Сучасні технології відкривають чимало різноманітних можливостей не лише для розваг, а й для заробітку. Підхід до цього може бути різним. Хтось відкриває інтернет-магазин, хтось працює у сфері ІТ, а хтось займається такою штукою, як відео-блогінг. Ще якихось 10 років тому, коли хтось з молоді говорив, що хоче в майбутньому стати блогером, мало хто сприймав ці слова серйозно. Блогери були окремою кастою. Це здавалося чимось, що одночасно десь поруч з тобою, але при цьому так далеко та недоступно. Не кожен був готовий звільнитися та повністю присвятити себе саме такій онлайн-діяльності.
Сьогодні все змінилося. Успішних блогерів дуже багато. Вони мають хороший дохід і при цьому займаються улюбленою справою. Наприклад, якщо говорити про відеохостинг YouTube, то багато відео-блогерів ведуть свою діяльність саме там. Можна зустріти найрізноманітніші канали, наприклад, про кулінарію, подорожі, спорт та правильне харчування, політику, красу та здоров’я тощо. Звичайно, Ютубом все не обмежується. Відео-блогінг – це створення та публікація відеоконтенту на платформах на кшталт YouTube, TikTok, Instagram, Facebook або навіть власного сайту, тому є різні варіанти побудови своєї кар’єри. А як же стати блогером? Що знадобиться новачку? Чи є якісь лайфхаки для відео-блогерів? Про це й поговоримо.
Як запустити свій відео-блог?
Сьогодні відеоблоги – це не лише хобі, а й спосіб заробітку, самовираження та комунікації з аудиторією. Хай там як, але підхід до організації його запуску, по суті, однаковий. Його можна розділити на 3 етапи.
1. Визначте свою нішу
Перед стартом вам потрібно визначити тематику блогу. Це те, з чого все починається. Ідея – це дуже важливий момент. Варіантів сьогодні існує чимало. Наприклад, якщо говорити про найбільш популярні напрямки, то це:
- Лайфстайл – розповіді про повсякденне життя;
- Освіта – навчальні відео, поради, огляди;
- Геймінг – стріми, проходження ігор, огляди;
- Подорожі – влоги з поїздок, рекомендації;
- Кулінарія – рецепти, огляди ресторанів;
- Краса та мода – огляди косметики, стилістичні поради.
Від чого ж відштовхуватися при виборі напрямку. Краще всього обирати те, що вам справді цікаво. Звичайно, можна проаналізувати ту чи іншу платформу, щоб з’ясувати, що цікаво людям та що в даний момент є найбільш цікавим, і вже потім почати рухатися в тому ж напрямку, але подумайте, чи зможете ви в такому випадку робити якісний контент? Чи знаєте ви щось по цій темі? Як швидко вам це набридне, і блогінг перетвориться з цікавого заняття, яке ще й приносить дохід, в те, що ви почнете ненавидіти? Обирайте нішу, яка вам цікава і в якій ви зможете створювати контент регулярно. Це розумне рішення, якщо мислити більш стратегічно.
2. Виберіть платформу
Є різні сайти, тому цілком нормально, що у новачка виникають питання про те, що ж обрати? Радимо відштовхуватися від того, чим саме ви плануєте займатися. Річ у тому, що різні платформи підходять для різних форматів контенту:
- YouTube – довгі відео, огляди, блоги. До прикладу, це можуть бути якісь освітні ролики, огляд техніки, туристичні відео в режимі лайф тощо;
- TikTok, Instagram Reels – короткі, динамічні відео, наприклад, лайфхаки чи щось пов’язане з гумором;
- Facebook – відео для широкої аудиторії, трансляції, наприклад, щось про політику;
- Twitch – ідеально для стрімів. Ця платформа добре підходить для геймерів.
Вибір має бути обдуманим. Можна подивитися на яких сайтах працюють успішні блогери тієї ніші, що вас зацікавила. Не обов’язково робити все точно так, як вони, але взяти щось за основу буде цілком нормально та навіть розумно.
3. Створіть бренд
Придумайте унікальну назву каналу, логотип та стиль оформлення, щоб зробити контент упізнаваним. Важливо саме створити все це, а не просто взяти щось з мережі Інтернет.
Наприклад, якщо говорити про Ютуб, то назва вашого каналу має відповідати тому, про що йдеться у відео. Це може бути якась гра слів, щоб було цікавіше. Якщо назва буде англійською, можна спробувати її написання в стилі Txt-speak, SMS language, Texting shorthand або Internet slang. Це коли цифри та символи замінюють літери для спрощення написання (наприклад, «4U» замість «for you»). Є й більш простий варіант – просто назвати канал своїм ім’ям.
Логотип теж потрібно самостійно намалювати, а не шукати в Інтернеті. Якщо не хочеться з цим морочитися, то можна дотримуватися мінімалізму.
Не забувайте й про банер. Його легко можна зробити в будь-якому фоторедакторі. Якщо будуть потрібні якісь картинки, надавайте перевагу стоковим зображенням, щоб не мати проблем з авторським правом.
Потрібно буде написати й невеликий опис каналу. Достатньо кілька рядків. Якщо з цим є певні проблеми, то можна довірити це завдання ШІ.
Основні кроки для відео-блогінгу
Планування контенту
Перш ніж щось знімати, створіть контент-план. Це допоможе підтримувати регулярність випусків. Так підписників ставатиме більше, бо всім подобається стабільність. Планування включає:
- Теми відео;
- Дати публікацій;
- Сценарій або коротку структуру випуску.
Зйомка відео
Важливо знімати якісні відео з гарним звуком та світлом. Це не проблема, бо сьогодні навіть бюджетний смартфон може дати гарний результат, якщо правильно використовувати освітлення та стабілізацію.
Монтаж
Редагування – важлива частина відео-блогінгу. Є чимало безкоштовних програм для монтажу з повноцінним функціоналом. Можна обрати й платний софт, що навіть краще.
Оптимізація та просування
Якісний та цікавий контент – це добре, але важливо приділяти увагу й іншим речам. Щоб відео набирало перегляди, використовуйте:
- Якісний заголовок;
- Опис із ключовими словами;
- Хештеги;
- Привабливу мініатюру (превʾю);
- Заклики до дії (підписка, лайк, коментар).
Якщо ви шукали відповідь на питання, «як створювати якісні відео для блогу?», то весь цей розділ, по суті, і є відповіддю.
Обладнання для відео-блогу початківця
Дехто впевнений, що потрібно витратити чимало грошей на техніку, що не зовсім відповідає дійсності. Для старту не обов’язково мати дороге обладнання. Базовий набір виглядає наступним чином:
По-перше, це смартфон або камера;
По-друге, це стабілізатор або штатив для зручного знімання;
По-третє, це світло – кільцева лампа;
По-четверте, це мікрофон – його справді варто купити, бо навіть бюджетний петличний мікрофон дасть кращий звук, ніж вбудований у телефон.
Монетизація відео
Коли блог набере аудиторію, можна почати заробляти. Тут все залежить від обраної вами платформи. Окрім того, є різні способи заробітку. Наприклад, якщо мова про YouTube, то це монетизація через партнерську програму. Також хорошим варіантом є спонсорство – бренди платять за рекламу у відео. Можна спробувати й продаж власних продуктів або послуг – онлайн-курси, консультації, свій мерч, до прикладу, одяг, аксесуари, прикраси тощо. Донати та підписки через Patreon, Boosty – ще один варіант. Партнерський маркетинг – справжня класика. Так називають посилання на товари з партнерською винагородою. Ви заробляєте кожного разу, коли хтось переходить за вашим посиланням.
Поради для відео-блогерів
Перш за все, по можливості регулярно випускайте нові відео. Це допоможе отримати більше підписників. Обов’язково аналізуйте статистику, щоб зрозуміти, які теми цікаві аудиторії. Не соромтеся та не лінуйтеся взаємодіяти з аудиторією – відповідайте на коментарі, створюйте опитування. Не бійтеся й експериментувати та пробувати щось нове, аби не стояти на місті та постійно розвиватися.
Підсумок
Відео-блогінг – це цікава можливість самовираження, розвитку та заробітку. Чому б не спробувати? Для когось це буде просто хобі, а хтось зможе перетворити цю діяльність в інструмент для заробітку. Головне – почати!
Більше актуальної інформації читайте в розділі Блогери на нашому порталі.