Гра в більярд-відноситься до списку елітних ігор, у нього грали аристократи, дворяни, купці і колись потрапити до такого закритого клубу було дуже складно. На даний час пограти у цю гру може кожен, варто лише знайти більярдний клуб чи розважальні центри де є такі розваги.
Гра в більярд: історія виникнення
Час виникнення даної гри достеменно досі невідомий, відомо лише, що гра ця давня, і думки про країну походження більярду також розійшлись, одні вважають Азію, інші Індію, хтось Китай. А у Європі ще до появи такої сучасної гри можна було зустріти її принципи в інших наявних на той час іграх. Історики та знавці цієї гри більше сходяться на думці, що її слід іде зі Сходу, на якому було придумано чимало ігор та розваг. Згодом гру привезли у Європу, багато істориків вважає, що перша країна у яку було привезено більярд була Англія.
Варто зазначити, що до цього часу у туманному Альбіоні був аналог грі, замість столу використовували добре утрамбовані ділянки землі, лузами були невеликі ворота, до яких гравці намагались закинути м’яч, тому коли приїхали купці, англійці швидко освоїли гру.На межі XVIII – XIX століть більярд став частиною програми виховання дворян у Європі. Перший більярдний стіл було виготовлено у 1469 році майстром Анрі де Вінем для короля Франції Людовіка XI, стіл був схожий на сучасний: мав кам’яну огорожу, покритий сукном. В наш час такі столи виготовляють з натурального сланцю, мармурової або гранітної крихти скріпленої синтетичними матеріалами, а понад 80% світового ринку більярдних куль належить компанії з Бельгії Saluc S.A.
Різновиди гри в більярд
Більярд вважають доступною грою для всіх та чудовим варіантом відпочинку після робочих буднів, активним проведенням часу.
Гру поділяють на 4 основні види:
-снукер англійський
-французька карамболь
– пул американський
-більярд російський
В Україні найбільш популярним видом більярду є російський більярд або “піраміда”.
Давайте розглянемо детальніше про особливості кожного виду гри.
Як грати в більярд?
Суть даної гри полягає в тому, що за допомогою кия гравець виконує удар по кулі, яка вдаряється в інші приводячи їх в рух, головне завдання гравця полягає у тому, щоб забити якомога більшу кількість куль в спеціальні отвори-лузи.
Особливості гри в снукер
Снукер-різновид більярду, який є популярним в англомовних країнах та Китаї. У гру можуть грати як дві людини, так і команда з декількох людей, протікає гра в такий спосіб: всі гравці використовують білу кулю биток та 21 прицільну кулю (15 червоних які мають один бал, 6 кольорових: жовта-2 бали, зелена-3, коричнева-4, синя-5 рожева-6, чорна-7 балів).
Гравці роблять удари по кулях, чергуючи червоні й кольорові, допоки не залишиться жодної червоної, а потім кольорових відповідно по зростанню їхньої вартості (певний колір маю свою кількість балів).За результативні удари бали додаються до рахунку, хто б’є по кулях, а штрафні бали додають до рахунку супротивника.
Тактика полягає у тому, щоб залишити білу кулю-биток за іншими кулями так, щоб вийшов снукер (перешкода) для наступного гравця. Перемагає той, хто виграє більше або необхідне число фреймів, хто набрав більшу кількість балів.
Особливості гри в карамболь
Карамболь — це різновид французького більярду, який має свою особливість та відмінність — це наявність столу без луз. Карамболем називається удар, коли биток ударяється з двома іншими прицільними кулями. Перший удар має відповідати встановленим правилам, інакше гравець отримує штраф і право починати гру переходить до суперника.
Головним у грі, щоб виграти є набір першим необхідної кількості балів (30-60), за кожен результативний удар (тобто коли биток торкнувся прицільної кулі й після торкання більше 3-х бортів вдаряє по іншій прицільній кулі, також якщо биток вдаряє 2 прицільні кулі) нараховується 1 бал. Штрафи гравці отримують при найменших порушеннях, бали не нараховуються і серія ударів для гравця закінчується. Також фолом вважають не лише падіння кулі за борт, але і випадковий дотик до куль києм чи рукою.
Особливості гри в пул
Пул-американський більярд, для гри у який необхідно спеціальний дев’яти футовий стіл з великими лузами, невеликі кулі та кий. На спеціальний стіл ставлять звичайну піраміду, і розставляють кулі у трикутнику, а в центрі якого обов’язково має бути “вісімка”. Комплект поділений на групи, перша має біле забарвлення з кольоровою смужкою, друга — складається з повністю кольорових куль.
Кожен гравець буде грати своїм кольором, а яку групу він буде забивати визначають при першій забитій кулі. Наприклад гравець розбив піраміду і куля з кольоровою смужкою закотилась в лузу, його група буде з кольоровою смужкою, суперника кольорова відповідно. Мета американського пулу забити в лузи кулі своєї групи й на завершення закотити “вісімку”, хто зробить це раніше, той і перемагає у грі. Важливим є битком не зачіпати категорію куль суперника.
Особливості гри в російський більярд
Російський більярд-це один із видів більярду, правила якого мають багато тонкощів та нюансів. Проте наведемо основні правила, які необхідні для початківця. Перший удар проводять за допомогою битка, удар вважається успішним якщо три прицільні кулі торкнулись борта, або торкнулись дві кулі, а третя перетнула бічну лінію.
У процесі гри підсумовують бали, які отримує гравець за забиту кулю, що відповідає номеру кулі й визначається переможець. У даній грі існує складна система штрафів, наприклад штраф можна отримати у разі подвійного удару по кулі, коли куля покинула ігровий простір тощо.
Як навчитись грати у більярд?
Популярність більярду зростає з кожним роком, щоб не витрачати багато часу на навчання, щоб не втратити інтерес, пропонуємо основні поради, які варто взяти до уваги при навчанні гри у більярд. Проте, якщо ви хочете пізнати всі нюанси гри, техніки, варто бути готовим до постійного розвитку навичок. Їх удосконалення, що може зайняти чимало часу, однак саме завдяки цікавості та наполегливій праці ви можете стати відмінним гравцем.
Найголовніше у цій грі це правильна стійка та поставлений удар, для ефективного результату можна взяти кілька уроків у досвідченого спеціаліста.
Перш за все необхідно навчитись правильній стійці, для цього варто дотримуватись таких умов:
-корпус має бути комфортно та впевнено поставлений
-кий потрібно тримати прямолінійно
-кий має вільно рухатись
-ноги потрібно розташувати до лінії прицілювання під гострим кутом, а ваша поза не повинна заважати рівному руху кия.
Наступним етапом є техніка удару по кулі. Щоб куля потрапила у лузу, необхідно здійснити правильний ударний рух. Увагу варто приділити положення кисті, по поверхні якої ковзає кий. Руку слід розташувати від битка на відстані 20-25 сантиметрів, це дозволить зробити точний поштовх. Правильна техніка удару включає в себе:
-великий палець міцно притиснутий до вказівного, це полегшить ковзання кия по руці.
-рука, яка тримає кий має бути трохи розслабленою, а лікоть прижатий до тулуба.
-якщо ви зайняли правильну позицію, ви одразу відчуєте легкість володіння києм.
Вправи для початківців
Щоб навчитись грати у більярд теоретичних знань мало, необхідно навчитись відчувати кий та кулі. Спеціалісти радять декілька простих вправ, які допоможуть навчитись тримати кий, відчувати його тощо.
-Холостий удар-вправа, яка допоможе зрозуміти, як правильно взаємодіяти з києм. Візьміть його у руки, займіть зручне положення. Правильно розмістіть руки та проводьте києм уздовж однієї лінії, щоб навчитись тримати його правильно та відчувати.
-Удар по «своєму» шару-поставте перед собою кулю і вдаряйте по ній києм намагаючись потрапити у лузу. Пробуйте направляти його в потрібну вам сторону, управляти рухом, та відчуйте силу рухів.
-Удар по «чужому» світу-якщо навчились управляти однією кулею, поставте поряд ще одну і вдаряючи биток пробуйте ним вдарити іншу кулю. Продовжуючи навчання постійно ускладнюйте такі вправи, частіше дивіться як грають досвідчені гравці, щоб перейняти у них досвід.
У наш час більярд не просто гра-це свого роду культура зі своєю цікавою історією, чудова гра, яка поєднує у собі розвагу та розвиток умінь. Саме ця гра вчить концентрувати увагу, врівноважує емоції, розвиває логічне мислення, самоконтроль, допомагає у розвитку координації рухів, тренує тіло.
Більше цікавих статей про ігри читайте в рубриці Спорт-Life.