У наш час технології не знають меж, тож досягнення та безпека пішли рука об руку, щоб спроектувати будівлі, які мають інтелектуальні функції, як живі істоти – smart home! Чи знаєте ви, що таке розумний будинок та які його характеристики? Що ж, давайте поговоримо про цей дивовижний винахід, який, безсумнівно, робить життя сімей безпечнішим та комфортнішим, хоча до втілення ідеї ще дуже далеко.
Що таке смарт-будинок
Розумний будинок — це будинок, де панують передові технології IoT (Інтернет речей), оскільки вони інтегровані та розроблені разом, щоб користувач або користувачі могли комфортно жити відповідно до своїх потреб та бажань.
Які пристрої потрібні для розумного дому? Відповідно до вищесказаного, пристрої, які можна знайти в системах “розумний дім” — це всі ті, які підтримують людей у їхніх повсякденних справах, тому їх можна об’єднати в наступні групи:
- Замки: інструменти, які допомагають відкривати, закривати та навіть замикати двері та вікна в будинку.
- Побутова техніка: пристрої, які допомагають користувачам готувати, прибирати, прасувати та лагодити будь-які інші предмети під одним дахом.
- Освітлення: пристрої, які дають світло в кімнатах будинку та підпорядковуються голосовим командам сім’ї, що проживає в ньому.
- Розумні помічники: будь-який продукт, який пропонує свою допомогу для виконання певної діяльності.
Відповідаючи на питання, що таке розумний будинок та які його характеристики, люди часто плутають його з тим, що вони бачать у фільмах. Іноді технологічні можливості середньостатистичного розумного будинку перебільшуються у фільмах. Це не зореліт зі штучним інтелектом. Однак невпинний розвиток технологій домашньої автоматизації робить все більш можливим те, що колись здавалося занадто футуристичним, тепер виглядає цілком правдоподібним.
Загалом, ми говоримо про електричні системи, датчики та пристрої, впроваджені в оселі. Для чого вони потрібні? Ну, щоб простим способом контролювати будинок, незалежно від того, чи знаходимося ми далеко, близько або всередині будинку, для того, щоб виконувати різні дії.
Характеристики розумних будинків
Тепер поговоримо трохи більше про те, що таке розумний будинок і його характеристики. Нижче ми згадаємо деякі з дій, які можуть виконувати ці будинки.
Як керувати розумним домом
Завдяки систематичній та повній схемі зв’язку в будинку, дії можуть виконуватися без необхідності рухатися завдяки дистанційному керуванню, так само як ми використовуємо в телевізорах. Це зменшує потребу в пересуванні по будинку. Для літніх людей або людей з обмеженими фізичними можливостями, цей метод працює ідеально.
Дистанційне керування поза домом
Пропонує зміну графіку домашніх справ. Наприклад: можливість увімкнути світло, коли ви знаходитесь поруч з будинком, відкрити гараж або увімкнути опалення, що може по-різному вплинути на безпеку та добробут.
Програмування
Суть полягає не тільки в тому, щоб мати можливість керувати певними діями всередині або зовні розумного будинку, але й у тому, що ви можете запрограмувати ці дії на автоматичне виконання одним натисканням кнопки. Наприклад, ви можете запрограмувати температуру в приміщенні, вмикати обладнання, таке як кондиціонер, у певний час або вимикати світло, коли стає пізно. Це і є справжнім приколом знання того, що таке розумний будинок та його функцій, оскільки вони забезпечують підвищений комфорт та економію часу.
Переваги та недоліки розумного дому
Ця система призначена не тільки для комфорту людей, оскільки вона також має ряд переваг, які можуть бути дуже корисними в різних обставинах. Незалежно від того, чи ми говоримо про полегшення життя літньої людини, чи людини зі складним фізичним станом, вона допомагає нам, коли ми забуваємо щось вимкнути або увімкнути, серед іншого.
1.Економія енергії
Незалежно від того, чи використовуємо ми датчики або людські відчуття, витрати енергії такі ж або навіть менші, ніж у звичайних системах, які ми знаємо.
2. Економія часу
Автоматизуючи певні завдання, ми з часом перестаємо про них думати. Ми можемо налаштувати наш будинок так, щоб коли ми прокидаємося, жалюзі відкривалися, а кавоварка автоматично починала підігрівати каву. Це заощадить нам багато часу вранці. І як бонус, можливо, ці зручності навіть дозволять нам поспати трохи довше, отримавши додаткові п’ять хвилин, яких ми завжди прагнемо, перш ніж встати з ліжка.
3. Безпека
За допомогою цієї технології ви можете посилити датчики руху, камери та будь-які підозрілі елементи у звичайній діяльності будинку, незалежно від того, перебуваєте ви всередині чи ні.
Недоліки розумних будинків
1. Вартість обладнання для смарт-дому
Все, що буде заощаджено в короткостроковій перспективі, спочатку доведеться інвестувати в різні інструменти, які будуть встановлені в будинку, і хоча багато хто не вважає це недоліком, коли це робиться імпровізованим способом.
2. Збій системи
Якщо інтернет вийде з ладу або зникне, ви не матимете повного контролю над тим, що відбувається під дахом, де живуть мешканці, що може викликати страх, як мінімум, уповільнення роботи та її зупинка, як максимум, у гіршому випадку.
3. Вразливість
Ви можете сказати, що це суперечить останньому пункту переваг, але це не так, оскільки це лише один з негативних моментів, які у вас є, і стосується не тільки будинків, але всіх розумних пристроїв. Мова їдеться про хакерів. Виходячи з цього, рекомендується ревно оберігати свої приватні дані та не ділитися ними з незнайомцями.
Що можна зробити за допомогою розумного будинку?
Модулюйте інтенсивність освітлення та кольори
Ви, напевно, бачили або чули про цю функцію, характерну для систем «розумного будинку», коли за допомогою мобільного телефону або iPad ви можете вмикати або вимикати світло на свій розсуд, модулювати його інтенсивність, а іноді навіть змінювати його колір. Однак більшість сучасних розумних будинків пропонують не лише дистанційне керування освітленням, а й функції автоматизації та персоналізації.
Існує програмне забезпечення для розумних будинків, яке надає вам широкий вибір сцен, які ви можете встановлювати та змінювати відповідно до будь-якої ситуації. Наприклад, вибравши кілька попередньо налаштованих сценаріїв, ми можемо налаштувати освітлення для зустрічі з друзями, романтичної вечері або вечора відпочинку з сім’єю.
Відтворити улюблену дискографію по всьому будинку
Незалежно від того, чи є ви меломаном, полиці якого заставлені компакт-дисками та вінілом, чи звичайним слухачем, який шукає потрібну пісню на мобільному або комп’ютері, щоб на деякий час відірватися від справ, з розумним будинком ви матимете миттєвий доступ до мільйонів пісень. Мало того, ви можете вибирати, що гратиме у вашому розумному будинку і в яких кімнатах — ви навіть можете влаштувати власний домашній концерт!
Стежити за своїм будинком
Без сумніву, однією з переваг розумних будинків є їх взаємозв’язок. Так, за допомогою Інтернету речей (IoT) ми можемо зробити віртуальний стрибок з будь-якого місця до нашого розумного будинку і перевірити, чи все в порядку. Наприклад, розумний будинок може мати розподілені, дискретні камери безпеки, підключені до мережі, до яких ви можете отримати доступ зі свого мобільного телефону в будь-який час.
Залежно від особливостей кожного розумного будинку, домовласник може також контролювати замки свого будинку, в основному вхідні двері. Таким чином, кожен раз, коли хтось відкриває двері або викидає ключ, або навіть коли відкривається і закривається вікно, на ваш телефон буде надіслано повідомлення. У деяких випадках замки розумного будинку можуть бути безключовими, оскільки вони містять інтелектуальну систему виявлення, яка дозволить вам отримати доступ до будинку за допомогою лише мобільного розпізнавання.
Керувати своїм будинком
Це може здатися футуристичним, але це не так вже й надумано. Хоча ми ще не досягли тієї стадії технологічної революції, коли можна вести приємну, невимушену бесіду з власним будинком або будь-яким інтелектуальним помічником, такі інновації, як можливість передавати команди просто за допомогою власного голосу, вже можна помітити. Такі інструменти, як Alexa, Аліса або Siri, є доказом цього прогресу, і вже існують розумні будинки, які інтегрують цей тип програмного забезпечення, щоб реагувати на команди своїх господарів.
Розумне приготування їжі
Мистецтво приготування їжі (або кулінарія виживання) також виграє від інновацій розумних будинків. Сьогодні ми бачимо на ринку розумні кухонні прилади, такі як плити, варильні поверхні, духовки та холодильники. У випадку розумних варильних панелей, вони надсилають сповіщення, коли досягнуто бажаної температури, коли закінчився таймер або коли їжа готова до вживання.
Розумні холодильники попереджають вас, якщо ви не зачинили дверцята належним чином, або автоматично регулюють потужність охолодження відповідно до часового поясу для більш ефективного використання електроенергії.
Найкращі системи для смарт-дому
Серед найкращих додатків для розумного дому на базі хабів 2024 року – Samsung SmartThings, HomeyYubii (від Fibaro), Hubitat Elevation і Home Assistant Mobile. З іншого боку, найкращими хмарними додатками для розумного дому є Amazon Alexa, Google Home та Apple HomeKit.
Висновок
Так, однозначно — це чудова технологія. Але все ж, не дивлячись на рекламу і красиві розповіді провайдерів, маркетологів та комівояжерів, є один великий і жирний мінус — технології Інтернету речей (Internet of Things, IoT), ще не досягли потрібного рівня, як і сам Інтернет. Потрібен новий Web3, а G4 виявилась слабкою. Працездатність функцій залежатиме від швидкості мережі, яку обіцяє G5, та кількості користувачів, під’єднаних до системи, оскільки під час передання великого обсягу даних мережа може перевантажуватися та знижувати швидкість передавання, що призведе до уповільнення роботи функцій. А поки що, залишається задовольнятися тим, що хтось за вас щось буде вмикати та вимикати.
Більше актуальної інформації про нерухомість читайте у нас на порталі.