У світі відбувалось дуже багато катастроф, які змінювали життя людства і навіть клімат. Які ж них були найбільшими та наймасштабнішими?
Землетруси в Сирії і Китаї
У 1202 році на території, яка розташована між сучасною Сирією та Вірменією, стався землетрус. Його епіцентр був у Мертвому морі. Даний землетрус відбувся 20 травня 1202 року. Його сила була – 7,5 балів за шкалою Ріхтера. Тоді були зруйновані міста Наблус, Акра, Тир, частина території Верхнього Єгипту, Сицилії, Месопотамії. Він був досить тривалим і забрав життя понад 1 мільйона осіб. Хоча тоді детальної статистики не вели.
23 січня 1556 року у Китаї стався дуже потужний землетрус, який забрав життя 830 тисяч людей. Епіцентр був біля правої притоки річки Хуанхе. Відчули землетрус 97 округів і провінцій. Землетрус руйнував все, відбувалися обвали, річки змінювали русла. Через це відбувалися повені, пожежі, ґрунт, який зсунувся, затягував під землю людей і будівлі. Землетрус був відчутний на відстані 500 кілометрів.
Цунамі 1755 року
Великий лісабонський землетрус розпочався 1 листопада 1755 року о 9.20 ранку. Саме в той час португальці святкували День всіх святих і були у храмах. Землетрус тривав від трьох до шести з половиною хвилин. Від цього на землі утворилися величезні тріщини. Центр міста був відділений від суші, багато людей загинуло відразу під уламками будівель. Ті, хто вижив хотіли сховатися у доках, але почалося страшенне цунамі, яке буквально змило Лісабон. Після цунамі розпочалися пожежі, які тривали від 5 до 10 днів. У Лісабоні загинуло 90 тисяч людей. Це майже половина всього населення міста. Крім того, землетрус відчувався в Марокко, на території Північної Африки, на Карибських островах і навіть у Фінляндії.
Було зруйновано більше 85% будівель Лісабона. Були знищені пам’ятки архітектури і культури: споруда Опери, королівський палац, картини Рубенса, Тиціана, Корреджо, описи подорожей Васко да Гами. Уперше було задокументовано феномен того як тварини перед землетрусом намагалися сховатися на пагорбах. Після цього землетрусу Португалія втратила своє стратегічне значення у світі.
Великий буревій
На початку жовтня 1780 року біля берегів Зеленого мису з’явився тропічний циклон. Він вирував цілий тиждень. Швидкість вітру була 320 кілометрів за годину. Постраждали острови Латинської Америки. Були зруйновані будинки, гинули люди, важкі гармати літали в повітрі. Постраждали кораблі. Загинуло 27 тисяч людей.
Виверження Кракатау
В травні 1883 року розпочалося виверження вулкану Кракатау в Індонезії. 20 травня 1883 року люди вперше побачили великий стовп диму над вулканом. У радіусі 160 кілометрів стояв неймовірний шум. У небо падали шматки попелу, пилу і пемзи. Всі острови навколо було покрито пилом. Виверження було то сильнішим, то слабшим. 24 червня 1883 року з’явився другий кратер на вулкані, а потім третій. Відбувалися постійні вибухи і виверження. Але найбільший вибух стався 27 серпня. Тоді стовп диму піднявся на 80 кілометрів вгору і його було помітно навіть за 250 кілометрів. Звуки вибухів чули навіть у Африці.
Попіл, каміння, пил розлетілися на 500 кілометрів. Під час виверження були ударні хвилі і цунамі, які руйнували все на своєму шляху. В результаті виверження відбулися зміни в географії островів, значна частина пішла під воду, було знищено майже 300 населених пунктів, загинуло 36 тисяч людей. Наслідки виверження відчувалися ще багато років поспіль.
Повінь у Китаї
Взимку 1930 року було багато снігу через що річки переповнилися. Тоді почалися зливи, які тривали до липня. Було кілька циклонів, які також приносили дощі. До липня 1931 року вже кілька великих китайських річок вийшло з берегів: Хуанхе, Янцзи. В той час Нанкін був столицею Китаю і велика вода повністю зруйнувала його. Рівень води перевищував норму на 16 метрів. 25 серпня був зруйнований Великий канал, тоді загинуло дуже багато людей.
Вода затопила рисові поля, почався голод. Через брудну воду з’явилася дизентерія, тиф, холера. Люди помирали від голоду, хвороб, тонули. Часто були присутні випадки канібалізму.
Дане стихійне лихо могло бути недопущене, якби влада дала вказівку очищувати певні ділянки Янцзи, де збирається мул. Проте в той час Китай над тим не задумувався через політичні і військові проблеми. Від повені загинуло приблизно 4 мільйони осіб.
Циклон Бхола
13 листопада 1970 року Східне узбережжя Пакистану було накрито хвилею в 15 метрів. Вона змила все на своєму шляху. Тоді загинуло 500 тисяч людей. Більшість з них становили діти і літні люди. Після цього почалися бунти і народні повстання, адже влада Пакистану дуже повільно ліквідовувала наслідки катастрофи. Саме після цієї катастрофи почалася війна, результатом якої стало утворення незалежної країни Бангладеш.
У світі було ще дуже багато катастроф, які забирали життя людей і руйнували економіку. Але багатьох з них можна було б уникнути, якби дотримуватись профілактичних мір і берегти природу.