Липень традиційно вважається порою огірків. Хоча, звісно, з’явилися вони у теплицях ще з весни, саме літні огірки використовуються для консервації і заготовок, найбільш корисні і смачні. Вони дуже доступні і надзвичайно популярні серед господинь усіх регіонів України. Чим же корисні смачні і хрумкі огірочки?
Користь огірків
Даний овоч вживали в їжу дуже давно. Адже рештки скаменілих огірочків знаходили навіть у гробницях фараонів! Вважається, що огірок відомий людям вже більше 6000 років. Вчені досліджують вплив цього овоча на організм людини дуже активно. Більшість з нас знає, що огірки нереально важливі для людини.
Особливо корисні саме літні огірки, адже вони вирощені не в теплицях, а у відкритому ґрунті, їх не обробляють хімікатами та використовують мінімум добрив. Даний овоч ідеально підходить для літа, адже складається практично повністю з води. 95% складу зеленого симпатичного огірочка – це чиста вода, яка вважається навіть кращою за дистильовану. А інші 5 % – це різноманітні корисні речовини. Огірок прекрасно підійде для того, щоб зготувати салати і різноманітні легкі страви, він може вгамувати спрагу, очистити організм від токсинів, сприяє омолодженню організму.
У огірках багато вітаміну В і С. Вони допомагають підтримувати життєвий тонус та імунітет. Крім того, у їхньому складі є глюкоза, фруктоза, які сприяють правильній роботі головного мозку. А ще в огірках є вітамін А, Е, РР, кальцій, залізо, магній, калій, хром, каротин, цирконій, срібло, фолієва, кавова кислоти та інші корисні речовини.
Ще в огірках є білки, клітковина. Це допомагає організму легше перетравлювати їжу. часто огірки стають основним компонентом монодієт.
Завдяки важливим мікроелементам огірки допомагають обміну речовин у організмі. Вони є чудовим засобом при різноманітних недугах. Адже мають потогінні, проносні, антитоксичні, жарознижуючі, антисклеротичні, протипухлинні, болезаспокійливі функції. Крім того, вживання огірків покращує роботу серцево-судинної системи, допомагає уникати набряків, знижує артеріальний тиск.
Огірковий сік допомагає боротися з проблемами печінки, недугами жовчного міхура, передміхурової залози. Він також сприяє кращому засвоєнню жирів і білків, допомагає уникати ожиріння.
Дуже часто в народній медицині можна зустріти рецепти з огірка, які допомагають боротися з хворобами серцево-судинної системи та щитовидної залози.
У огірках багато йоду, кремнію. Це робить його «народним» косметологічним засобом. Адже він допомагає підтримувати молодість та пружність шкіри. З огірків часто роблять креми, лосьйони, маски.
Але не варто зловживати огірками, якщо є підвищена кислотність шлунку та гастрит. Також не потрібно їсти огірки тим, у кого є виразка. Мариновані огірки не рекомендують їсти у великій кількості вагітним жінкам, людям, що мають високий тиск і проблеми з печінкою.
Весною у огірках може бути багато нітратів. Тому їх потрібно вживати з обережністю.
Вартість огірків
Огірки – це дуже доступний продукт. Багато господинь сіють їх на своїх присадибних ділянках. Але і купити їх на ринку дуже доступно. Звісно, взимку і ранньою весною огірки досить дорогі. На початку травня їх вартість становила 60-110 гривень за кілограм. Вже наприкінці останнього весняного місяця огірки можна було придбати за ціною 55-90 гривень за кілограм.
Влітку ціна на огірки падає. Ці овочі користуються попитом, але через легкість і доступність у вирощуванні, багато господинь мають свої огірки. Середня ціна на огірки на ринку приблизно 25 гривень на середину липня. У супермаркетах дещо дорожче, на ринку можна торгуватися.
Більшість огірків, звісно, вітчизняні, багато фермерських домогосподарств пропонують на вибір свіжі і смачні огірочки.
Чим більше буде огірків, тим нижчою в них ставатиме ціна. Обвал вартості на цей овоч вже стався і є шанс, що він і далі продовжуватиметься.
Огірки – це корисно і надзвичайно смачно. Експериментуйте, готуйте, консервуйте їх і насолоджуйтесь доступною ціною і хорошою якістю цих овочів!