У кожного в житті бували моменти, коли хотілось кричати, влізти в бійку або крушити все навколо. Все це ніщо інше, аніж прояв агресії. То що ж таке агресія та які причини її виникнення? Спробуємо розібратися.
Коротко, агресія – це індивідуальна поведінка людини, яку породжує страх, гнів тощо. Вона може виникати в наслідок сварки, внутрішнього конфлікту, будь-яких зовнішніх чинників. Найпоширеніші є три види агресії: вербальна, фізична та пасивна.
- Вербальна агресія – це вираження негативних емоцій словесно. Прикладами такої агресії є вираз погроз, “прокльонів”, нецензурної лексики.
- Фізична агресія – це використання фізичної сили проти оточуючих. Це може бути бійка, нанесення тілесних ушкоджень, пошкодження чужого майна та ін.
- Пасивна агресія – це поведінка, яка виникає внаслідок подавленої емоції. Тобто це більш внутрішній і особистий стан, який є дуже некомфортним
Окрім того, варто пам’ятайти, що злість – це така сама емоція, яка має право на існування в нашому житті, як і радість чи здивування. І її ні в якому разі не можна подавлювати, інакше це може призвести до недобрих наслідків, таких як нервові зриви через дрібниці, приховування своїх власних почуттів, випадкові образи інших людей. Також при подавленій емоції часто трапляється ігнорування та уникнення себе, як особистості – така поведінка є проявом пасивної агресії. Подававлення емоцій сприяє підвищенню стресу, а це вже, своєю чергою, набагато складніше і може призвести до подальших проблем зі здоров’ям, таких як серцево-судинні захворювання, безсоння, розвиток цукрового діабету, гіпертонія тощо.
Злість як прояв агресії
Варто зауважити, що злитись – це абсолютно нормально! Але часто наша агресивна поведінка наносить шкоду оточуючим. Якщо ж так сталось, що ви у розпачі й у вас з’явилась та чи інша агресія, то ви ні в якому разі не повинні втягувати в це інших людей, а тим більше – причиняти їм біль. Ваша злість – це виключно ваша відповідальність.
Якщо ж ви досить часто відчуваєте приплив гніву, то потрібно знайти для себе найдієвіший спосіб заспокоїтись. І завжди ним користуватись у випадку відчуття злості та негативу в собі. А щоб не заподіти шкоди іншим, краще всього піти туди, де немає людей. Лишіться на одинці зі своїми емоціями, зробіть глибокий вдих і видих, можете порахувати від 1 до 10, випийте стакан води. Також в боротьбі з агресією добре допомагають фізичні навантаження та творчість. Займіться спортом, послухайте музику, подивіться фільм чи почитайте книгу, займіться малюванням. Все індивідуально – вам може підійти будь-яке заняття, яке хоч трохи здатне вас “перемикнути” в інше русло. Коли трохи заспокоїлися, обдумайте ситуацію та спробуйте знайти причину виникнення своєї негативної емоції. Якщо є можливість – вийдіть на свіже повітря, наприклад в парк.
Агресія може виникнути через провокацію, непропрацьовану психічну травму, відчуття безпомічности, самотності. Часто причиною гніву буває страх та тривога. Кожна людина повинна відчувати себе в безпеці, але зважаючи на сьогоднішні реалії, це досить непросто. Варто пам’ятати, що не можна приглушувати тривогу заїданням, алкоголем, курінням чи іншими шкідливими звичками. Варто пам’ятати, що це допоможе всього на деякий час, а в результаті проблема нікуди не дінеться, а рівень стресу тільки підвищиться.
Отож, підсумуємо. Агресія – це така само емоція, як і всі інші. І вона однозначно має право “на життя”! Її не можна подавлювати, проте варто навчитися нею керувати так, щоб вона хоча б не зашкодила іншим людям. Її завжди потрібно направляти в правильне русло. Якщо ж вам не вдається самостійно справитись зі своїми негативними емоціями, то завжди можна пропрацювати це питання із професійними психологами. Адже якщо не навчитись керувати своєю агресією, вона буде керувати вами.