, мускатний горіх, трохи імбиру і перцю чилі.
Грушу потрібно помити, почистити, розрізати наполовину та лишити хвостик. Змішати у каструлі 200 мл води, 25 грам меду, 25 мл коньяку і варити у сиропі грушу приблизно 7 хвилин. Воду злити, додати коньяк, мед, спеції. Грушу перемішати разом із цією сумішшю, але дуже обережно.
Сиро потрібно збити з пудрою чи цукром, щоб він став повітряним. Посередині тарілки кладуть грушу, а на край – кульку із сиру.
Сливовий тарт
Восени особливо багато слив. Вони дуже корисні, адже знижують тиск, покращують стан крові, роботу ШКТ, апетит. Є профілактикою запорів, мають протизапальний ефект.
Для приготування тарту зі слив потрібно взяти 200 грамів борошна та 100 грамів масла, 20 грамів цукру, один жовток та 2 столові ложки льодяної води, кілька крапель лимонного соку. Для начинки необхідно 400 грамів слив, 150 грамів грецького йогурту, 130 грамів цукру, 2 яйця, 1 білок, 2 столові ложки крохмалю.
Для тіста потрібно перетерти масло з борошно, тоді додати всі інгредієнти і замісити. Тісто потрібно згорнути у харчову плівку і поставити в холодильник. Йогурт, цукор, крохмаль, яйця і білок потрібно змішати до однорідної маси. Сливи потрібно помити, очистити від кісточок і розділити на частини.
У форму для випікання потрібно викласти тісто і зробити в ньому високі бортики. Тоді викласти половину слив і залити йогуртом. Тоді зверху ще раз викласти сливи і посипати цукром. Випікати приблизно 25 хвилин при температурі на 180 градусів. Подавати охолодженим.
Восени можна приготувати багато смачного та корисного, адже це чудовий час для того, щоб смакувати чудовими стравами та насолоджуватись життям.