Одним з найбільш поширених горіхів є фундук або ліщина. Це дуже смачний, поживний та корисний горішок, який люблять дорослі та діти. Найчастіше прості споживачі фундук можуть «зустріти», коли їдять шоколад, цукерки, інші солодощі.
У чому користь ліщини?
Фундук багатий на вітаміни, фолієву кислоту, цинк, магній, марганець, фтор, клітковину, крохмаль, фітостероли.
Ліщина дуже добре засвоюється організмом, наповнюючи його корисними мікроелементами. А ще фундук дуже корисний, бо:
- Фундук покращує роботу серцево-судинної системи. Нормалізується робота серця, очищуються судини, тиск приходить в норму.
- Ліщина допомагає відновитися організму після фізичних перевантажень. У ній багато білка, тому це корисно для м’язів. Для того, щоб покращити свій стан достатньо вживати по 30 грамів ліщини в день.
- Фундук може покращити пам’ять і увагу, роботу мозку.
- Ліщина корисна для кишківника, запобігає запорам, підвищує апетит.
- У ліщині є паклітаксел. Це речовина, яка допомагає боротися з раком. Особливо ефективна вона при онкологічних захворюваннях молочної залози і яєчників. Її варто вживати як допоміжний засіб при лікуванні, і для профілактики хвороби.
- Фундук – це природний антиоксидант, тому він зміцнює імунітет, сповільнює процеси старіння.
- Фундук дуже корисний для нервової системи, бо допомагає боротися зі стресом, депресивними станами, хронічною втомою.
- Ліщина має мало вуглеводів, тому вона може бути корисною для людей з цукровим діабетом 2-го типу, адже знижує рівень цукру.
- Фундук має у складі магній і кальцій, тому може зміцнювати кістки, а також корисний для вагітних і жінок з менопаузою.
- Фундук можна використовувати і для схуднення. Адже він дає відчуття ситості.
Крім того, вживання ліщини добре впливає на здоров’я шкіри, нігтів, волосся. Даний горіх використовується у косметології, а також для того, щоб зберегти красу та молодість шкіри.
Але вживати фундук потрібно правильно. Він є досить «важким» продуктом для травної системи. Тому його варто їсти приблизно 3-5 штук на день. При цьому ліщину треба добре пережовувати.
Найкраще їсти фундук до основного вживання їжі. Треба раціонально до цього підходити. Не варто їсти горіхи перед телевізором або в кінотеатрі. Так є можливість просто переїсти. І ви вже отримаєте не користь, а шкоду.
Адже, якщо їсти багато фундука, то можна отримати проблеми із зайвою вагою. Бо горіх дуже калорійний. Він у 8 разів має більше калорій, ніж шоколад. Крім того, якщо надто багато з’їсти ліщини, то можна отримати спазм головного мозку. До того ж краще не вживати його дітям, які мають проблеми з печінкою та цукровим діабетом, діатезом.
Як зберігати фундук?
Ліщина дозріває в середині вересня, але її плоди ще можна відшукати і до початку жовтня.
Для того, щоб вона дійсно була корисною, її потрібно правильно зберігати. Не варто тримати вдома горіх довше, ніж 6 місяців, адже він втратить свої поживні цінності.
Після того як принесли фундук додому його потрібно перебрати, а тоді просушити. Якщо ліщина брудна, то перед тим як сушити, її потрібно промити. Якщо під час того як ви миєте горіх, він починає спливати на поверхню, то це означатиме, що він порожній всередині. Його можна викидати.
Горішки потрібно покласти у мішечки з тканини або паперу. У них повинна відбуватися циркуляція повітря. Це стосується фундука зі шкарлупою. Якщо ж ви хочете зберігати ядра горіха, то їх потрібно тримати у спеціальних зіп-пакетах. Крім того, можна використати скляні банки, пластикові контейнери з кришками. Не варто, щоб повітря поступало до горіхів.
Найкраще зберігати фундук при кімнатній температурі, коли вологість середня. Не можна, щоб на нього попадали прямі сонячні промені або відбувалися перепади температури.
Ядра горіхів можна заморозити. Для цього варто скласти їх у контейнер і швидко заморозити. Але це можна робити лише один раз, не треба піддавати їх повторному заморожуванню.
Фундук можна підсушити та у духовці або печі. Так він буде ще смачнішим.
Спеціалісти кажуть, що чистити фундук варто не раніше, ніж за годину до вживання. Адже ліщина вбирає в себе всі запахи. Якщо горіхи вже почищені, то треба зберігати їх у щільно закритих ємкостях.
Зберігати ліщину краще при температурі +3-+10 градусів, а вологість має бути не вище 15%. Так він може зберігатися приблизно 5 місяців. Чим довше ви зберігаєте фундук, тим більша ймовірність того, що він стане гірким.
Їжте фундук з радістю і насолодою!