Якщо трактувати простими словами, то опалубка – це конструкція з різних матеріалів, яка виконує підтримуючу функцію для будівельних розчинів, наприклад, бетон чи залізобетон, різні ґрунтові суміші тощо.
Опалубні системи використовують для полегшення та прискорення роботи при зведенні споруд: від будівель до мостів та тунелів. До кожного конкретного об’єкта застосовують різні види опалубки. Вона здебільшого потрібна для фундаменту будинку, таким чином захищає його від сильного морозу та укріплює. Ще часто її використовують при будівлі систем дренажу та ландшафту. Для заливання та перекриття полів між поверхами, стіни також потребують таких матеріалів. Будуєте колодязь чи басейн? Тут також не обійти без опалубки, навіть шахти з ліфтами зводять тільки з нею.
Переваги виготовлення опалубки власноруч полягають тільки в економії бюджету, а коли у хатньому господарстві є необхідні бездіяльні елементи, то кошти можна не витрачати взагалі. Але звісно треба мати достатньо часу на цю роботу. Коли ви будуєте невеличку прибудову, доріжки в саду, сходи, колодязі, вуличні туалети на дачі та безліч іншого – це дуже непоганий варіант.
Що таке опалубка та як вона працює?
Технічне поняття опалубки – це допоміжні конструкції для бетону для здобуття форми, положення у просторі, структурі поверхні та геометричних розмірів.
Як вона працює? Усі суміші, гравій, пісок, цемент й води рідкі та мокрі – не можуть самостійно прийняти форму та витримати власну вагу, тому одразу розтікаються. В цьому і полягає головна функція опалубки – витримати вагу матеріалів, задати їм форму та дати змогу застигти у необхідному положенні, до того моменту, поки бетон не буде здатен витримувати сам себе. Вона допомагає виготовляти стрічковий фундамент, паркани, перекриття, стіни, колони та інші елементи.
Опалубку можна порівняти з коробкою, яка не дає змогу бетону покинути необхідні розміри. До того ж вона може бути як разовою, так і постійною.
Для її виготовлення застосовують багато матеріалів: дерево та дерев’яні матеріали (фанера, листи ДСП тощо), металеві конструкції (алюміній або сталь), різноманітні профілі з полімерів. Сьогодні найчастіше поєднують декілька варіантів, щоб конструкції були більш надійними.
А вибір вже залежить від масштабу проекта, фінансових можливостей та унікальних особливостей будівлі. Тож пропонуємо зосередити увагу саме на різновидах.
Види опалубки
Розглянемо спочатку кожен вид ретельно, залежно від матеріалу його виготовлення:
- Опалубка з пластику – Досить легка, має тривалий термін експлуатації та великий супротив волозі. Найчастіше її використовують для басейна та інших подібних будов, де головний акцент ставиться на водонепроникність. Виготовляється зі спеціального полімерного матеріалу. З нею дуже легко та просто працювати, тому будівництво значно пришвидшується.
- Металеві опалубки – Найчастіше обирається сталь (іноді – алюміній), це пов’язано з ціною. Головні переваги – це гарна міцність та довговічність. Така опалубка завжди використовується на масштабних та промислових об’єктах, коли зводять приватні будинки тощо.
- Дерев’яна опалубка – Дуже поширена у приватному будівництві. Це своєрідний набір дощок та балок для тимчасової роботи з будівлями не більше одного поверху. Доступна ціна, монтаж, нескладна обробка – це плюси. Але термін служби не дуже тривалий, і дерев’яні опалубки мають поганий супротив волозі – це мінуси.
- Комбіновані опалубки – Роблять з поєднання декількох матеріалів, наприклад, фібро скла чи пінополістиролу. Вони мають гарний супротив волозі, а ще додаткові функції підвищення тепла і шумоізоляції.
Опалубки поділяються не тільки на види, а ще різняться по типам, залежно від складності та вимог споруд.
- Радіусна потрібна для будівництва округлих стін, колодязів чи басейнів.
- Блочну систему збирають для ліфтових шахт, колон та зведення цільних збірно-монолітних об’єктів.
- Щитова складається з великих листів, які поєднані шарнірними механізмами. Дуже гнучкі, а монтаж виконується швидко, необхідні для масивних проектів. Може бути крупною то дрібною (для невеликих архітектурних споруд).
- Ковзаюча, назва говорить сама за себе, вона рухається по бетону, потрібна для будівель з багатьох поверхів.
- Котюча опалубка – це спеціальна система щитових каркасів, без неї неможливо уявити зведення тунелів, колекторів та об’єктів з довгою протяжністю.
Загалом всі види та типи можна поділити на два варіанти: горизонтальні та вертикальні конструкції.
Як зробити опалубку своїми руками?
Майстри надають перевагу для самостійного виробництва дерев’яним та комбінованим видам. Якщо металеві конструкції дорожчі, потребують зварювання або кріплень, то з деревом все набагато простіше, потрібний тільки шуруповерт та кріплення.
Коли хазяїн хоче працювати з профнастилом потрібен посилений саморіз по металу та потужний шуруповерт, але якщо опалубка потрібна для фундаменту, то різати прийдеться ну дуже багато разів. Для таких цілей можна зробити каркас з цеглин (постійна).
Опалубка для фундаменту
Практично всі її виконують з дощок ДСП, дерева, брусів та інше. Коротка інструкція:
- Робимо щити. Треба дошки різних потрібних форм, потім скріпити їх цвяхами, додатково опалубка укріплюється за допомогою брусів.
- Коли робота з фанерою, то спочатку встановлюються опори, а тільки потім кріпляться щити.
- Брус закріпляється на відстані 20 сантиметрів від кожного кута фундаменту.
- Цвяхи забиваються тільки в глиб дерева, вся поверхня куди заллють бетон повинна бути рівною.
- Щити монтуються у викопану траншею, потім якість перевіряється рівнем, тут чіткі вимоги й правила, конструкція стоїть строго вертикально, а верхня межа горизонтально
- Далі під кутом встановлюються розкоси, спеціальні деталі, які здатні стримати опалубку під натиском бетону. Щоб вона не з’їхала додатково монтують розпірки, вони упираються у протилежному напрямку опалубки.
Зробити опалубку своїми руками доволі не складно, її залишають на шість або десять тижнів, в залежності від застигання бетону (на це впливають погодні умови), після чого її можна прибрати.
Опалубка для стін
Для цього процесу підходить будь-який вид. Потребується дотримування основних правил, а саме:
- Відсутність адгезії між стіною та опалубкою, тому все необхідно обробити спеціалізованими сумішами для бездоганного зчеплення.
- Міцність матеріалів повинна відповідати бетону.
- Каркас міцний та статичний.
- Вся конструкція робиться дуже щільною та не повинна ходити.
При невідповідності хоча б однієї вимоги, хазяїн отримує аварійну стіну.
Опалубка для перекриттів та балок
Ця діяльність дозволяє регулювати висоту опалубки від 1,05 до 4,9 м та формувати перекриття до 5,3 м. Складається з несучих, фіксаційних, опорних та допоміжних компонентів. До елементів з опорними функціями відносяться: об’ємні або телескопічні стійки, рами, комплекси зібрані зі столів, турів, веж і подібне. Палубний стіл, зібраний з поздовжніх та поперечних балок, виконує несучі функції.
Опалубка для колодязів та інших спеціальних конструкцій
Коли у землі викопана яма необхідної глибини та встановлена чаша для води й всі необхідні пристрої поєднанні колодязь бетонують. Основний матеріал для такої опалубки – це фанера, її використовують для будівництва круглих чи еліптичних споруд. Фанеру менше як 3 міліметрів краще не обирати.
Часті помилки при виготовленні та установці опалубки
Неправильний вибір матеріалів та конструкцій, це може бути слабкі підпори, неміцне дерево чи тонкий метал, слабкі кріплення тощо. Все це зруйнується під тиском бетону й робота буде виконана «в пусту».
Використання вживаних матеріалів або з дефектами, призводить до появи корозії та порушенню геометрії, а найстрашніше – це пошкоджені замки та кріплення, їх зрив при заливанні – справжня катастрофа. Багато людей користуються послугою оренда балки перекриття у Києві чи іншому місті для економії власних коштів. Особливо, коли потрібна не постійна конструкція. Це дуже вигідно, адже якщо замовити опалубку у професіоналів то не треба витрачати час на її підготовку.
Коли невірна установка та вирівнювання – звісно все буде криво та подальша будова будинку чи споруди стане аварійною, нерівна підлога, перекіс стін, вікон. При неправильному монтажу бетон просто не візьме потрібної форми.
Категорично заборонено рано знімати опалубку, буває бетон тільки схопився, а хазяїн вже її демонтує, це грозить сколами, пустотами та раковинами.
- Порушення технологій збірки.
- Економія та встановлення дешевих кріплень.
- Недостатня міцність опалубки, тому під час заливки бетону треба обов’язково її контролювати, щоб не було протікання розчину та її пошкодження.
- Використання неякісних матеріалів.
- Відсутність підготовки, плану та досвіду збирання конструкції.
Це все помилки, яких не варто допускатись.
Звіряйтесь з рівнем так часто, наскільки це можливо. Завжди розташовуйте кріплення чи елементи, що стирчать зовні. Не бійтесь економити, так, якість та міцність головне, але вам не потрібна довговічність чи естетичність. Щоб додати стінам опалубку додаткову міцність використовуйте в’язальний дріт. Краще обирати хвойні породи дерева, вони дешевші, та за функціональністю ні чим не відрізняються від листяних. Опалубка має створити ідеальну форму для лиття фундаменту, тому вона має бути вирівняна і по горизонталі, і по вертикалі.