Вивчення психологічної науки є важливим компонентом, що дозволяє навчитись взаємодіяти з оточуючими людьми, вирішувати проблеми соціуму та розуміти людську поведінку. У даному дописі розберемо як соціальна психологія впливає на життя людей, історію розвитку та її види.
Актуальність теми
Соціальна психологія – це галузь, яка займається вивченням взаємин між людьми, як оточення може впливати на думки та нашу поведінку. Обізнаність у даній сфері є одним з важливих елементів для побудови гармонійних взаємовідносин з іншими особистостями. Дане вчення займається дослідженням сприйняття один одного, факторів, які цьому сприяють та реакції котрі виникають у даному процесі. Немало значущим є розбір поведінки в тій чи іншій ситуації, вирішення конфліктів, розробка стратегій для уникнення або зменшення кількості конфліктних ситуацій, правильне управління персоналом, просунення виготовленої продукції тощо.
Історія започаткування як науки
Як окремий напрям соціальна психологія започаткована була у ХІХ столітті, саме цей період припадає на детальне вивчення вченими взаємовідносин між людьми у суспільстві. Значний внесок зроблений був німецьким психологом Вільгельмом Вундтом, філософ відкрив першу в Німеччині психологічну лабораторію. Друга половина ХХ ст. відома тим, що досліджували стосунки між індивідами та у малих групах, визначні вчені цього періоду Курт Левін, Мюрил Шарпа тощо. Згодом наука почала розширювати перелік проблем серед яких дискримінація, агресія, стереотипи. Займались цими питаннями Джейн Еліот, Стенлі Мілгрем. Нині соціологія розвивається, включаючи у себе найрізноманітніші теми досліджень, які відносяться до культурних, соціальних, усвідомлення своєї особистої важливості та використання у роботі нових методів і підходів.
Структура
Соціологія складається з таких підрозділів як:
- Науково-методологічний (завдання, методи, категорії)
- Соціально-психологічні проблеми людини (особистість у взаємодії із соціумом)
- Психологічна характеристика у спілкуванні (дані про комунікацію, її види, значення та вплив на особистість)
- Соціальна психологія у малих групах і між ними (дослідження питань, які виникають під час взаємин, атмосфера, сумісність)
- Прикладна наука (використання у різних сферах життя)
Функції
Як і кожна наукова сфера соціальна психологія також має особливі притаманні лише їй функції. Виділимо найважливіші:
- теоретико-методологічна (пошук шляхів, методів, зародження. вчення)
- світоглядна (уявлення про душевний стан особи, її духовне життя)
- регулятивна (вплив соціальних явищ на розвиток відносин між людьми)
- прогностична (присутність і відображення впливу психологічних явищ у житті)
- аксіологічна (реальні та уявні життєві цінності).
Види соціальної психології
- Науку розрізняють за певними факторами, серед яких:
- За методами аналізу: теоретична, емпірична, практична
- За явищами життєдіяльності людини: праці, спілкування, ігор тощо.
- Відповідно до сфер людського життя: промислова, сільського господарства, освітня, політична, спортивна, рекламна, мистецька
- За об’єктами, які досліджують: психологія особистості, малих груп, великих тощо.
Соціальна психологія і бізнес
Однією із сфер де широко використовується наука є виробничий процес, менеджмент, з метою надання оптимальних характеристик діяльності людини, яка виготовляє певні продукти чи надає різноманітні послуги, а також і в маркетингових цілях, для популяризації та просування продукції на економічному ринку. Із розвитком та оновленням економіки, все більш актуальним стає вивчення потреб населення, їхньої поведінки і створення такої реклами, яка безпосередньо впливає на потенційного покупця, а маркетингові компанії розробляють і просувають нові товари серед людей.
Успішна робота складається з поєднання всіх елементів, куди і відносять роботу соціальних психологів, які також проводять дослідження на ринку, надають рекомендації як охопити більшу кількість покупців тощо.
Отже, можемо зробити висновок, що роль соціально-психологічного аналізу є значним у житті бізнесу, а нехтування ним може призвести до неефективної роботи, адже клімат серед персоналу також впливає на діяльність та досягнення поставлених цілей, саме від того, наскільки керівник зможе забезпечити злагодженість між собою та найманими працівниками і певними групами, залежить успішне функціонування, тому для підвищення ефективності роботи все більше підприємців звертаються і залучають до допомоги соціальних психологів, які консультують і надають професійні поради. Звісно, діяльність організацій залежить від комплексної роботи не лише психологів, але і інших спеціалістів (інженерів, майстрів по гігієні праці, ергономіки тощо).
Соціальна психологія і здоров’я
Для вивчення стану здоров’я окремих людей або соціальних груп використовують комплексні підходи, одним з таких елементів є формування психології дужості, де розглядаються аспекти фізичного стану, методи збереження, покращення, вплив шкідливих факторів на нього ( куріння, алкоголь тощо) та просування здорового способу життя. Значне місце посідають соціально-психологічні фактори, адже вплив на психіку, численні стреси та конфліктні ситуації можуть призводити до порушення стану організму.
Повсякденне мікросередовище найближчого соціального оточення також помітно впливає на самопочуття. При виникненні несприятливих міжособистісних відносин, населення завжди може звернутись до спеціаліста, який вислухає, проведе консультацію та надасть рекомендації щодо вашої проблеми. Не бійтесь звертатись до психологів, бо це ваше здоров’я, яке потрібно берегти, особливо у теперішній складний для всіх нас час.
Завдання соціального психолога
Даний спеціаліст набуває все більшої популярності та актуальності не лише для особистих цілей, але і у бізнесі та освітній сфері, щоб допомогти підвищити ефективність роботи та досягти гармонії у житті. Головними цілями у роботі фахівця є:
- вивчення та дослідження контактів між людьми, вплив на це соціальних факторів, думок та емоцій
- проводить дослідницькі роботи, організовує різноманітні проекти у соціальному оточенні
- пізнає поведінку осіб у соціумі
- виявляє причини, які призводять до зміни поведінки
- підтримка тих, хто потребує допомоги у складних ситуаціях
- використовує тісну співпрацю з іншими спеціалістами (психологами, психотерапевтами тощо.)
Соціальна психологія у повсякденному житті застосовується у різних галузях сучасного життя, культурі, бізнесі, медіа, політиці. Ознайомлення і використання науки у цих напрямках допомагає краще зрозуміти фактори із соціуму, які мають здатність впливати на думки, дії, фізичний стан в цілому, та надання порад щодо використання знань і вмінь у взаємодії з іншими особистостями.
Більше корисної інформації читайте в розділі Психологія на нашому порталі.