Не кожен з українських обласних центрів має такі історичні пам’ятки та величезну кількістю визначних місць, як Черкаси. Це місто на Дніпрі відоме з ХІІІ століття і варте того, щоб його називали справжньою туристичною перлиною.
Чим незвичайні Черкаси, що подивитись у них мандрівникові доцільно в першу чергу, які тут є дивовижні старовинні та сучасні історично-культурні пам’ятники й популярні локації для відпочивальників, розповість пропонована стаття.
Архітектурні шедеври
Адміністративний центр Черкащини вражає кількістю старовинних будівель з химерними фасадами, що нагадують казкові замки.
Блакитний палац
Однією з таких споруд є так званий Блакитний палац, зведений на рубежі ХІХ століть за проектом Владислава Городецького, який демонструє гармонійне поєднання неготичного та романтичного стилю. Фасад цього будинку, в якому колись розташовувався готель «Слов’янський», перенасичений оздобленням – неабияке враження справляють виносні ажурні балкони, арочні вікна та елементи декору над ними.
Маєток Афанасія Щербини
Не менш яскраві емоції викликає й інший об’єкт старовинної архітектури – побудований в стилі неоренесансу 1892 року маєток Афанасія Щербини. Після революції в даному вишуканому будинку розміщувалися партійні структури, за часів гітлерівської окупації – жандармерія, пізніше він став будинком піонерів, а з 1978 року в цій споруді, що є одним із атрибутів міста, знаходиться Палац Одружень.
Білий лотос
Туристів зазвичай охоплює подив, коли вони дізнаються, що подивитись в Черкасах можна справжній буддійський храм, причому, найбільший на Європейському континенті, в якому діє школа східних бойових мистецтв. Цікаво, що ця споруда з символічною назвою «Білий лотос», куди проводяться екскурсії, була зведена за ініціативи уродженця Черкащини Володимира Скубаєва в 1988 році, що пізніше став наставником храму.
Свято-Троїцький Собор
Минулих часів Черкаси назвали містом церков, але після приходу влади «совєтів» всі багатовікові храми були знищені. Коли Україна здобула Незалежність, тут побудували декілька святинь, які є витворами сучасного зодчества.
Чільне місце серед них посідає златоглавий Свято-Троїцький Собор, будівництво якого було завершене в 1991 році. Він є головним черкаським православним храмом і відрізняється дуже незвичайною формою фасаду, рельєфним декором стін, величезною іконою над входом та вузькими видовженими вінками.
Михайлівський собор
Ще одна нова велична церква міста – Михайлівський собор, що будувався в період з 1994 по 2002 рік. Для нього архітектор (а ним став митрополит Черкаський та Канівський – Софроній) обрав типовий для храмового зодчества класичний візантійський стиль.
Музейні заклади
Мандрівникам, що розмірковують, куди сходити в Черкасах у музей, можна порекомендувати багато варіантів, залежно від кола інтересів туристів.
Краєзнавчий музей
Гостям регіону, які цікавляться минулим цього краю, варто завітати до Черкаського обласного краєзнавчого музею (вул. Слави, 1). Даний заклад включає 30 демонстраційних залів з експозиціями історичної, етнографічної та культурологічної специфіки, що знайомлять відвідувачів зі знахідками археологів та життям Тараса Шевченка, Василя Симоненка, В’ячеслава Чорновола й інших видатних земляків черкасців.
Музей Кобзаря
Є в Черкасах і так званий музей «однієї книги», присвячений легендарній поетичній збірці Шевченка «Кобзар» (вул. Байди-Вишневецького, 37). Фонд експонує раритетні видання, в тому числі примірник, що був випущений ще за часів життя великого поета, а ще рідкісні «Кобзарі», перекладені на багато мов світу
Черкаський художній музей
Поціновувачам образотворчого мистецтва буде цікаво побувати в Черкаському художньому музеї (Хрещатик, 259), в якому експонуються виставки полотен місцевих живописців, витвори декоративно-ужиткового мистецтва й проводяться різні культурно-благочинні заходи. Окрема зала музею представляє картини Данила Нарбута, відомого українського художника, а ще тут можна побачити виняткову колекцію ікон.
Музей Василя Симоненка “Аптека-музей Крещатик”
Зібрання унікальний світлин, особистих речей та прижиттєвих видань творів Василя Симоненка містить його музейна кімната (вул. Хрещатик, 251). Обладнали її в приміщенні редакції газети «Черкаський край» – з 1957 по 1960 рік це було місце роботи знаменитого поета й журналіста.
А зовсім незвичайним музейним закладом обласного центру Черкащини є аптека-музей «Крещатик» (вул. Хрещатик, 251). Її реставрований інтер’єр стилізований під старовину, на полицях експонуються численні взірці колб, мензурок та банок від давніх фармацевтичних засобів, а ще виписані багато років ому рецепти й аптекарські ваги, яким близько трьох сотень років.
Парки та інші популярні локації
Цікаві місця Черкас – це також затишні паркові зони та монументальні скульптури, які вважаються візитівками міста.
Парк Сосновий Бір
Найкращим та найбільшим за площею в місті ж парк «Сосновий Бір», в якому можна відпочити на лавочці, оглянути різноманітні кам’яні скульптури, помилуватися фонтаном чи величними краєвидами Дніпра. Родзинкою паркового закладу є фейсвол у вигляді напису назви міста, зробленого з портретів його мешканців.
Одним із кращих місць для спортивних тренувань просто неба, дружніх пікніків на траві та прогулянок є Долина Троянд. Побачити панораму цього парку можна, зійшовши на пагорб Слави.
Парк Перемоги
Родзинкою черкаського Парку Перемоги є гарне озерце, біля якого можна погодувати диких, але майже ручних качок. Мандрівників на території даного об’єкту зацікавлять містки, дерев’яні скульптури, літак та танк, а любителів фауни – міський зоопарк, що розташований у цій парковій зоні.
Гарними зонами для прогулянок є також територія біля Черкаського річкового вокзалу та Водоканалу, обладнана для відпочивальників. Тут завжди охайно, привабливий ландшафтний дизайн й панує приємна атмосфера.
Пам’ятник Батьківщину-матір
Серед монументальних пам’ятників, які притягують увагу туристів, варто назвати черкаську «Батьківщину-матір», що увінчує Пагорб Слави, та скульптурне зображення Богдана Хмельницького на кам’яному п’єдесталі.
Найдовшою вулицею Черкас є бульвар Шевченка. Своєю десятикілометровою довжиною може пишатися місцевий міст через Дніпро – його теж не завадить оглянути.
Де зупинитисяв Черкасах?
Щоб мати можливість відвідати всі цікаві місця Черкас, краще поселитися на кілька днів в одному з міських готелів – такі заклади з гідним рівнем сервісу та чудовими умовами для гостей тут є.
Готель Україна
Мандрівників, що полюблять тишу та природу, зацікавить тризірковий готельний комплекс «Україна» (вул. Лісова, 1). Окрім затишних номерів з усіма зручностями тут постояльцям пропонується сауна, бар, фітнес-центр, вартість проживання включає щоденні сніданки, а більшість вікон готелю, що знаходиться неподалік Кременчуцького водосховища, виходять на ліс.
Готель Дніпро
Зовсім поруч із пляжем та центром міста можна орендувати апартаменти в готелі «Дніпро» (вул. Верхня Горова, 13). До послуг клієнтів у ньому – ресторація «Elegant», безкоштовний Wi-Fi на всі території, просторий паркінг, де можна лишити авто, камери схову багажу, банкомат та приязний персонал, що виконує своє обов’язки бездоганно.
Готель Optima
Чудові краєвиди відкриваються з вікон готелю «Optima» (вул. Лазарєва, 6), розташованого поряд із міським зоопарком та Соборною площею. Ресторан з просторою банкетною залою, що входить до нього, спеціалізується на вишуканих стравах французької кухні, а номери тут відрізняються не лише комфортними інтер’єрами, а й покращеною звукоізоляцією.
Готель Арагві
Прибічникам невеличких готельчиків доцільно віддати перевагу «Арагві» (вул. Ярослава Галана, 7) – у ньому всього 15 кімнат для постояльців, кожна з яких укомплектована санвузлом з біде, душовим боксом та ванною. Гості відзначають чудові смакові якості континентальних сніданків, вартість яких входить в оренду, наявність сейфу, кондиціонеру, бару та просторих терас, що виходять на сад.
Хостел Swallow House
Є де зупинитися в обласному центрі Черкаської області й туристам з обмеженим бюджетом. Для економних мандрівників оптимальним вибором стане хостел «Swallow House» (вул. Смілянська, 99/1), що знаходиться в парі кілометрів від центру міста Черкаси – цікаві місця та багато пам’яток чекають його допитливих постояльців неподалік. Кухня та ванні кімнати в цьому хостелі є спільними, зате ціни в ньому дуже демократичні.
Найкращі ресторани та кафе Черкас
Отримавши враження від знайомства з культурними й історичними цінностями міста, необхідно подбати й про власний шлунок. Закладів громадського харчування, улюблених містянами, на Черкащині достатньо. Вибір їх залежить від індивідуального смаку відвідувачів та їх гаманця.
Ресторан YOSHI
Поціновувачам японської кухні рекомендується завітати до ресторану «YOSHI» (вул. Шевченка, 205), який пропонує гостям меню з класичними та авторськими стравами, приготованими в традиціях країни Сонця, що Сходить. Скуштувати ці апетитні наїдки можна, розмістившись у затишних нішах-кабінках або на окремому майданчику, з якого видно як на долоні центральну площу.
Кав’ярня Варенична
Насолодитися українськими гастрономічними шедеврами, в томі числі борщем, варениками паровими й вареними, дерунами та млинцями, можна в кав’ярні «Варенична» (вул. Героїв Небесної Сотні, 10). Фасад кафетерію колоритно стилізований під хату-мазанку, інтер’єр оформлений в етнічному стилі, а персонал поводиться чемно і працює швидко.
Ресторан Оскар
Любителі крафтового пива чудово проведуть дозвілля в пивному ресторані «Оскар» (вул. Шевченка, 50), стилізованому під європейський паб. Фірмові м’ясні страви відповідного закладу, що пишається власною броварнею, готуються в печі хоспер, а ще сюди приходять для перегляду за келихом з пінним напоєм спортивних подій на широкому екрані.
Хінкальня Буба
Оскільки в Україні набула надзвичайної популярності кухня кавказька, не дивно, що до кращих ресторанчиків Черкас увійшла хінкальна «Буба» (вул. Шевченка,171). Меню її включає всі трендові грузинські страви, які готують тутешні кухарі надзвичайно смачно, і вина, до речі, також тут відмінні.
У тексті описані та згадані далеко не всі визначні місця Черкас: насправді в місті чудових історичних пам’яток, культурних закладів, територій відпочинку, готелів та ресторанів набагато більше – це аргумент, щоб побувати тут!
Більше цікавих місць крїни дивіться у розділі “Туризм“