Успіх підприємства дуже сильно залежить від місця розташування. Це стосується майже всіх напрямків. Який варіант є ідеальним? Звичайно оренда, залежить від міста та району, але якщо говорити загалом, то добре, коли локація є такою, куди легко можна дістатися і там постійно присутній великий потік людей. Звичайно, багато що залежить і від самого приміщення. Мова йде як про планування та площу, так і про оформлення інтер’єру.
А як же знайти дійсно класний варіант, який буде підходити за всіма параметрами? Оренда комерційної нерухомості – ось про що ми пропонуємо поговорити в цій статті. Ви дізнаєтеся, де шукати цікаві варіанти, на що важливо звертати увагу, які знадобляться документи та багато іншого.
Оренда під бізнес: з чого почати та що робити далі?
По-перше, треба визначитися з потребами. Бізнес може бути дуже різним: магазин, салон краси, офіс тощо. Цілком логічно, що і потреби будуть різними. Коротше кажучи, перед тим як почати пошук приміщення, важливо зрозуміти, що саме вам потрібно. Відштовхуватися радимо від наступного:
- вид діяльності ‒ офіс, магазин, перукарня, склад тощо;
- площа для оренди ‒ знову ж таки все залежить від виду діяльності, а також враховуйте кількість співробітників і можливу кількість клієнтів;
- локація – зручність транспортної розв’язки, актуальність вашої діяльності в тому чи іншому районі, потік людей тощо.
По-друге, треба вирішити фінансові питання. Розмір бюджету напряму впливає на ваші можливості. Найкраща комерційна нерухомість і коштувати буде на порядок дорожче. Проаналізуйте ваші фінанси та розрахуйте, скільки ви готові витратити на оренду. Не забувайте і про комунальні платежі та можливі додаткові витрати.
По-третє, шукайте нерухомість для бізнесу лише в надійних джерелах. На жаль, шахраї досить активні у цьому напрямку і вони будуть раді скористуватися чиєюсь довірою. Краще не ризикувати! До надійних варіантів можна віднести: ріелторські агентства, особисті контакти та рекомендації. Якщо говорити про онлайн-платформи з оголошеннями, то їх теж можна використовувати, але будьте обачними. Більше про джерела читайте в наступному розділі.
По-четверте, перед підписання угоди про оренду уважно огляньте та оцініть приміщення. Які є вимоги до приміщення? Зверніть увагу на технічний стан (якість ремонту, освітлення, системи опалення та вентиляції), планування, наявність парковки чи вантажних зон, що потрібно, якщо вас цікавить оренда складу. Не забувайте і про інфраструктуру поблизу. Наприклад, якщо необхідна оренда офісу, то це важливо не лише для зручності клієнтів, а й для комфорту ваших співробітників.
По-п’яте, сам договір теж заслуговує уваги. Не кваптеся з його підписанням. Важливо все уважно прочитати. Уточніть, хто несе відповідальність за оплату комунальних послуг, ремонт приміщення чи його страхування. Про юридичні нюанси поговоримо трохи далі.
Де шукати приміщення для бізнесу?
- Почати моніторити ринок комерційної нерухомості рекомендуємо зі спеціалізованих онлайн-сервісів, наприклад, з DIM.RIA. На таких сайтах, як правило, є спеціальний розділ, де можна знайти масу пропозицій з категорії «бізнес-нерухомість». Шанси зіштовхнутися з шахраями там мінімальні, якщо не нульові. Це суттєва перевага. Також там, зазвичай, досить великий вибір, а це теж вагомий плюс.
- Не ігноруйте допомогу ріелторів. Так, їх послуги коштують грошей і доведеться трохи розширити список витрат, але звернення до професійного посередника може пришвидшити пошук та зменшити ризик юридичних проблем.
- Не варто забувати й про соціальні мережі та месенджери. Їх зараз існує досить багато. Там можна знайти найрізноманітніші пропозиції, включаючи комерційну нерухомість, наприклад, якщо вас цікавить оренда магазину. У тематичних групах та каналах часто публікують оголошення безпосередньо власники приміщень.
- В кінці кінців можна знайти оголошення й на онлайн-платформах типу OLX та навіть десь на вулиці.
Які документи потрібні для оренди?
- Якщо ви є фізичною особою, то потрібен паспорт громадянина, а для юридичних осіб – статутні документи.
- У орендодавця мають бути документи, котрі підтверджують право власності. Їх треба перевірити.
- Угода укладається договором оренди. Зверніть увагу, що у ньому мають бути чітко прописані умови: термін, вартість, обов’язки сторін, умови дострокового розірвання договору. Якщо ви маєте певні сумніви та хвилюєтеся підписувати папери, то не зайвим буде проконсультуватися з юристом чи покликати правовика, щоб він був присутнім разом з вами.
- Складається й акт прийняття-передання. Документ підтверджує, що приміщення передане в належному стані.
Юридичні аспекти оренди
Що потрібно перевірити, щоб бути впевненим в юридичній чистоті угоди?
- Перед підписанням договору переконайтеся, що орендодавець дійсно має право здавати приміщення. Для цього достатньо переглянути документи, що підтверджують право власності. Якщо там як власник вказана саме ця особа, то немає ніяких проблем. Вона має право розпоряджатися своїм майном, як захоче, включаючи його здачу в оренду.
- Уважно читайте договір. Зверніть особливу увагу на наступні пункти в ньому:
- Термін оренди та можливість його продовження.
- Умови дострокового розірвання.
- Відповідальність сторін за ремонт та оплату комунальних послуг.
Якщо ви плануєте орендувати приміщення на довготривалій основі, то договір відповідним чином треба зареєструвати.
Як розрахувати орендну плату?
Тут все залежить від площі приміщення та його типу, локації і додаткових витрат. Більша площа – вища ціна. Краще місце розташування – дорожче вартість. Рекомендується визначити максимально допустимий бюджет для бізнесу, щоб уникнути перевищення запланованих витрат.
Підсумуємо
Як бачимо, знайти хороший варіант приміщення для підприємницької діяльності не так вже й складно. Просто треба бути уважним та зайвий раз не ризикувати. Шукайте пропозиції обережно та в перевірених місцях. Не кваптеся з підписанням документів. Все уважно перечитуйте. Не забувайте про фізичний огляд об’єкта. Цих простих рекомендацій буде цілком достатньо, щоб все пройшло гладко.
Більше актуальної інформації про нерухомість читайте у нас на порталі.