Застудні хвороби є неминучими для більшості людей. Особливо ризик ГРВІ та грипу зростає в період міжсезоння, коли погода є несприятливою та нестабільною, часто вітряною й дощовою.
Ця стаття розповість про особливості боротьби з одним із типових симптомів застуди – підвищеною температурою тіла. Текст містить думки та поради фахівців щодо того, яку температуру тіла треба збивати, які методи та засоби використати для цього та в яких випадках вони є необхідними.
Коли варто пити жарознижувальні?
Позиція тих, хто вважає, що приймати такі фармацевтичні препарати слід у випадку, якщо показник градусника перевищив 37 ºC, є вкрай неправильною.
Вважається, що вживання відповідних заходів є недоцільним і навіть шкідливим для організму при температурі до 38 ºC.
Медиками доведено, що підвищення температури як таке засвідчує факт боротьби організму з хворобою. При 38 ºC життєдіяльність більшості представників патогенної мікрофлори, що спричиняють захворювання, пригнічується. У таких умовах припиняється розвиток вірусів та бактерій, що є збудниками застуди чи іншого недугу.
Це є відповіддю на питання, чому не можна збивати температуру до 38 градусів. Тіло хворого нагрівається не просто так, а щоб «подолати ворога». Відсутність допомоги йому в цей складний час є своєрідним тренуванням для імунної системи.
Проте з цього правила існують деякі виключення. Варто враховувати самопочуття людини. Прийом жарознижувального препарату є доцільним, якщо хворому в стані лихоманки дуже зле – його турбує сильний головний біль та озноб.
Як боротися з субфебрильною температурою?
Субфебрильним називають підвищення температури тіла до 37,1-38 ºC.
Такий симптом є характерним не лише для застуд. Він є ознакою бронхіту та пневмонії, ангіни та скарлатини, гастроентериту, паротиту і інших бактеріально-вірусних захворювань.
Пацієнтам, які запитують, що робити при температурі 37.5 ºC, лікарі дають наступні рекомендації:
- пити у великій кількості рідину (від 2 л на добу), але це не повинні бути гарячі напої чи газована вода – можна, наприклад, віддати перевагу теплому чаю за малиною, медом або лимоном;
- приймати вітаміни – підвищенню імунітету сприяє вітамін С (проте алергіками фахівці радять приймати цей препарат, підсилюючий гістамін, з обережністю), а вітамін А у рідкій формі здатен переривати навантаження, спричинене на слизові оболонки зовнішніми збудниками;
- у пікові дні хвороби стабілізувати стан застудженого допоможе вживання природних сорбентів – бурштинової кислоти, цеоліту, хітозану, бентоніту;
- у разі відсутності апетиту хворому можна втриматися від їжі, а взагалі його раціон має включати білкові продукти у вигляді термооброблених яєць, подрібнених бобових та риби, а також свіжі ягоди та фрукти, зокрема, цитрусові, ківі та сливи.
Вкрай важливим при такому патологічному стані для людини є сприятливий психологічний мікроклімат та повноцінний сон.
Одяг та ковдра надто теплими не повинні бути. Варто віддавати перевагу легкому та зручному вбранню з натуральних тканин та регулярно провітрювати приміщення, в якому перебуває хворий. Не слід забувати про гігієнічні процедури, зокрема, щоденний теплий душ.
Коли потрібно збивати температуру та як це робити?
Зниження температурних показників тіла за допомогою фармацевтичних препаратів є необхідним у таких випадках;
- якщо показник термометра перевищує 38,5 ºC у дорослих людей;
- якщо він вище 38 ºC у дитини віком до 2 місяців;
- у разі, коли пацієнт дитячого віку хворіє на епілепсію чи має судомні патології;
- дорослим, ураженим ВІЛ, суперінфекціями та гострими автоімунними, зокрема онкологічними хворобами, а також гіпертонікам.
Для усунення лихоманки ацетилсаліцилову кислоту (аспірин) вживати пацієнтам дорослого віку не рекомендується, а дітям до 15 років цей препарат заборонений як такий.
Оптимальним рішенням є засоби на основі ібупрофену або парацетамолу.
Малюкам у відповідних ситуаціях призначають сиропи або свічки.
Дорослим слід вживати через кожні 6 годин по 650-1000 мг парацетамолу або через аналогічний проміжок часу по 400-600 мг ібупрофену.
Відповідні ліки у пігулках ковтають цілими, не розчиняючи їх у воді під час прийому їжі або після їжі.
Проте якщо гарячка викликана бактеріальною інфекцією, парацетамол не допоможе. Ознакою таких недугів є підвищення температури на 4-5 день захворювання.
Чим небезпечна висока температура?
Зазвичай відповідне підвищення показників градусника засвідчує наявність в організмі патологічних, запальних процесів, інфекцій, з якими він бореться.
Відсутність своєчасних заходів, спрямованих на нормалізацію чи зниження високої температури може призвести до серйозних ускладнень, що поширяться не лише на уражений орган, але й на інші системи.
Тривале перебування людини в стані гарячки є для неї шкідливим. Особливо небезпечною медики вважають високу тілесну температуру без додаткових симптомів – вона може бути ознакою тяжких інфекційних процесів.
Критичним вважається показник від 40 ºC – він здатен призвести до летальних випадків. У такому стані є ризик пошкодження головного мозку та початку незворотних патологічних процесів в організмі.
Якщо надвисоку температуру, що загрожує життю, збити не вдається, слід негайно викликати «Швидку допомогу» або звернутися в медичний заклад.
Важливо не лише те, яка у хворого температура, яку збивати, а яку ні – треба брати до уваги під час прийняття відповідного рішення загальний стан, самопочуття та вік хворого, причини лихоманки, наявність в нього супутніх патологій та інші фактори.
Корисно знати
Підвищити температуру тіла при оральному її вимірюванню може жування гумки або куріння цигарки.
Зазвичай результати температурних показників при їх вимірюванні різними методами неоднакові – найвищі вони при ректальних вимірах, а найнижчі – при вимірах у ротовій порожнині.
У різну пору доби температура тіла будь-якої людини відрізняється – увечері, як правило, вона вища, ніж уранці, різниця може складати до 1 ºC.
У жінок на дані показники впливає також менструальний цикл – у постовуляційний період вона підвищується на 0,5 ºC.
Значення для результатів вимірювання має і тип використаного термометру – такі прилади бувають ртутними, електронними, інфрачервоними та рідкокристалічними.
Спричинити різке підвищення температури тіла може не хвороба, а інтенсивне фізичне навантаження – наприклад, у спортсменів-марафонців після бігу впродовж 2 і більше годин термометр показував до 40 ºC.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Красота та Здоров’я на нашому порталі.