Обласний центр Закарпаття щороку приваблює десятки тисяч туристів. Мандрівники приїздлять сюди, щоб побачити його неповторне обличчя, оглянути визначні численні місця даного міста й познайомитися з неповторним місцевим колоритом. Стаття описує в м. Ужгород цікаві місця, які варто подивитись варто в цьому місті, яке по праву називають культурним центром Східної Європи.
Ужгород цікаві місця
Старовинні храми й інші пам’ятки архітектури
Культових споруд з багатовіковою історією, частина з яких дотепер є діючими, в цьому західноукраїнському містечку досить багато.
Почесне місце серед них належить Ужгородській церковній унії або Хрестовоздвиженському кафедральному собору (вул. Капітульна, 8) – головній християнські святині міста, що має дві високі вежі та колони в коринфському стилі. Місцезнаходження цієї величної будівлі, зведеної в середині ХVII століття, – Замкова гора.
Туристам варто оглянути й Горянську ротонду – один із найдревніших храмів-фортець Закарпатського краю з фасадом оригінальної шестигранної форми та міцними стінами товщиною 2,5 метри (провулок Музейний, 2). Орієнтовний час забудови цього пам’ятника романсько-візантійської епохи, який первісно поєднував у собі функції каплиці й форту, – ХІІІ століття.
Національною пам’яткою архітектури, заснованою 1777 року, вважають також Шелестівську Михайлівську церкву (вул. Капітульна, 33-а). Інша назва відповідного храму, побудованого з дерева, який зберігся до нашого часу й демонструє класичний стиль лемківського зодчества, – церква святого Архистратига Михаїла.
Поруч із цією культовою будівлею розташовується велична цитадель з тисячолітньою історією, що є візитною карткою міста – овіяний легендами Ужгородський замок. Відомо, що дану фортецю близько 500 років тому перебудовували архітектори з Італії – звідси її елементи стилю, характерного для епохи Відродження.
Ужгородські музеї та їх специфіка
Туристи, які бували в центрі Закарпаття не раз, підкажуть, що подивитись в Ужгороді можна й музейні заклади – кожен із них по-своєму інтересний.
На вулиці Капітульній, 33-а чекає на відвідувачів Закарпатський музей народної архітектури та побуту, що приймає гостей просто неба з 1970 року. Його експозиції присвячені побуту закарпатського села в давні часи й демонструють витвори народних митців.
Познайомитися з раритетами, виявленими археологами, можна і в Закарпатському краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького (вул. Капітульна, 33). Базова частина експонатів музейного фонду, який налічує понад тисячу одиниць – з приватних зібрань австро-угорських колекціонерів.
Якщо вас цікавить, куди сходити в Ужгороді можна для ознайомлення з професійними творами образотворчого мистецтва різних жанрів, завітайте до Ужгородського музею видатного майстра живопису Федора Манайла (Другетів, 74). Тут проводяться екскурсії: гіди натхненно розповідають відвідувачам про полотна графіки й живопису, взірці оздоблювального декоративного мистецтва та особисті раритетні речі знаменитого художника.
Є в місті й ще один художній музей, що носить ім’я українського живописця й педагога Йосипа Бокшая (вул. Жупанатська, 3). У цьому музеї, що працює щодня, крім понеділка, експонуються роботи багатьох художників – колекція вражає різноманітністю, дивує й надихає.
Парки міста Ужгород – кращий вибір для відпочинку
Затишні та цікаві місця Ужгорода для милування природою, спокійних прогулянок та дозвілля – це його парки.
Найпопулярніший із них – Підзамковий лісопарк (вул. Підградська), площа якого становить 2,5 гектари. Паркова територія, заснована за часів ХVII століття, славиться особливим ландшафтом та багатою флорою, що включає чимало вікових дерев – в’язів, грабів, платанів, лип та тополь.
Цей старий лісопарк є мініатюрним у порівнянні з Бездоським парком, що розпростерся на Слов’янській набережній і вважається найбільшою в місті прогулянковою зоною. Бездоський парк, який відкрився і 1954 році, займає 58 гектарів і має багато локацій для відпочинку – у ньому є затишні алеї, атракціони та пам’ятний кам’яний знак, приурочений до дати відкриття цього закладу.
Побачити в одному місці рослинність різних куточків планети, в тому числі Далекосхідного, Середньоазіатського та Кавказького регіону, Китаю та США можна в чудовому ужгородському Ботанічному саду (вул. Івана Ольбрахта, 6). Даний дендрарій, що належить місцевому університету, представляє понад тисячу видів дерев та чагарників.
Ще один лісопарковий об’єкт, улюблений більшістю ужгородців та мандрівників – ліс поблизу УжНу, що чарує своїми дивовижними красотами й дарує справжню насолоду. Тут відпочивати люблять поціновувачі тиші й спокою, єднання з природою, романтики, що прагнуть релаксації й хочуть заряджатися позитивом.
Де зупинитися: найкращі готелі Ужгорода
Допитливим туристам, що мають намір відвідати всі в .м Ужгород цікаві місця, доведеться в ньому оселитися як мінімум на тиждень. Зробити це нема проблем – готельний бізнес у місті досить розвинутий.
Багато мандрівників та осіб, що прибувають сюди у відрядження, зупиняються в готелі «Ужгород», з вікон якого відкривається чудова міська панорама з видом на річку Уж. Заклад, окрім комфортних номерів, пропонує постояльцям безкоштовний автомобільний паркінг і Wi-Fi, послуги ресторану й бару та надзвичайно смачні сніданки.
Не менш гідну репутацію має й готель «Nicole», в апартаментах якого на гостей чекають сучасні телевізори з пласким екраном і комфортні душеві з безкоштовними туалетно-косметичними засобами та м’якенькими рушниками. У кожному з номерів є кавоварка, а частина їх обладнана лоджією.
Туристам, що бажають зупинитися в історичному центрі головного закарпатського міста, можна порекомендувати готель «Атлант», що демонструє елегантний класичний стиль. У будь-якому його номері постояльці знайдуть міні-бар, а зранку приязний персонал порадує їх вишуканим сніданком, приготованим у кращих європейських традиціях.
Ті, хто віддає перевагу преміальному комфорту, отримають море позитиву від перебування в готельчику Ungweiser, що знаходиться неподалік від площі Шандора Петефі й поблизу липової алеї з синагогами. Меблі в його номерах виготовлені з натуральної деревини, підлоги в них із підігрівом, а в ресторані, що входить до цього готельного комплексу, гостям пропонується 4 сорти смаковитого крафтового пива на вибір.
Топові ресторани й кав’ярні в Ужгороді
Якщо ви впродовж тривалого часу дивилися Ужгород цікаві місця, це доцільно обговорити за філіжанкою кави, а ще краще – за апетитним обідом чи вишуканою вечерею.
Смачно поїсти в приємній обстановці в центрі Закарпаття можна в багатьох ресторанах та кафетеріях.
Відмінним закладом з демократичними цінами, стильним, небанальнім рожевим інтер’єром та якісною їжею зарекомендував себе «Yeahnot bar» (вул. Пилипа Орлика, 12). Завсідники особливо схвально відгукуються про його фірмові коктейлі та японські пельмені, бранці й тайський синій чай «Анчан».
Багато авторських страв, топовими серед яких є індичатина з сиром «Фета», салат із карамелізованою морквою та капучіно з додаванням мигдалевого молока, клієнтам пропонує ресторанчик Riverside (площа Фенцика,13). Це ідеальне місце для обідів і спілкувань дружніх компаній, з бездоганною кавою та товариським баристою, що в своїй справі справжній віртуоз.
Відзначити знаменну подію на кшталт ювілею чи весілля можна в банкетній залі розташованого в центрі Ужгорода ресторану «Грант» (вул. Собранецька, 44). Кухарі цього закладу створюють справжні гастрономічні шедеври автентичної закарпатської та європейської кухні, а персонал є еталоном гостинності й виконує свої обов’язки завжди ретельно та швидко.
А відчути національний кулінарний колорит Закарпаття сповна туристи зможуть, завітавши до корчми «Комітат Унг» (вул. Жупанська, 3). Фішкою цього закладу є багато фірмових страв з реберцями, що готуються за давніми рецептами в сучасних варіаціях. В ньому можна замовити ексклюзивний наїдок під назвою «Банош зо сметанов, бринзов та шкварьками» – він подобається практично всім!
Ужгород дійсно є одним із найцікавіших українських міст – у ньому багато унікальних пам’яток старовини, музеїв, затишних парків, комфортних готелів та гідних закладів громадського харчування.
Дізнайтеся про більше пам’яток України у розділі “Туризм” на нашому веб-порталі.