Ви, мабуть, помічали, що одні люди повертаються з моря, маючи гарну бронзову засмагу, а інші червоні зі шкірою, що злазить на носі? Або ж, деякі можуть з ранку до вечора перебувати під сонцем, а іншим несила стає вже до обіду. Так, всі ми різні, і кожен з нас має свої фізіологічні особливості. Які також слід враховувати і тоді, коли ми вирушаємо на пляж. Для цього потрібно розуміти, що ж таке насправді засмага, як це «працює», і що робити кожному з нас.
- Причина появи засмаги чи сонячних опіків, у чому різниця?
Насамперед, засмага – це стресова ситуація для організму. А саме для шкіри. До речі, найбільшого органу тіла людини. Точніше захисна реакція. Адже на неї потрапляє сонячна радіація. При цьому довжина сонячних електромагнітних хвиль може бути різною. І чим вона коротша, тим сильніший вплив її частинок. Наприклад, довжина УФ хвилі становить 300-400 нм. тому вона й сприймається оком людини. Разом з тим, завдяки своїй потужній енергії ці промені глибоко проникають у шкіру, надаючи руйнівний вплив на її ДНК.
Відповідно організм повинен відреагувати на це належним чином, для чого має такі клітини, як меланоцити. При попаданні на шкіру УФ променів вони виробляють меланін, спеціальний пігмент, який протидіє ультрафіолету. А руйнуючись при зіткненні з ним, пігментуються, від чого й виходить засмага. Однак, якщо доза УФ випромінювання дуже велика, меланін не справляється, і деякі клітини ушкоджуючись руйнуються. Це і називається опік. Відповідно, для того, щоб отримати гарну засмагу, а не обгоріти, у нашому організмі має бути або багато меланіну, або ми повинні засмагати, коли сонце ще не сильно високо піднялося в небі. Хоча багато чого ще й залежить від якості, а точніше унікальної хімічної формули цього пігменту у кожної людини.
Щодо опіку, то це призводить до того, що судини розширюються, а організм починає видаляти мертві клітини. Через це тіло набрякає, піднімається температура, з’являються запалення. Але найнебезпечніше тут у тому, що якщо пошкоджені клітини ДНК після цього залишилися живими і при цьому набули дефекту – це може стати причиною появи такого захворювання як рак шкіри. А вже п’ять сонячних опіків, що підвищують ризик виникнення онкології в 2 рази. Тепер ви розумієте, чому з цим не можна жартувати?
- Чому ми всі засмагаємо по-різному?
Давайте звернемося до хімії. Меланін може бути двох форм – еумеланін та феомеланін. Феомеланін в однакових пропорціях є як у світлошкірих, так і смаглявих людей. Разом з тим він не дуже ефективний при протистоянні ультрафіолетовим променям. Але перший, якраз і здатний надійно захистити шкіру від випромінювання сонячної радіації. Відповідно, чим його кількість в організмі більша, тим краще «прилипає» засмага, ризик отримати опік мінімальний, а шкіра набуває гарного відтінку. Чого в принципі ми й добиваємося.
Як показують дослідження, люди зі світлою шкірою, волоссям, і кольором голос, а особливо рудоволосі, практично не схильні до засмаги. Натомість, їм дуже легко і швидко обгоріти на сонці. Тому тут треба бути дуже обережними, а ще краще не ризикувати. Адже в їхній шкірі мінімальна кількість еумеланіну. А ось чим сміливіша людина, чим темніше її волосся, і у нього карі очі, відмінно засмагають і відмінно почуваються під час прийому сонячних ванн. А ризик появи раку шкіри – мінімальний.
Як зробити, щоб засмагнути, а не обгоріти?
Насамперед це питання собі повинні ставити собі представники першого типу, світлошкірі. Хоча насправді він актуальний для всіх. І всі повинні подумати про те, як захистити себе від надмірної дії УФ-променів. Тому що їх надто інтенсивна дія може призвести до появи онкології. А також, вплинути на зовнішній вигляд шкіри і прискорити її старіння або стати причиною появи ластовиння і пігментних плям. Тому, якщо ви вирушаєте на пляж, варто знати та використовувати на практиці кілька головних правил.
- Використовуйте сонцезахисні креми для засмаги з індексом SPF більше 30. При цьому наносити їх потрібно на все тіло щогодини. А також, після того як ви викупалися в басейні або водоймищі. При цьому, особливу увагу приділіть особі та кистям.
- Найбільша активність ультрафіолетових променів посідає 10-16 годин. Тому в цей час краще побути в тіні і провести час за іншим видом відпочинку. А також не бути поряд з водою, оскільки вона, відбиваючи УФ-промені, посилює їхню дію.
- Якщо йдеться про повсякденний літній одяг, то потрібно вибирати не міні, як багато хто робить, а навпаки. З довгими штанинами або підолом, а також рукавами. Ще знадобиться кепка з козирком або капелюшок з широкими полями, для захисту обличчя від УФ-променів.
- Врахуйте, що чим вище ви знаходитесь над рівнем моря, тим сильніший вплив ультрафіолетового випромінювання. А особливо якщо йдеться про засніжені вершини. Тому, будьте особливо пильні у цьому випадку.
- Ну і звичайно ж, сонце захисні окуляри, які не тільки берегтимуть ваші очі від сонячних променів, а й стануть прекрасним доповненням до вашого образу.
Сподіваємося, ця інформація допоможе вам не тільки отримати гарну засмагу, але й зробити це безпечно. Головне, не думайте, що це стосується когось, але не вас. Приємного відпочинку та чудової, красивої, здорової засмаги!