Сьогодні, в день церковного свята – ікони Пресвятої Богородиці “Непорушна Стіна”, відбулася історична подія для культурно-релігійного життя України – вперше в історії Києво-Печерської Лаври публічно було відправлено заупокійну молитву за видатного політичного діяча та мецената – гетьмана Івану Мазепу.
В умовах сьогоднішньої війни ця подія має неабияку значимість для нашого народу, адже 300 років тому український гетьман Мазепа за своє небажання коритися Московії був нещадно проклятий російською церквою. Так звана «анафема» (відлучення особи від церкви) була накладена 12 листопада 1708 року за наказом російського царя Петра I, у зв’язку з переходом гетьмана на бік шведського короля Карла XII в ході Великої Північної війни. Даний союз був спробою врятувати тодішню Україну. Відтоді, ані за життя Мазепи, ані після його смерті, у стінах збудованих ним церков, будь-яка публічна молитва за нього була під забороною. Проте, українська церква ніколи не визнавала цей акт і продовжувала молитися за упокій душі Мазепи. Сьогодні ж, російська православна церква продовжує проклинати Мазепу та намагається стерти його з історії за його нестримну боротьбу за незалежність України та європейські погляди щодо її розвитку. Саме тому, сьогоднішній день в історії можна сміливо вважати днем відновлення української духовності та історичної справедливості.
За життя, Мазепа вів активну церковну діяльність і вніс неоціненний вклад у розвиток християнської релігії. Зокрема, багатій церковній спадщині – Києво-Печерській Лаврі – ми повинні завдячувати саме цьому українському гетьманові. Тому, символічно, що панахиду за Мазепою сьогодні було відправлено саме у Всіхсвятській церкві Києво-Печерської лаври, яка була збудована у 1696—1698 роках в стилі українського бароко саме за фінансового сприяння гетьмана. Ця церква є унікальною пам’яткою та перебуває під охороною ЮНЕСКО, а тому було оголошено про початок її реставрації та створення на її території Музейного центру «Гетьман Іван Мазепа та його доба». Публічно відправити молебень за державного діяча зібралися прихожани, історики та науковці.