Одним з найбільш колоритних українських сіл є Гавареччина. Воно унікальне тим, що місцеві жителі змогли побудувати чудовий туристичний бізнес, орієнтуючись на давній промисел села та історичні факти. Зараз місцеві жителі проводять колоритні туристичні екскурсії для дітей і дорослих, а черга з охочих до таких індивідуальних подорожей досить велика.
Що таке Гавареччина?
Село розташоване у Львівській області. Воно лежить недалеко від міста Золочів, всього за 16 кілометрів. Село зовсім невеличке, там проживає приблизно 100 жителів, воно розкинулося у лісі на пагорбах Вороняків.
Історія говорить, що першими місцевими жителями були гончарі. Їх виселили з містечка Білий Камінь за наказом шляхтянки Терези Вишневецької. Кажуть, що своїми печами вони задимлювали місто. Сталося це у XVII столітті. 5 родин гончарів переселилися із містечка і створили новий населений пункт. Володіла ним дочка Терези Вишневецької Гавра. Тому з часом село отримало таку дивакувату назву.
Основний промисел місцевих жителів – це чорнодимлена кераміка.
Село Гавареччина було досить віддалене і відірване від цивілізації, але при цьому тут жили дуже освічені та розумні люди. Наприклад, за часів Австро-Угорської імперії у селі не було церкви і люди довго збирали на неї кошти. Але, коли сума була отримала, то вирішили збудувати на них школу. За певний час школу збудували і вона являла собою будинок з однією кімнатою. Збереглися навіть дані про вчителів. У 20-х роках минулого століття тут навчалося 24 учні, а на межі воєнних лихоліть вже було 72 учні та 2 вчителя. Зараз у селі вже немає школи.
Практично до оголошення незалежності України до Гавареччини не було дороги. Зараз її фактично теж немає, адже вона складається з дороги, засипаної щебнем.
Чому варто поїхати в Гавареччину?
Люди у Гавареччині завжди були суспільно-активні. Вони були національно-свідомі і тому у 30-х роках був створений «Союз українок», товариство «Просвіта» і «Сокіл». А після приходу радянської влади біля Гавареччини були дуже активними повстанці. Тут діяли підрозділи Української Повстанської армії. Вони вели активну боротьбу з радянською владою. Повстанцями були місцеві жителі Гавареччини та навколишніх сіл. Боротьба тривала до 1951 року. Місцеві жителі використали цю історичну особливість і зараз у Гавареччині можна побачити реконструкції криївок, «живих» повстанців, предмети побуту, почути розповіді, відчути дух і колорит повстанської армії.
А у 2007 році був відкритий музей – криївка ОУН-УПА, який зараз є частиною всіх туристичних екскурсій. Тут можна побачити побут повстанців, доторкнутися до історії, дізнатися цікаві факти.
Хоча, звісно, найцікавіше, що можна побачити у селі – це унікальні речі чорнодимленої кераміки. До середини 80-х років минулого століття цей промисел практично занепав, у селі було всього 3-4 майстри.
Проте у 1984 році вироби майстра Дмитра Вислинського здобули золоту медаль на виставці у місті Фаєнца в Італії. Його вироби були визнані шедеврами. З того часу до села почали приїжджати мистецтвознавці. Проте на той момент в селі лишився один діючий майстер. Всі інші припинили робити вироби через те, що не було кому їх продавати. Занепадало і село.
Кілька мистецтвознавців, науковців, письменників забили на сполох, адже гаварецька кераміка могла просто зникнути. У селі було лише кілька людей старшого віку, які ще могли щось зробити. Але й вони практично вже не виконували ніякої роботи. Тоді ж науковці почали переконувати їх, щоб вони передали свої знання майбутнім поколінням.
На час, коли вирішено було відновити гаварецьке мистецтво в селі було лише два реальних майстри. Мистецтвознавці пішки добиралися до Гавареччини через ліс. У 1987 році був влаштований концерт, де виступали відомі на той час львівські співаки, а залом «ходив» гаварецький горнець. Він викликав захоплення у публіки.
З тієї пори відбулося відновлення гаварецької кераміки. Молоді майстри перейняли досвід минулих поколінь. Найвідомішими сучасними гаварецькими майстрами є Євген і Богдан Бакусевичі та Володимир Гарбузинський.
Що ще подивитися в Гавареччині?
Туристи, які приїжджають у Гавареччину, можуть дуже гарно провести час. Адже тут можна:
- Навчитися робити традиційні гаварецькі керамічні вироби.
- Навчитися робити ляльку-мотанку.
- Скуштувати місцеві колоритні страви.
- Побачити криївку.
- Покататися на джипах по місцевих пагорбах.
- Для дітей організовують козацькі забави.
До того ж у селі є кілька пам’яток місцевого значення, які можуть зацікавити туристів:
- Криниця 1922 року. Це дуже глибока криниця, яка має глибину 54 метри. Її будували двоє майстрів. Особливість криниці в тому, що можна одночасно набирати воду та опускати друге відро, таким чином прискорюючи процес праці. Раніше таких криниць в селі було кілька, зараз лишилось дві.
- Храм Зіслання Святого духа.
- Поховання вояків дивізії «Галичина», які загинули тут у 1944 році.
- Музей-криївка.
- У селі проживало багато повстанців, зараз тут живуть їхні родичі, з якими можна поспілкуватися.
На цей час Гавареччина користується особливою популярністю серед туристичних маршрутів Львівщини. Адже це місце, де можна торкнутися історії і навіть стати її частинкою, спробувати її на смак і на дотик.