Легендарний німецький бренд не був би таким, якби не досягнення Феррі, сина Фердинанда Порше — засновника Porsche, який перетворив інженерне бюро, де працював його батько, на бренд спортивних (і не дуже) автомобілів, який ми знаємо сьогодні.
Першим спортивним автомобілем, який вийшов з цієї все ще невеликої компанії, був Porsche 356, а потім Porsche 911. Протягом п’яти десятиліть Феррі з великим успіхом керував цим німецьким заводом, дотримуючись стандартів, деталей дизайну та технологій, які сьогодні застосовуються до будь-якої з його моделей, що зробило його провідним світовим виробником спортивних автомобілів.
Але давайте зробимо крок назад у часі…
Історія Porsche
Феррі Порше народився в Австрії 19 вересня 1909 року, і з самого народження його життя та доля були пов’язані з автомобілями. У день народження його батька, Фердинанда Порше, він на власноруч збудованому гоночному автомобілі Austro-Daimler здобув перемогу в класі в гонці на підйом на пагорб Семмерінг.
Вирісши в заможній родині, де все оберталося навколо автомобіля, юний Феррі любив проводити час на заводі, де його батько працював інженером, і з 10 років прагнув побудувати власний автомобіль. На Різдво 1919 року батько подарував йому невеликий двомісний автомобіль потужністю 6 к.с. з повітряним охолодженням, на якому він їздив дорогами загального користування.
Переїхавши до Штутгарта, Феррі Порше розпочав новий етап свого життя. А згодом, 25 квітня 1931 р. з’явилася на світ компанія Porsche. Хто б знав, що він покладе початок виробництва Porsche, яке зробить його королем автомобільного світу.
Гоночні автомобілі Porsche
У 1947 році Феррі Порше вперше висловив ідею створення спортивного автомобіля з використанням компонентів Volkswagen. Спочатку він отримав кодову назву «VW-Sport» і серійний номер 356.
Porsche 356 був оснащений чотирициліндровим опозитним двигуном, новою коробкою передач, підвіскою, пружинами та рульовим керуванням від Volkswagen. Цей середньомоторний родстер потужністю 35 к.с. важив лише 585 кг і розвивав максимальну швидкість 135 км/год (135 миль/год).
Існував гострий дефіцит основних компонентів, тому було випущено лише 70 автомобілів. Але в 1949 році компанія повернулася на завод у Штутгарті, де темпи виробництва покращилися, а для полегшення процесу були внесені деякі зміни, такі як заміна алюмінієвого кузова на сталевий або перенесення двигуна в задню частину – традиція, якої компанія дотримується й донині. Porsche також підписав угоду з Volkswagen про постачання комплектуючих.
Зі свого боку, старший Фердинанд був найнятий консультантом Volkswagen і отримував комісійні за кожен проданий Type 1, що було важливим і стабільним джерелом доходу для сім’ї завдяки успіху цього автомобіля. На жаль, він помер у 1951 році після серцево-судинної катастрофи.
У 1950-х роках компанія почала думати про заміну 356-й, розширивши модельний ряд Porsche. Це стало пріоритетом для інженерів і дизайнерів компанії. Остаточний дизайн був розроблений Фердинандом Порше, сином Феррі та онуком засновника. Основні форми залишалися незмінними понад 40 років. У 1963 році був представлений новий Porsche 901. Але суперечка з Peugeot, який претендував на право використовувати тризначні назви з нулем посередині, змусила змінити ім’я: на світ з’явився Porsche 911, який став великою емблемою бренду. Було розроблено вісім поколінь автомобіля, останнє — у 2018 році.
Протягом усього свого існування 911 був символом статусу та одним з найбільш впізнаваних спортивних автомобілів в історії, а також синонімом незмінного успіху у продажах.
Японські методи врятували Porsche від кризи 1980-х
Криза компанії почалася наприкінці 1980-х років. Багато хто пам’ятає, що це було важке десятиліття для спортивних автомобілів після енергетичної кризи 1970-х, а тим більше для Porsche, який мав короткий каталог і бачив, як його продажі падали рік за роком, перетворюючи у сльози. Компанія також страждала від наслідків абсолютно застарілої виробничої системи та організації бізнесу. Економічна криза початку 1990-х років стала останньою краплею для компанії. Великі німецькі автовиробники, такі як BMW, Mercedes і Volkswagen, вже боролися за те, хто поглине компанію.
На щастя, у 1991 році в компанію прийшов Венделін Відекінг, інженер, який починав працювати в Porsche, але потім переїхав до Японії, де познайомився з набагато ефективнішими японськими методами виробництва. Він організовує поїздки, щоб показати менеджерам, як працюють такі гіганти, як Toyota і Nissan. Коли він робить зворотну вправу і привозить японців на заводи Porsche, вони не вірять. Вони не знають, чи вони на конвеєрі, чи на складі. Вони не розуміють, що роблять робітники.
Докладаючи великих зусиль, долаючи бар’єри німецької культури та її десятилітні традиції працювати однаково, Відекінгу, який зараз очолює Porsche, вдається модернізувати виробництво. За підтримки японських консультантів він революціонізував усю компанію, змінивши конвеєр, скоригувавши структуру управління, звільнивши майже 20% працівників, і результати були чудовими: виробництво прискорилося, а помилок стало менше.
Зміни не зупинилися на цьому, але також вплинули на асортимент автомобілів, що випускалися. З усіх автомобілів, які вони виробляли, вони зосередили всі свої зусилля на моделі 911. Вони випустили нову модель, Boxster, кабріолет із середнім розташуванням двигуна, орієнтований на більш молоду аудиторію. Навіть якщо це означало розрив з іміджем ексклюзивного і недоступного бренду.
Завдяки цим модифікаціям компанія відродилася: продажі злетіли до неба, і вона повернула собі прибутки, про які забула на довгі роки.
Цікаві факти про Porsche
Остання велика революція сталася у 2002 році, і знову від Volkswagen. З великою кількістю суперечок і на тлі запеклої критики з боку захисників традицій бренду, вони випустили спортивний позашляховик Cayenne. Показники були вражаючими, і він став бестселером. Результати бренду злетіли до небес.
Але успіх не завадив конфлікту з Volkswagen, який, здавалося, був написаний від самого початку. Сучасна історія Volkswagen як автомобільного гіганта починається з Фердинанда Пієха, онука Фердинанда Порше. Інженер залишив Porsche, щоб разом з Audi здійснити революцію в німецькій промисловості. А в 1993 році він став генеральним директором і головою правління Volkswagen. Під його керівництвом популярний автовиробник придбав Lamborghini, Bentley та Audi, а також поглинув Seat та Skoda.
Контроль над компанією
Передостанній розділ саги про Porsche закінчився тим, що культовий бренд був принизливо поглинутий Volkswagen. Він був фактично врятований у 2012 році, після кількох спроб Volkswagen отримати повний контроль над компанією. У 2009 році Porsche почав скуповувати привілейовані акції Volkswagen за допомогою мільйонних кредитів, що ледь не призвело до його банкрутства. Різні клани Пієха та Порше уклали мир, щоб уникнути банкрутства легендарного виробника.
IPO означає, що родина Порше повертає собі контроль над перлиною в короні, не втрачаючи при цьому контроль над Volkswagen. З точки зору сім’ї, Пієхи відмовляються від контролю над Porsche в обмін на інвестиції, а Вольфганг Порше, патріарх династії, загоює рани разом з Пієхами. Ця угода викликала занепокоєння німецьких регуляторів щодо складної структури Volkswagen.
Наразі Volkswagen і Porsche мають одного генерального директора – Олівера Блюма, який замінив Герберта Дісса на посаді генерального директора Volkswagen у липні 2022 року. Для багатьох він був тією фігурою, якої не вистачало, щоб зробити Porsche публічною компанією і замкнути сімейне коло, навіть якщо він не проходить жодних фільтрів відповідального корпоративного управління.
Логотип Porsche
У 1952 році був задуманий перший ескіз логотипа Porsche, бренду зі Штутгарта. Дизайн, який, як і всі логотипи, що були створені та будуть створені, має (в цьому випадку) три ключові елементи, які з того часу вийшли за рамки:
- Коріння: нестримний кінь, що вінчає центр логотипу, походить від печатки Штутгарта. Назва міста походить від конярства Stutengarten. Чорно-червоні кольори та стилізовані оленячі роги взяті з традиційного герба Вюртемберга-Гогенцоллернів.
- Спортивність: що тут ще додати, чи не так?
- Якість: остання версія логотипу (з’явиться на автомобілях наприкінці 2023 року) пройшла ретельне тестування на відповідність найвищим стандартам якості. Наприклад, матеріали пройшли випробування кліматичним циклом у Центрі розробок Porsche у Вайссаху, щоб переконатися, що вони не зазнають зносу з часом.
Висновок
Вся історія бренду Porsche почалася завдяки невгамовному Феррі, який вирушив на пошуки автомобіля, про який завжди мріяв, та не знайшовши його, вирішив побудувати власноруч. Фердинанд Порше проявив себе як невгамовна людина, візіонер та винятковий підприємець. Під його керівництвом були закладені основи того, що стало одним з найексклюзивніших автомобільних заводів в історії.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Автомобілі на нашому порталі.