Сучасне діагностичне обстеження пацієнтів, що мають патології опорно-рухового апарата, серцево-судинної системи і внутрішніх органів та страждають на хвороби спинного й головного мозку, використовує різні методи.
Одним із найефективніших із них вважається магнітно-резонансна томографія. Про особливості проведення відповідної діагностики й обладнання для цієї процедури, підготовку до такого обстеження, показання й відносні та абсолютні протипоказання для нього розповідається далі.
Стаття також дає рекомендації, де зробити МРТ в Києві по доступній ціні та пояснює, як часто можна таку діагностику проводити без шкоди для організму.
Специфіка процедури
Технологія діагностики даного роду передбачає використання спеціального апарата – комп’ютерного томографа.
Перед її початком обстежуваному може бути зроблена ін’єкція. У такому випадку йому вводять спеціальну контрастну речовину, що містить розчин гадолінію. Ця рідина світиться на зображеннях, забезпечуючи більш чітку візуалізацію патологій.
Пацієнту пропонують лягти на висувний стіл, що потім повільно в’їжджає всередину томографа. Під час проведення МРТ обстеження, тобто під час перебування в цьому апараті, людина не повинна рухатися – це є умовою отримання максимально достовірних результатів.
Тіло обстежуваного, залежно від органів, що досліджуються, може знаходитися в даному приладі повністю або частково. Після занурення його в апарат лікар цю машину вмикає. У результаті утворюється магнітне поле, яке комп’ютерній системі обладнання передає сигнали. Електроніка виводить їх результати у вигляді серії зображень на дисплей.
Такою апаратурою проводиться пошарове сканування організму з наступною трансляцією даних на робочу станцію фахівця-радіолога. На основі результатів, що показує МРТ, цей лікар робить діагностичні висновки.
Оскільки систему апаратури для такої діагностики вирізняє складний механізм дії, що передбачає управління магнітним полем засобом використання електромагнітів, під час цієї процедури пацієнт може відчувати незначний дискомфорт. Через стимуляцію нервів обстежений може відчувати легкі поколювання. А ще він зазвичай чує різні звуки на кшталт ритмічного стукоту, в тому числі гучного.
Лікар, що проводить обстеження, в цей час перебуває осторонь, у спеціальній кабіні.
Після того, як процедура добігає кінця, радіологу знадобиться ще деякий час для досконалого вивчення отриманих знімків. Скільки триває МРТ, залежить від того, яка саме ділянка чи орган є об’єктом дослідження. Наприклад, якщо це головний мозок, то обстеження займає близько півгодини, а якщо досліджують черевну порожнину – до 40 хвилин.
У місті Київ якісно й недорого та на високоточній апаратурі останнього покоління роблять магнітно-резонансну томографію в медичному центрі CONSILIUM MEDICAL.
Підготовка до МРТ
Підготовчий етап передбачає збирання лікарем анамнезу хворого та детальну бесіду з ним. У ході відповідного спілкування фахівець повинен виявити, чи немає у пацієнта протипоказань до цієї діагностичної процедури.
Абсолютно вона протипоказана у таких випадках:
- наявність у тілі хворого кардіостимулятора;
- встановлені в порожнину середнього вуха імпланти, електронні або феромагнітні;
- наявність будь-яких великих металевих елементів, зокрема, пірсингу або феромагнітних уламків;
- встановлення феромагнітних апаратів Ілізарова.
Існують також численні відносні протипоказання до МРТ, що вимагають обережності під час цього дослідження. До них відносять некомпенсовану серцеву недостатність, клаустрофобію, перший триместр вагітності, хронічну ниркову недостатність та деякі інші чинники.
До медичного закладу приїздять за 10 хвилин до початку обстеження. Рекомендації щодо прийому їжі чи питного режиму перед цією томографічною процедурою є індивідуальними. Їх надає заздалегідь лікар. Перш ніж входити до МРТ-кабінету, обстежуваний має зняти всі предмети, що містять метал: прикраси, годинник, слуховий апарат, окуляри тощо.
Коли потрібно робити МРТ?
Необхідність у такому обстеженні, на думку сучасних нейрохірургів, є при тривалих болях у спині. Відповідний симптом може бути спричинений серйозними патологіями хребта або вираженим неврологічним дефіцитом.
Інші підстави для відповідної діагностики – відчуття м’язової слабкості, порушення чутливості кінцівок та дисфункція органів тазу, невмотивоване зниження маси тіла, підвищення температури та онкологія в анамнезі.
Важливо, що направлення на таке дослідження має надаватися виключно спеціалістом. Приймати рішення пройти цю процедуру самостійно, попередньо не порадившись із лікарем, навіть якщо ви вже добре знаєте, що таке МРТ, вкрай небажано.
Чи шкідлива МРТ-діагностика?
Лікарі рекомендують проходити таке томографічне обстеження, що базується на принципі використання радіохвиль та потужних магнітних хвиль, не частіше ніж один раз на пів року.
Томограф не здатен впливати на ДНК та інші біологічні складові організму людини, в тому числі на молекулярному рівні. Це означає, що негативні наслідки за відсутності протипоказань після відповідної діагностики, що не передбачає застосування рентгенівського випромінювання, виключені.
Якщо пацієнту це дослідження призначив лікар, для нього немає жодних підстав хвилюватися, чи безпечне МРТ та чи не завдасть воно організму шкоди.
З якого віку та як магнітну томографію роблять дітям?
Такий сучасний діагностичний метод, що вважається для вивчення стану внутрішніх органів і тканин одним із найбільш інформативних, теоретично можна застосовувати малюкам з перших днів життя.
Складність полягає в тому, що немовлята не можуть поводитися нерухомо. У даному зв’язку томографію призначають дітям, починаючи з 4-5 років, коли вони вже здатні слідувати вказівкам радіолога та керувати власним тілом.
Іноді малятам дошкільного віку та гіперактивним дітлахам дають перед обстеженням седативні, заспокійливі препарати. У цілому відповідь на питання, чи можна робити МРТ дітям, позитивна.
Призначається відповідна діагностична практика неповнолітнім пацієнтам у разі порушення у них слуху та зору, частих головних болях, запамороченнях, наявності нейроінфекцій, епілепсії та судом. Показана томографія головного мозку дітям при підозрі в цьому органі запалень, новоутворень та після черепно-мозкових травм.
Протипоказаннями для неї вважається надмірна вага та наявність металевих предметів у дитини в тілі.