Вірменська кухня серед азіатських, зокрема кавказьких кухонь, однією з найдавніших та найбільш колоритних. Традиційні страви вірмен є водночас простими й вишуканими, а ще вони мають древню історію, яка вимірюється тисячоліттями.
Про специфіку гастрономічних традицій сонячної Вірменії та національні страви, які в цій мальовничій гірській країні вважаються знаменитими, доречними для буднів та свят, розповідається далі.
Вірменська кухня: особливості кулінарії
Відомо, що багато наїдків, які є нині типовими для столу цього східного народу, готувалися ще за доісторичних часів. Відтоді їх рецептура значних змін не зазнала.
Чимало страв вірменської кухні є симбіозом оригінального букета спецій та ситного поживного м’яса. Відомо, що місцевими кухарями застосовується понад три сотні видів трав’янистих та квіткових рослин. Причому іноді вони відграють роль не приправи, а є базовим інгредієнтом страви.
Ця тенденція пояснює, що в даному регіоні Малого Кавказу є не лише м’ясоїди, а й численні вегетаріанці.
Цікаво, що для багатьох національних наїдків вірмен характерна сезонність. Наприклад, долму, що передбачає використання виноградного листя, місцеві кулінари готують виключно весняної пори, коли ці листочки молоденькі та свіжі.
Ще для кухні цього східного народу є характерною велика кількість каш та рибних наїдків, родзинкою яких є не стільки склад, скільки посуд, у якому варяться, тушкуються чи запікаються ці страви.
Урізноманітнюють свої кулінарні витвори вірмени за допомогою особливих бульйонів та спеціальних добавок, у тому числі прянощів.
Відмінністю процесу готування в цій країні є його двох-етапність. Перший етап завжди полягає в підготовці продуктів, а другий – в створенні самої страви.
Типовим способом є варіння для супу в одній каструлі овочів, а в іншій – навару або м’ясного бульйону. Коли наприкінці готування ці інгредієнти з’єднують, вони гармонійно доповнюють один одного – суп набуває неперевершеного смаку.
До речі, гарячі рідкі перші страви, що нормалізують обмін речовин, є обов’язковою складовою вірменського обіднього меню.
Традиційні продукти вірменської кухні
З м’яса представники цього гірського народу віддають перевагу яловичині та баранині. У пошані в місцевих кухарів та гурманів також птиця, зокрема, курятина, індичатина та гусятина.
Улюблена риба народу Вірменії – харіус та форель, яку в даній країні називають пстругом. Тут страви з неї готують так, що відповідна риба набуває максимально ніжної консистенції й вишуканого смаку.
Серед улюблених вірменами молочних продуктів варто назвати сири – глечикові та бурдючні ропні. Для їх приготування використовують коров’яче, овече та навіть буйволяче молоко.
Перші та другі страви вірменської кухні включають не тільки звичні для європейців овочі та бобові (горох, квасолю, сочевицю), але часто й фрукти (айву, аличу, гранат. лимон).
Алича, родзинки та чорнослив часто додається до приправ для грибних наїдків, а кизил – до рибних.
Прянощів, які мають місце в кулінарії даної закавказької нації, налічується понад три сотні. Пальму першості серед них утримують кінза, чорний перець, м’ята та естрагон.
Класичними спеціями для десертів та інших солодощів вірменські кондитери вважають гвоздику, корицю, ваніль та кардамон.
Найвідоміші страви вірменської кухні
Нижче наведені переліки культових вірменських супів, м’ясних та борошняних страв, які знані й шановані далеко за межами південнокавказького регіону.
Супи
Бозбаш
Перша страва з дома базовими компонентами – ягнятиною та горохом. Крім того, її рецептура включає такі овочі як баклажани, болгарський перець, цибуля та картопля.
Хаш
Суп, який можна назвати точки зору тривалості приготування рекордсменом. Для нього використовують ніжки яловичі або баранячі.
Чулумбур ануре
Легкий молочний супчик із рисом та яйцями. Пікантних ноток йому додає наявність спецій та смаженої цибулі.
Поч
Національна юшка, рецептура якої обов’язково включає яловичий хвіст, а ще цибулю, томати й гострий перець.
Сункі апур
Вегетаріанський рисово-грибний суп. Для нього використовуються гриби білі сушені, рисова крупа, а ще топлене масло та свіжа зелень – кінза або петрушка.
Страви з м’яса
Шашлик
У Вірменії найчастіше готують шашлик «хоровац». А ще місцеві мешканці полюбляють шашлик «які-бір» із яловичини з курдючним жиром та «карсі хорова», приготований на мангалі. Ще одним видом відповідної страви є шашлик рибний «ішан хорова» – його готують із форелі та вважають королівським частуванням.
Можож
Свинячі гомілки, приготовані у спеціальному маринаді. До цього розсолу, в якому ніжки витримують 2,5 доби, додають столовий оцет, часник, кріп, лавровий лист та інші спеції.
Тисвжик
Справжнє асорті з яловичих субпродуктів – серця, печінки та легень з додаванням сала. Спершу цю суміш обсмажують, а далі доводять до готовності тушкуванням разом із томатним соусом, цибулею та зеленню.
Долма
Східний аналог українських голубців, тільки не в капустяному листі, а в виноградному. Начиняють таку смакоту фаршем із баранини з рисом, перцем та іншими та приправами.
Відварена телятина нарізується тоненькими скибочками, а подають її, приправленою кінзою та посипаною волоськими горіхами.
Страви з борошна
До їх числа відноситься знаменитий національний хліб-лаваш, що випікається в глиняних печах за древніми рецептами.
Ще один вид класичного борошняного наїдка вірмен – мініатюрні бутерброди з сиром, які називають «дурум».
Популярним у цій країні є і хліб «мантакаш» – він являє собою овальні або круглі паляниці.
Серед солодких пирогів вірменам найкраще смакує «назук» та «каята» – для них використовуються фруктові начинки.
Туристам, які мандрують до Вірменії, варто не лише ознайомитися з історичними та культурними пам’ятками цієї колоритної країни, але й із гастрономічними шедеврами, приготованими місцевими кухарями. Вони не залишать байдужими найвибагливіших гурманів.
Більше цікавої та корисної інформації щодо кулінарії читайте у розділі “Кулінарія” на нашому сайті.