Кросовери (SUV) — це спритні, менші брати та сестри позашляховиків, які ідеально вписуються в міське життя. Це клас автомобілів, який поєднує в собі найкращі якості позашляховиків і звичайних авто. Вони пропонують елегантність міського авто з брутальністю позашляховиків, але є більш компактними та часто більш економічними. Кросовери особливо популярні серед сімей та людей, які ведуть активний спосіб життя, оскільки вони пропонують ідеальний баланс між комфортом, практичністю та стилем.
По-перше, кросовери відносяться до категорії легкових автомобілів, що поєднує в собі характеристики декількох транспортних засобів, починаючи від седана і закінчуючи універсалом. По-друге, їх розплодилося стільки, що навіть найзавзятіші автолюбителі давно плюнули на статистику, а просто роззявивши рота спостерігають за метаморфозою цього класу. Вибір їх величезний, і варто ближче розглянути найкращі кросовери, які сьогодні колесять дорогами світу. І почати слід з найпопулярніших, найкрутіших і страшенно дорогих, опускаючись за рейтингом вниз. Поїхали!
ТОП моделей кросоверів за останній час
Рейтинг кращих кросоверів почати, мабуть, варто з тих, які вважаються лідером сегмента — з розкішних і запаморочливих.
1. Porsche Macan GTS
Якщо хтось заслуговує повагу пристрасних ентузіастів спорткарів, то це Macan. Минуло десять років після його запуску (натхненний оригінальною Audi Q5, представленою в 2008 році), але Porsche ще встановлює стандарти в цьому конкурентному сегменті завдяки поєднанню швидкості, простору та динамічної елегантності, яке змушує навіть найбільш скептично налаштованих критиків кивати головою, як китайських болванчиків.
Представляючи новий повністю електричний Macan, Porsche також оновлює наявну лінійку. Базова модель, Turbo, більше не доступна, але її заміна, GTS, оснащена 2,9-літровим V6 потужністю 434 кінські сили, тож продуктивності не бракує (0-60 км/год займає лише 4,5 секунди, а максимальна швидкість становить не менше 270 км/год).
Що ще важливіше — трохи нижча, жорсткіша підвіска забезпечує захоплюючу, маневрену їзду, та дає вам відчуття, ніби ви керуєте меншим, веселішим за хетчбек транспортом, із неймовірно витонченою динамікою, прибувши прямісінько з «Зоряних війн». Кермове управління збалансоване та чуйне, з добре налаштованими амортизаторами.
Однак завдяки стандартній пневматичній підвісці та комфортабельній добре обладнаній кабіні, Macan такий же комфортний, як седан представницького класу. Він не такий місткий, як деякі новіші моделі, але всередині достатньо місця — скаржитися не доведеться. Якщо ви їздите лише на джипі, це буде знахідка та відповідь на питання, який найкращий позашляховик.
2. Jaguar F-Pace SVR
Коли компанія Jaguar почала виробляти SUV, було зрозуміло, що вона “чаклує” над високопродуктивним позашляховиком. І коли це сталося, компанія показала багатьом своїм швидшим німецьким конкурентам, що вони робили не так, випустивши швидкого «котика», повного потужності та спортивності, але з меншою динамікою, ніж інші.
F-Pace SVR — це спортивний автомобіль для тих, кому потрібен транспортний засіб, яким можна їздити на роботу, у школу та на вихідні, не маючи такої жорсткої підвіски, що створює відчуття суперечливого гіганта в автомобільному світі. Його потужний 5,0-літровий двигун V8 з турбонаддувом забезпечує необхідну для цієї моделі швидкість і потужність, а його цілеспрямоване керування вражає, але його практичний інтер’єр, задня кабіна та практичне налаштування шасі роблять його ідеальним.
Оновлене до 2021 року шасі F-Pace є більш аеродинамічним, а нова автоматична трансмісія з гідротрансформатором, запозичена з Project 8, працює в тандемі V8 с 516 кінськими силами на всіх передачах. Зміни в підвісці надають машині більш округлу, плавну їзду без втрати динаміки. Також оновлено салон та інформаційно-розважальну систему. Не помиляйтеся: це дивовижний витвір мистецтва.
3. Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio
Перший продуктивний SUV Alfa Romeo не потребує представлення, шасі якого було спроектовано людиною, яка подарувала вам керування знаменитим Ferrari 458 Speciale. Він також оснащений V6 з турбонаддувом, створеним на основі V8 з Маранелло, і сам є виробником одних із найшановніших у Європі спортивних седанів і купе, що повертається до форми після перерви.
За останні кілька років ці елементи були поєднані з приголомшливим ефектом. Простіше кажучи, Stelvio Quadrifoglio є найгостріший і найпривабливіший паркетник, з чудовим вертикальним керуванням кузова та чітким кермом, що суперечить вазі та профілю кузова. Оновлення 2020 року допомогло вирішити деякі проблеми з якістю інтер’єру Він залишається найбільш безкомпромісним представником свого класу, коли йдеться про витонченість їзди та повсякденну практичність.
При довжині 4,7 м, висоті 1,68 м і ширині 1,95 м Stelvio Quadrifoglio не є найбільшим в своему класі. Однак потужність, необхідна для переміщення заявленої маси в 1850 кг достатньо швидко, щоб пройти коло Nürburgring Nordschleife за 7 хвилин 51,8 секунди, все ще є значною. Однак якщо найважливіше відчуття водіння, то цей спортивний паркетник, мабуть, буде подарунком долі.
4. Range Rover Sport SV
Це найпотужніший серійний всюдихід. Він оснащений 4,4-літровим гібридним V8 з подвійним турбонаддувом потужністю 626 к. с. Незважаючи на вагу 2560 кг, SV пропонує динаміку суперкара, розганяючись від 0 до 62 миль/год за 3,6 секунди, а потужність передається на всі чотири колеса восьмиступінчастою автоматичною коробкою передач.
Ну, для початку, він величезний як сарай. І до біса дорогий. Однак, якщо ви можете собі його дозволити — це один із найкращих всюдиходів.
5. Porsche Cayenne Turbo
Це найшвидший SUV у реальному світі. Завдяки чудовій аеродинаміці та високоефективному шасі, Cayenne Turbo може подолати відстань від точки до точки за будь-якої погоди швидше, ніж більшість автомобілів. Однак у своєму третьому поколінні Cayenne втратив частину маневреності та керованості, які робили його попередників вражаючими 4×4.
Не сумнівайтеся: енергія, з якою ця 2,3-тонна звірюка змінює напрямок усе ще феноменальна, та колишній запальний темперамент Cayenne Turbo, здається, «приборкали», щоб зробити зручнішим і привабливішим швидким паркетником, ніж колись.
6. Audi SQ7
SQ7 – найкращий сімейний кросовер, несе місію бути швидким, ефективним і надзвичайно комфортним, та дещо відрізнятися від більшості конкурентів. Спочатку у нього був 4,0-літровий дизельний V8, силовий агрегат, який забезпечив SQ7 не лише феноменальну швидкість, але й розумну економію палива — принаймні в контексті інших автомобілів у цьому списку.
Однак у 2020 році Audi відмовилася від цього двигуна, та замінила 4,0-літровою бензиновою V8-кою із подвійним турбонаддувом, яка використовувалася в усьому: від власних моделей Audi RS до Bentley та Porsche. Тут вона розвиває 500 к. с. с і 568 л. с. І все це з неймовірним ефектом.
Це вражаючий автомобіль — швидкий, вишуканий і неймовірно комфортний, маючий достатньо місця для семи осіб. Враховуючи розмір, він добре керується, хоча він не може зрівнятися з Porsche, Alfa Romeo або Jaguar щодо прямої взаємодії з водієм. І хоча новий бензиновий V8 сам по собі може бути феноменальним, він не такий характерний, як старий дизель.
7. Land Rover Defender 90 V8
Defender з V8 виходить за рамки будь-якого бюджету, але він має такий характер, що ми просто повинні включити красеня в цей список. 5,0-літровий двигун із наддувом є в інших моделях JLR, і хоча це не вершина вишуканості, не можна заперечувати, що він ефективний, а імпульсивний характер та завивання турбонаддуву надають йому справжнього характеру неприборканого звіра.
Defender не був розроблений підрозділом Special Vehicle Operations, попри те придбав багато характерних рис цих моделей: 22-дюймові колеса, потужність понад 500 кінських сил і досить хижацький вихлоп.
Команда інженерів також прагнула забезпечити цікаве керування, а не одне лише домінування монструозного двигуна. Поспілкувавшись з людьми, які стоять за V8, вони сказали, що хотіли створити відчуття ралійного автомобіля, особливо на вільній дорозі, де авто виглядає напрочуд добре збалансованим і поступливим.
Він як каравела плавний, вишуканий і нервово швидкий, і хоча не керується, як F-Type SVR або Cayenne Turbo, є приємна динаміка, яка задовольнить кого завгодно.
8. Mercedes-AMG GLC 63 S 4Matic+
GLC 63 Coupe пропонує чудову продуктивність завдяки своєму потужному та п’янкому двигуну V8. Але якщо вас захопив розкішний стиль купе — цей красень майже не має собі рівних. Він має розкішний інтер’єр, якого можна очікувати від Mercedes-AMG, і випереджає Porsche Macan Turbo до 60 км/год на півсекунди.
Звістно, різка та шумна їзда обмежить привабливість для менш захоплених водіїв. Однак збереження емоційної привабливості бензинового V8 у кроссовера середнього розміру, коли деякі конкуренти перейшли на шестициліндрові, буде достатньо, щоб залучити деяких людей до цього німця.
9. Maserati Grecale Trofeo
У Maserati панує атмосфера омолодження, і майже забута італійська марка починає повертати собі гордість. Неймовірний суперкар Maserati MC20 є найбільш очевидним прикладом цієї нової впевненості, але є також абсолютно новий GranTurismo, який навіть доступний у повністю електричній версії. Найважливішим новим продуктом є Grecale, середньорозмірний позашляховик.
Під капотом знаходиться модифікована версія 3,0-літровоі V6 Nettuno з подвійним турбонаддувом MC20, яка видає 523 кінські сили і заявлену швидкість 0-62 mph всього за 3,8 секунди. Це не найпоитужніший агрегат (хоча є додатковий тріск із вихлопу в режимах Sport або Corsa), але забезпечує легку їзду.
Підвіску також було посилено, і хоча вона не така різка, керована чи захоплююча, як Macan, Grecale можна керувати справжньою енергією, а система повного приводу на задніх колесах навіть дозволяє деяке регулювання дросельної заслінки на повільній швидкості. Справжньою родзинкою є просторий інтер’єр, розкішний вигляд і відчуття. А з найм’якшими настройками амортизаторів Maserati забезпечує плавну, витончену їзду.
10. BMW X4 M Competition
BMW нещодавно приєднався до лав виробників гарячих паркетників у меншому сегменті ринку. Незважаючи на те, що X5 M і X6 M існують уже кілька років, це перший випадок, коли ці автомобілі мають менші аналоги. І це, як не дивно, серйозні, стримані аналоги.
Використовуючи сталеву підвіску з фіксованою висотою, а не пневматику, і намагаючись створити динамічну ідентичність як більш високі версії M3 і M4, а не повсякденні розкішні 4×4 з присмаком продуктивності, X3 M і X4 M здається, відчайдушно прагнуть відновити довіру до спорту, що багато хто вважає приреченою спробою.
Обидва авто мають ідентичні налаштування мостів і шасі, а також використовують систему повного приводу, що й у M5, що разом забезпечує напрочуд високий рівень зчеплення з дорогою та різкий баланс на поворотах.
11. Jeep Renegadе
Ветеран рейтингу – Jeep Renegade, який продовжує привертати увагу людей своїми вражаючими лініями, які, безсумнівно, є характерною рисою. Хоча зовнішні розміри не дуже привабливі (всього 4,24 метра в довжину), салон дуже просторий, в ньому розмістяться чотири людини. З іншого боку, середній об’єм багажника становить 351 літр, який збільшується до 1297 літрів, коли задні сидіння складені. Підключається версія або 4xe має на 20 літрів менше. Адже модельний ряд движків різноманітний: від класичних бензинових та дизельних до гібридів, що підзаряджаються.
12. Фіат 500Н
Близький родич Renegade, цей італійський витвір має вигнуті лінії, які якимось незбагненним чином змушують вас відчути натхнення хетчбеком. Інтер’єр гарно оздоблений, багатьом дрібницям приділено увагу, але найбільше дивує простір, який справді чудовий для автомобіля завдовжки 4,26 метри: навіть п’ятому пасажиру не тісно посередині заднього сидіння. 300-літровий багажник, по суті, є дуже зручним місцем. Спинки задніх сидінь можна скласти — і об’єм в 1000 літрів готовий. Наразі це диво має лише один гібридний двигун.
13. Dacia Duster
Мабуть, король в категорії “кращі бюджетні позашляховики”. Завдяки зручному, витонченому екстер’єру та дещо нетрадиційному дизайну Dacia Duster швидко увірвався на ринок. Створений у Румунії кросовер пропонує чудове співвідношення ціни та якості, мабуть, найкраще у своєму класі. Внутрішній простір вражає. Duster — недорогий чудовий представник економ-класу, повний привід у якого доступний у дизельній версії. Його універсальність неможливо недооцінити. Довжина становить 4,34 метра, а об’єм багажника коливається від 445 до 1478 літрів.
14. Nissan Qashqai
Тепер у своєму третьому поколінні Nissan Qashqai пропонує сміливі лінії та виняткову динамічність, що дає йому нове життя. Інтер’єр елегантний і класичний, з великою кількістю технологій, щоб задовольнити пасажирів. Комфорт на найвищому рівні, а широкі задні двері, що відкриваються під прямим кутом, підвищують легкість входу та виходу. Сидіння зручні та високі, особливо сидіння водія, що дозволяє водієві зберігати зручну позу. Габаритна довжина становить 4,43 метра, а об’єм багажника великий. М’який гібрид і силові агрегати HEV. Згадайте, якою популярністю він користувався, намагаючись не загубитися на тлі конкурентів. Лідер всіх суперечок “який кросовер найнадійніший”, володар п’яти зірок Euro NCAP, мрія багатьох. I ось — вуаля!
15. Volkswagen T-Rock
Коли стає питання який кросовер купити, то на думку спадає саме Volkswagen T-Roc. Він має рельєфні, м’язисті лінії та платформу, запозичену у Golf. Інтер’єр сучасний і жвавий, з багатоколірними акцентами, які додають блиску широкій панелі приладів, а цифрова панель приладів приваблива і легко читається. Загальна обробка гарна, а кнопки клімат-контролю чутливі до дотику. Сидіння водія дуже зручне, а комфорт їзди неперевершений завдяки хорошій звукоізоляції. Багажник місткий — 445/1290 л. Але німець залишається німцем. Надійний як танк, зручний для міських вулиць компактний кросовер із бензиновим та дизельним движком.
Висновок
Як бачите, є на що подивитися і про що поговорити. Цей клас автомобілів продовжує бурхливо розвиватися, незважаючи на розмови про екологію, зберігаючи свої потужні агрегати. І ті SUV, про які ми вам розповіли, були найкращими коли тільки зійшли з конвеєра, і залишаться в категорії «найкращі використані кросовери».
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Автомобілі на нашому порталі.