Юриспруденція, спрямована на вивчення сутності, функцій та властивостей держави і права, є багатогалузевою наукою. Дана сфера передбачає підготовку й практичну діяльність фахівців різноманітного правового профілю.
Які професії та спеціалізації юристів наразі є затребуваними в нашій країні та в чому особливості їх роботи, докладно розповідається в подальшому тексті. Стаття також містить добірку актуальних запитань і відповідей про роботу відповідних фахівців.
Коли та де вперше з’явилися юридичні консультанти?
За даними джерел, сталося це за часів античності. Державою, яка включила в свою структуру спеціалістів у галузі права, вважається Древня Греція.
Легалізовані були правознавці як професіонали за наказом імператора Клавдія ще на початку ІІІ століття, точніше, в 204 році нашої ери. Тоді монарх розпорядився щодо оплати праці юридичних фахівців.
У цю ж епоху виникли й базові терміни, якими оперує сучасна юриспруденція та які є об’єктом вивчення нинішніх студентів профільних вишів.
Хто такий юрист?
Так називають кваліфікованого спеціаліста, що працює в певній сфері громадянського й державного права або в ряді таких галузей.
Робота цього фахівця передбачає необхідність глибоких знань офіційного законодавства, в тому числі законопроектів, урядових наказів, кодексів та іншої правової документації. Даними матеріалами правознавець, приватний або державний, має вміло керуватися в своїй професійній практичній діяльності.
Стратегічна задача людини відповідної професії, що здобула відповідну вищу освіту в університеті чи в іншому вузі, – стояти на варті Закону та працювати на нього.
Види юристів
Спеціалісти з юриспруденції трудяться в різноманітних закладах, від нотаріальних контор і митної служби до поліції, посольств та судових апаратів. Одні з них обирають юстицію, місцем роботи інших стають юридичні відділи великих компаній, що займаються виробництвом, торгівлею, наданням сервісних послуг та іншою бізнес-діяльністю.
Така поширеність даних фахівців із правознавства пояснюється високим статусом у сучасному світі юриспруденції – вона стала однією з найбільш престижних галузей, що має попит практично в усіх регіонах та державах планети.
Наведений нижче перелік містить інформацію про те, які бувають юристи, та в чому полягають їх професійні обов’язки.
Корпоративний юрист
Він займається наданням консультацій та оформленням документації певного підприємства та є ключовою особою, яка забезпечує пошук правових рішень для розв’язання спірних питань на фірмі.
Такий фахівець відповідає за юридичний аудит, представляє й захищає інтереси своєї компанії, впроваджує на ній нові методи роботи із використанням інформаційних технологій. Йому доручають контроль та моніторинг обігу претензійно-позовних та договірних робіт. Його залучають до участі у перевірках контролюючих структур та службових розслідувань.
Кримінальний
До цього спеціаліста звертаються особи, що потребують ефективного захисту власних інтересів у рамках кримінального впровадження.
Відомо, що найчастіше клієнтами такого правозахисника стають очільники компаній та установ, приватні підприємці та бухгалтери, що притягаються до кримінальної відповідальності. Співпрацюють з даними юристами-адвокатами працівники правоохоронних структур та держслужбовці, а також органи місцевого самоврядування.
Адвокат з розлучень
Той, хто представить клієнта в суді під час пов’язаного з розірванням шлюбу процесу та надасть комплекс послуг, що забезпечать благополуччя відповідної особи в результаті розлучення.
Компетенція такого адвоката включає вирішення майнових питань, проблем щодо неповнолітніх дітей, правове консультування, підтримку від час переговорів з опонентом і підготовку пакету документів для подачі на розлучення. Йдеться про фінансову документацію, документи на дітей та шлюбний контракт.
Податковий
Спеціалізація даного фахівця – справи, які мають відношення до оподаткування та проблем стягнення податків.
Податковий юрист, що повинен знати податкове законодавство, у тому числі планування, консультування, підготовку, аудит та інші його нюанси досконально, може бути співробітником незалежної фірми або незалежним консультантом. Послуги його є актуальними під час відкриття бізнесу, податкової оптимізації, вирішення питань оподаткування спадщини та у разі конфліктів з податковими службами.
Військовий
Це спеціаліст-адвокат, якому довіряють вирішення пов’язаних із військовим законодавством та військовою діяльністю питань. Базові галузі його професійної компетенції – військова служба та юстиція.
Робота військового адвоката передбачає вивчення й аналіз справи клієнта, підготовку необхідного пакету офіційних паперів для подання апеляції чи оскарження рішення. При цьому відповідний правозахисник має зібрати необхідну доказову базу та допомогти в розробці стратегії захисту.
Юрист-міжнародник
Він співпрацює з юридичними й фізичними особами, що займаються веденням міждержавного підприємництва. Міжнародний юрист повинен відмінно знати законодавство не лише вітчизняне, але й іноземне, та володіти іноземною мовою.
Також він має вміти грамотно вести комерційний арбітраж та забезпечити вільне проведення переговорів міжнародного рівня. До правознавця міжнародної юрисдикції звертаються у випадку придбання нерухомого майна чи реєстрації банківського рахунку за кордоном, купівлі часток у комерційних фірмах тощо.
Трудовий
Співпраця з адвокатом із трудового права актуальна в разі незаконного звільнення працівника з посади чи відсторонення його від роботи, призупинення трудового договору, невиплати заробітної плати та інших питань, що передбачають вирішення трудових спорів.
Допоможе трудовий юрист у судовому порядку й у випадку притягнення особи до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією чи при необхідності оскарження дисциплінарного стягнення.
Сімейний
Правозахисник, що вирішує питання стягнення аліментів, поділу майна, визнання батьківства й інші проблеми, які стосуються відносин у родині.
Він надає кваліфіковану юридичну допомогу під час оформлення заповіту, договору дарування, при позбавленні та поновленні батьківських прав та оформленні опікунства над дітьми та дорослими похилого віку або з обмеженими фізичними можливостями.
Юрист у сфері нерухомості
Спеціаліст, що надає повний спектр послуг, спрямованих на супровід проектів у сфері операцій із нерухомим майном. Він займається оформленням таких документів як дозволи, ліцензії, готує до підписання та супроводжує угоди, гарантуючи законність та безпеку відповідних договорів.
До цього вузькопрофільного фахівця звертаються, наприклад, у випадках наявності незакритих іпотек на об’єкти нерухомості, судових арештів та застав нерухомого майна та необхідності відстоювання прав на нього.
Правозахисник із питань бізнесу
Коло його професійних обов’язків та повноважень включає вирішення питань права трудового й корпоративного, сплати податків та відстоювання прав на інтелектуальну власність.
Клієнтами такого юриста, що займається складанням і аналізом угод, реєстрацією та оформленням ліцензій, переважно стають власники корпорацій, великих і середніх компаній та представники малого бізнесу. Співпрацює він також зі стартапами, галузевими асоціаціями та організаціями.
Запитання-відповіді
Які юристи найбільш затребувані?
Найвищий попит в Україні наразі спостерігається на адвокатів та їх помічників, що захищають права й інтереси клієнтів у суді. Популярними також є судді та нотаріуси, юрист-консультанти та прокурори.
Які нові юридичні професії стануть трендом майбутнього?
На думку експертів, вже за кілька років у топі будуть нові професії правознавців, послуги яких надаватимуться виключно в онлайн-форматі. До них відносять кіберслідчого, мережевого юриста, медіа-поліцейського та віртуального адвоката.
Які галузі юриспруденції зараз відчувають брак спеціалістів?
Це сфера господарського права, міжнародного та зовнішньоекономічної діяльності. На особливу увагу заслуговує дефіцит кіберюристів, юристів-трейдерів та їх колег у галузі інтелектуальної власності й таких, що спеціалізуються на вирішенні правових проблем аграрного сектора.
Як вибрати юриста?
Слід врахувати його галузеву спеціалізацію та репутацію, на користь якої свідчать позитивні відгуки клієнтів та велика кількість позитивно вирішених справ.
Варто розглядати кваліфікованих фахівців, що мають ліцензію на ведення юридичної чи адвокатської практики та відповідний досвід роботи. Плюсом для такого спеціаліста є членство його в Національній асоціації адвокатів України чи інших професійних спільнотах.
Які особистісні якості для правозахисника є обов’язковими?
Серед них варто слід назвати наявність організаторських і комунікативних здібностей, вміння викликати довіру, принциповість та пунктуальність, а ще уважність до дрібниць, здатність вислуховувати та переконувати.
Обрати десятки юридичних професій для роботи в різних сферах дозволяє отримання диплому фахівця з юриспруденції. Такий документ засвідчує широке коло знань та необхідну компетентність у галузі кримінального, цивільного, земельного, господарського, конституційного й інших видів прав.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Lifestyle на нашому порталі.