Багато наших співвітчизників віддають перевагу спиртним напоям, приготованим власноруч, у домашніх умовах. Особливу популярність серед такого алкоголю має самогон – якщо його варити по всіх правилах, якістю даний міцний продукт не поступатиметься горілці провідних брендів.
Про обладнання, необхідне для домашнього самогоноваріння, та алгоритм цього технологічного процесу детально розповість подальший текст.
Що потрібно, щоб зварити самогон удома?
Для приготування такого алкогольного напою необхідним є спеціальний інвентар, у тому числі самогонний апарат та аксесуари.
Відповідну апаратуру наразі можна купити від виробника в інтернеті. Обираючи готовий самогонний апарат, слід звертати увагу на кілька факторів, у тому числі компанію, що виготовила його, комплектацію цього виробу, об’єм резервуара для бродіння та матеріали баку.
У пріоритеті ємності з нержавіючого сталевого сплаву чи скла, хоча можливий вибір і на користь більш дешевої альтернативи з харчового пластику.
Слушним рішенням для наочного відстеження процесу варіння самогону є такі елементи як діоптри під фланець чи кламп та царги. Їх можна купити, перейшовши за посиланням (боросилікатне скло, практичне своєю жаростійкістю й естетичне, вважається найкращим матеріалом для цих комплектуючих апарата).
Захисну та сигнальну функцію в самогонному агрегаті виконує гідрозатвор – ця деталь відповідає за випускання з баку для бродіння вуглекислого газу та повідомляє про завершення бродильного процесу в цьому резервуарі (готовність браги засвідчує припинення булькання).
Додатково апарат для самогоноваріння комплектується термометром, що може бути цифровим, скляним або біметалічним.
Для контролю міцності отримуваного напою самогонщику знадобиться спиртометр та скляна ємність для вимірювання. Не обійдеться домашній виробник культового напою для застіль і без додаткових аксесуарів – мірної склянки, мішалки, різного літражу каструль, ложок та іншого посуду.
А базовими інгредієнтами для виготовлення такого алкоголю вдома вважається якісна вода, цукор та дріжджі.
Алгоритм самогоноваріння
Такий технологічний процес, загалом відомий ще нашим далеким пращурам і дещо вдосконалений сучасниками, включає п’ять етапів.
Крок 1. Приготування сусла.
На стартовій, початковій стадії готують базову сировину для браги. Для цього застосовують два компоненти: воду та глюкозовмісний продукт, роль якого зазвичай відіграє цукор.
Якщо ви замість класичного самогону хочете зварити його варіант, більше схожий на бренді, слід додати варення, солодкі фрукти чи ягоди. А віскі готують за допомогою солоду чи зерна.
Для стандартної версії сусла беруть 4 кг цукру та 20 літрів води. Ці інгредієнти засипають та заливають у ємність. Після цього суміш ретельно розмішують.
Крок 2. Отримання браги.
Зробити з сусла брагу можна, додавши в цей розчин дріжджі. Перед тим, як їх додавати, сусло слід охолодити до 28° C. У гарячій рідині дріжджова культура гине, тому свої властивості втрачає.
Після засипання в ємність дріжджів бак слід щільно закрити кришкою. Щоб дати можливість виходу з резервуара вуглекислого газу, утворюваного під час бродіння, рекомендується встановити гідрозатвор. Далі відповідне обладнання необхідно помістити в тепле місце, температура в якому має бути не нижчою від 20° C (бажано приблизно 25° C).
Процес бродіння полягає в переробці дріжджами глюкози (цурку) на спирт. Орієнтовно він займає близько 5 діб, але цей термін може змінюватися, залежно від типу дріжджів.
Факт готовності браги засвідчує зникнення шипіння й піни, набуття рідиною прозорості й утворення осаду та наявність характерного гіркувато-кислуватого смаку.
Якщо перевірка показала, що брага готова, час зайнятися її освітленням. Метою такого процесу є остаточне видалення залишків дріжджів для усунення неприємного запаху та післясмаку майбутнього самогону.
Освітлити бражку можна за допомогою порошкоподібної білої глини – бентоніту. Зазвичай беруть 1 столову ложку цього мінералу на 10 літрів води. Бентоніт здатен ефективно зібрати всі рештки процесу бродіння й осісти на дно впродовж однієї доби.
Крок 3. Перетворення браги на спирт.
Досвідчені самогонщики вважають даний етап найцікавішим і найвідповідальнішим. Для відповідної перегонки вже знадобиться самогонний апарат. Краще, якщо це буде якісний пристрій фабричного виробництва.
Перед початком експлуатації агрегат необхідно добре промити. Далі його резервуар заповнюють на 75% брагою. Після цього апарат підключають до змішувача й встановлюють на плиту. Розчин доводять до кипіння. Сирець слід відбирати, доки температура опуститься до 98° C.
Результатом стає отримання спирту першої перегонки. Вживати його не можна, оскільки в складі відповідної рідини міститься багато небезпечних для здоров’я компонентів. Умовою виготовлення самогону якісного, придатного для пиття, є проведення повторної перегонки та очищення.
Крок 4. Перегонка сирцю в алкоголь.
Цей етап є дуже важливим у самогоноварінні. Починають даний процес розбавлянням проміжного самогонного продукту з питною водою до 20-25 градусів.
Щоб запобігти каламутності рідини, обов’язково слід спершу залити в ємність воду, а потім вливати в неї сирець.
Схема підключення до самогонного агрегату застосовується аналогічна. Але варто подбати про наявність під рукою допоміжних аксесуарів – мірного циліндра та спиртометра.
Повторна перегонка передбачає розділення отриманого продукту на три складові.
Перша частину фахівці з самогоноваріння називають «головами». Оскільки вона вважається найбільш шкідливою, її слід відділити від наступної складової – «тіла».
Під час відповідного відбору керуються формулою для визначення обсягів абсолютного спирту. Знаходять добуток величин об’єму сирцю та міцності й ділять отримане значення на 100. Орієнтовно на голови приходиться десята частина цього показника.
«Тілом» називають відібраний після «голів» продукт, що придатний для вживання. Припиняють відбір такого самогону в момент, коли спиртометр показує міцність 45°.
Частина рідини, яка залишається після цього – це «хвости». Їх також відокремлюють, оскільки ці рештки через свою шкідливість теж до вживання не придатні.
Крок 5. Очищення самогону.
Це фінішна, завершальна стадія виробництва даного алкогольного напою. Для відповідного процесу використовують спеціальне вугілля – кокосове або березове.
Можливо очистити самогон методом фільтрації або настоювання.
Технологія фільтрації полягає в пропусканні напою через наповнену вугіллям, попередньо очищеним від вугільного пилу, ємність із отвором.
А настоюють самогон, заливши його в резервуар, на дно якого попередньо покладене вугілля. Цей процес, під час якого вміст посудини періодично помішують, займає від 2 до 4 годин.
Коли очищення завершене, самогон готовий до вживання. Розбавляють напій, додаючи спирт у воду, а не навпаки.
У статті наведена оглядова інструкція приготування самогону. Насправді існує безліч нюансів та тонкощів самогоноваріння. Наприклад, вода для напою має бути чистою та м’якою, без надлишку мінералів та солей. Цукру варто віддавати перевагу натуральному, а дріжджам спеціальним – спиртовим або винним.