Важливою основою в сучасному активному житті є ментальні здібності, адже комунікація та взаємодія з людьми у суспільстві відіграє важливе значення. Навички розуміти, контролювати та виражати свої емоції може впливати на відносини з близькими, допомагає краще пізнавати самого себе та грає значну роль для досягнення успіхів у професійній сфері, що таке емоційний розум, як його тренувати та удосконалювати розглянемо далі у даному дописі.
Значення
Коефіцієнт емоційності (EQ) – являє собою навичку, що дозволяє людині розпізнавати і розпоряджатися своїми чуттями, а також вчить дізнаватись, як вони впливають на оточуючих. Мабуть, кожній людині хоч раз у житті доводилось стикатись з різноманітними ситуаціями наповнені позитивними чи негативними почуттями, що вплинуло на стан і її життя, важко заснути, зосередитись на робочому процесі, така реакція організму на неконтрольовані події, неочікувані є природною, а розвиваючи тямущість в емоційному напрямку можна навчитись змінювати її.
Історичні факти та дослідження
Вперше поняття з’явилось у працях Майкла Белдока, згодом у 1995 році було поширеним відомим на той час американським психологом Даніелем Гоулманом. Даний термін спеціаліст описав у своїй книзі, де розповідається про питання розвитку, впливу кмітливості на різні аспекти людського життя, включаючи стосунки та кар’єру. Компанія Google проводила різні дослідження, під час одного з яких дійшли висновку, що ідеальним керівником є та особа, яка вміє мудро контролювати не лише свої, але і емоції колективу. Американський центр лідерства визначив, що найгірше працюється у команді де є чуттєва некомпетентність, а консалтингова корпорація проводила опитування у керівників вищої ланки де було досліджено, що більшого успіху досягають особи з вищим рівнем ЕQ.
Складові емоційного інтелекту
Деніел Гоулман визначив основні ключові елементи з яких складається наша кмітливість:
- самосвідомість – розпізнавання своїх емоцій, визначення стану та методів, котрі впливають на їхній контроль.
- саморегуляція – вміння розпоряджатися своїми почуттями у різноманітних стресових життєвих ситуаціях та правильно реагувати на негативні події.
- свідомість у соціумі-навички людей розуміти почуття оточуючих, їхні емоції, покращує взаємодію та співпрацю з іншими.
- емпатичні ознаки-визнання емоцій осіб, які нас оточують та уміння правильного реагування на них
- мотивування – енергія, сила, що дозволяє досягати поставлених цілей у житті.
Дані елементи є важливими для інтелекту, ніколи не пізно почати розвивати і виховувати такі якості у собі, такий процес може тривати досить довго, проте не варто зупинятись продовжувати його удосконалення.
Навіщо розвивати інтелект
- Імпульсивні дії і реакції на різні ситуації, віддаляють від мрій та поставлених перед собою цілей, саме тому необхідно вчитись керувати своїми думками, які у свою чергу викликають ті чи інші відчуття. Причини для розвинення:
- Тривале невміння людей керувати своїми почуттями може впливати на психологічне здоров’я, провокувати тривогу, стреси і депресивні стани.
- Погіршуються стосунки з оточуючими, порушується концентрація уваги при бесіді із співрозмовником, знижується зацікавленість, що впливає на стосунки із соціумом.
Як бачимо, розум дуже впливає на якість життя, тому, щоб навчитись долати перешкоди, управляти власними переживаннями і зберігати здоровий спокій на різні події варто підвищувати свій рівень інтелекту.
Емоційний інтелект дитини
Вміння визначати, розпоряджатись власними емоціями, а також здатність навчитись сприймати і правильно реагувати на почуття інших людей і визначає поняття ЕІ. Дітям властиво відчувати радість, смуток, страх, співчуття, що дає змогу вчитись будувати гармонійне майбутнє. Розвивання кмітливості у підростаючого покоління починається від раннього віку і триває протягом усього життя, щоб виробляти такі навички, необхідно удосконалювати емоційну свідомість, що включає в себе визначення власних почуттів, показувати їх, проявляти емпатію до оточуючих. Такі елементи дозволяють дітям бути впевненими у собі, здорово та адекватно вирішувати непорозуміння і будувати здорові взаємини. Як розвивати чуттєвий розум у дітей:
- насамперед потрібно бути прикладом для власних дітлахів, необхідно показувати власний спокій та адекватну реакцію на життєві події
- навчіться говорити про чуття, розповідайте, які є позитивні, негативні риси і як впливають на стан людини та життя в цілому
- визначайте та ознайомлюйте про методи боротьби з емоційними станами, наприклад фізичні вправи, дихальні методики тощо
- вчіть методикам як зупинитись, обдумати ситуацію і як можна виразити свої почуття.
- допомагайте розуміти мову власного тіла
- формуйте позитивні емоції у дітей
Емоційний інтелект у роботі
Вивчення власних почуттів, вміння їх виражати є гармонійною основою для примноження плідної та дружньої співпраці у команді, уникати непорозумінь та несприятливого клімату у колективі. Працівники з високим рівнем EQ мають найкращу взаємодію з керівництвом та своїми колегами, і як всім відомо спокійна атмосфера у команді є запорукою успішної роботи. За численними дослідженнями, фахівці з високою чуттєвою тямущістю приносять вдвічі більші доходи та успішний результат. Як керівнику підтримувати належний рівень інтелекту у працівників, розповімо детальніше:
- перш за все потрібно створити комфортне робоче оточення, проводити тренінги, семінари, що впливатимуть на кмітливість та мислення.
- керівництво є прикладом для своїх підлеглих, так як самостійно розвивають особисті лідерські якості, тому вони повинні також бути присутніми на різних зборах, тренувальних заняттях.
- розвиток комунікативних навичок, а саме розробка програм для тренінгів, що сприяють покращенню командної роботи, вміння слухати та чути один одного для повної взаємодії. Власники компаній мають демонструвати емпатію, створювати дружню атмосферу, що буде мотивувати команду для розвитку та досягнення професійних цілей.
Переваги високого рівня ЕІ
- Для людей перевагами високого рівня емоційного інтелекту є:
- Вміння краще керувати власними почуттями (зниження схильності до тривоги і стресових станів)
- Якісні та дружелюбні взаємовідносини
- Навички командувати конфліктами (особи вміють знижувати рівень напруги та швидко знаходити мудре вирішення питань)
- Люди з високим рівнем кмітливості найчастіше мають лідерські якості та здатні повести за собою команду
- Інтелект впливає на злагоджену роботу у колективі та успішного виконання проектів.
Визначення рівня ЕQ
На просторах інтернету часто користувачі можуть побачити та скористатись різноманітними анкетами визначення розумового інтелекту IQ, нині ж за даними
бізнес-школи у Гарварді є більш значущий та точніший показник емоційного інтелекту (ЕQ), саме омріяний успіх складається не лише з розуму, але і добре розвиненої емоційності. Виділяють різноманітні тести для перевірки емоційного інтелекту такі як:
- міжнародне тестування у режимі онлайн за моделлю Даніеля Гоулмана
- професійна допомога психолога у визначення кмітливості, якщо виникла потреба підтримки спеціаліста
- самоаналіз (відповіді на питання: Як і що дозволяє справлятись з новими викликами, як я реагую та дію під час конфліктних ситуацій, що дає мені мотивацію тощо)
- анкетні опитування від колег, керівництва
При виборі варто враховувати контекст у якому проводять вимірювання емоційного розуму, адже це може залежати від ситуації та середовища, а також для отримання більш повної та точнішої картини поєднувати декілька варіантів.
Як самостійно розвинути чуттєву кмітливість
Кожна людина народжується з певним рівнем ЕQ, що дає можливість розвивати та покращувати його протягом життя. Перш за все необхідно працювати над визначення своїх особистих емоцій, розібратись чому у тій чи іншій ситуації ви відчуваєте страх, сум, що потрібно зробити, щоб уникнути їх, варто звертати увагу на почуття людей, які вас оточують, їхні реакції і поведінку у стресових ситуаціях. Вчіться логічно та чітко доносити свої думки, слухати співрозмовника та бути відкритим під час бесіди. Всебічний розвиток допомагає більше пізнати навколишній світ, емоції, які у ньому присутні і краще зрозуміти самого себе, наприклад можна займатись улюбленим хобі, читати, переглядати фільми тощо.
Вправи для розвитку емоційного інтелекту
Існує чимало різних методів, що дозволяють розвивати кмітливість, найбільш популярними серед людей виділяють:
1. “Емоційна скринька” (являє собою створення у власній уяві шкатулки, куди необхідно відправляти, ті якості та почуття, які асоціюються у вас із щастям)
2. Мова емоцій (при взаємодії та розмові з колегами, друзями варто використовувати подібні фрази: Мені хотілося б, я відчуваю, саме це дозволить краще висловити свої почуття та думки і зрозуміти свої потреби)
3. Відчуття (кожен вечір можна підбивати підсумки дня, що відчували сьогодні, як вчинили б інакше тощо)
4. Емоції у фарбах (передбачає зображення своїх чуттів різноманітними кольорами, відповідно до яскравості визначаються переважання позитивних чи негативних емоційних ознак)
У кожній сфері нашого життя присутні різноманітного виду відчуття, які закладені у лімбічній системі, завдяки якій людина має можливість отримувати інформацію з навколишнього середовища та сигнали власного тіла. Вміння володіти емоційною грамотністю дозволяє будувати гармонійне майбутнє, це покращує якість та стиль життя.
Більше корисної інформації читайте в розділі Психологія на нашому порталі.