Страви з країн Азії заполонили наші міста – чи не у кожному можна знайти заклад, де з радістю приготують воки із локшиною чи рисом, додаючи туди різноманітні прянощі та м’ясо чи рибу. Але азіатська кухня цим не обмежується. І, хоч багато страв є занадто «незвичними» для нашого світогляду, варто спробувати і щось інше, щоб відкрити для себе усю красу та різноманіття країни.
ТОП страв азіатської кухні
Дімсами
Так називають традиційні легкі закуски. Їх подають разом із чаєм, що має назву пуер. В азіатській кухні не існує сніданків, тому дімсами подають у першій половині дня.
Втім не варто думати, що їх подають цілковито до обіду. Навіть у гостях можна посмакувати цією стравою, наприклад, на вечерю, і потім спокійно встати зі столу чи просто припинити їсти. Це доволі самостійна страва азіатської кухні, тому господарі не будуть ображатися.
Різноманіття дімсам вражає – є і з куркою і з рисового борошна, з шпинатом, з тофу, грибами, креветками чи свининою.
Фо Бо
Ця страва азіатської кухні бере свій початок із В’єтнаму. Рисова локшина, зварена у бульйоні, вважається однією з головних страв під час обіду. Існує кілька варіантів цього супу, як от:
- фо га – рисова локшина на курячому бульйоні;
- фо ка – локшина із бульйоном з риби;
- фо бо – яловичий суп.
Бульйон готують за особливим рецептом, додаючи багато спецій та духм’яних трав, такі як бадьян, кардамон, кориця, фенхель, імбир, цибулю, пашину. Можуть додавати і яловичий хвіст. Усе це необхідно варити протягом 8 годин, але яловичину додають вже трошки звареною і вона вже пізніше доварюється.
Рамен
Це одна зі страв у кухні Азії, котра різна у кожному з регіонів. Подають її у всіх ресторанах і на кожному столі вона займає почесне місце. Втім існують деякі відмінності, а саме у видах локшини та у бульйонах.
Бульйони можуть бути різними – з курки, яловичини чи свинини. А локшина відрізняється не тільки довжиною, а й формою (стрічка, хвиля, пряма лінія).
Спрінг-рол
Ця азіатська їжа поширена не тільки у Японії. Її широко споживають жителі Сингапуру та Індонезії. У Китаї ж спрінг-роли вважаються святковою їжею, бо готуються винятково до Нового року.
Загалом страва має вигляд млинця (робиться із тонкого рисового тіста), у котрий загорнуті локшина у поєднанні із рибою/м’ясом, овочами та фруктами. Додатково кладуть трішки спецій, а деякі гурмани полюбляють споживати ці роли із соєвими соусами чи васабі.
Бао-бургер
Здавалося б бургер – це ж типова американська страва. Але і тут є своя особливість. Для створення цього витвору використовують парову булочку, що готують за традиційним китайським рецептом.
Вона дуже м’яка і чудово всмоктує у себе усі соуси та соки, але при цьому прекрасно зберігає свою форму. Як начинку використовують м’ясо чи рибу, різноманітні овочі, трохи сиру, салат та додають трішки соусів для смаку.
Азіатська кухня є дуже різноманітною і кожен зможе знайти щось собі до смаку. Тут є і звичні для європейців супи та бургери, та навіть такі страви мають особливий колорит і відрізняються від своїх аналогів. На додачу, азіатська кухня дарує відчуття повного насичення, навіть якщо страва має невеличкий розмір. А значна кількість спецій та приправ підкреслює неймовірний смак та додає вишуканого аромату.
Страви азіатської кухні є одним з гарних прикладів простоти й водночас вишуканості. Тож смачного!
Читайте про традиційні страви у розділі “Кулінарія“.