Воєнний час створює особливі умови функціонування економіки країни. Навіть без офіційного переходу на військові рейки основним напрямом видатків стає оборонний комплекс. Для цього всі інші галузі повинні не просто функціонувати, а розвиватися, нарощуючи потужність. У фокусі уваги — підтримка вітчизняного виробника, як з боку держави, так і споживача.
В державний бюджет України закладено кошти на підтримку кількох важливих економічних програм. З огляду на прогнози зростання ВВП на 5% та експорту на 7–8%, експерти вбачають позитивні перспективи їх реалізації.
Економічні програми державної підтримки
Одна з головних програм державної підтримки одразу кількох сфер бізнесу — «Доступні кредити 5–7–9». Вона корисна банківському сектору та виробникам, особливо малого та середнього розміру. Програма дозволяє отримати цільовий банківський кредит на розбудову чи відновлення виробництва за пільговими умовами — з мінімальними процентними ставками 5, 7 чи 9% залежно від кількості новостворених робочих місць та способу використання позикових коштів.
Детальніше про умови програми «Доступні кредити 5–7–9» можна дізнатися за посиланням: https://unexbank.ua/finansuvannya-5-7-9. Долучитися до неї може переважна більшість підприємств з пріоритетною черговістю переробних компаній, що планує заходи з підвищення енергоефективності чи зазнали руйнації внаслідок воєнної агресії.
Інший спосіб допомоги бізнесу — мікрогранти. Проєкт спрямований на підтримку стартапів, зокрема підприємців, які вимушено переїхали з небезпечних територій та облаштовуються на новому місці. Програма вже допомогла створити та розвинути понад 7000 малих підприємств, серед яких пекарні, книгарні, кав’ярні, косметологічні салони. На 2024 рік заплановано майже 13000 мікрогрантів на загальних засадах та близько 1300 грантів для ветеранів війни та їх родин.
Передбачено й великі гранти для промислових підприємств у сумі до 8 млн грн. В поточному році очікується видача 1000 грантів для переробних та виробничих компаній. Для релокованих підприємств впроваджена програма розвитку індустріальних парків та інвестиційних проєктів.
В сільському господарстві передбачено часткове повернення вартості придбаної техніки українського виробництва. За минулий період ця програма збільшила попит на вітчизняну сільгосптехніку вдвічі та не планує зменшувати оберти. Програма стимулює інноваційний розвиток машинобудування для сільського господарства та зниження фінансового тиску для аграріїв, які прагнуть модернізувати виробництво, оновити свої основні засоби.
Підтримка будівництва та розвʼязання житлового питання для внутрішньо переміщених осіб та всіх охочих здійснюється за допомогою програми єОселя. Згідно з нею, державою фінансується створення соціального житла та провадження пільгових умов іпотечного кредитування.
Важливою складовою державної підтримки на поточний та майбутні періоди є безпека території та кордонів, зокрема передбачена програма гуманітарного розмінування. Фокус уваги стосується акумулювання коштів, пошуку підрядників, розвиток технологій для пришвидшення очищення небезпечних територій із максимальним рівнем безпеки для операторів.
Більшість програм державної підтримки економіки взаємопов’язані та можуть ефективно працювати лише у комплексі. Це передбачає посилене стратегічне управління та контроль за реалізацією на місцях.