Насправді питання не однозначне. Але від того стає ще цікавішим. Саме тому варто пошукати на нього відповіді. Тим більше, кожен з нас, хоч раз у житті задавався ним. Не розуміючи, чому одні «стоять біля керма», а решта беззаперечно йдуть за ними. Більше того, багатьом з нас, навіть у глибині душі хотілося б стояти біля штурвала. Так що ж, лідер – це звання, накреслене долею при народженні, чи їм можна стати за своїм бажанням?
Насправді відповідь лежить на поверхні. І для того, щоб її знайти, досить просто розуміти, що у цьому світі немає нічого ідеального, а все відносно. А також, що немає нічого неможливого. І за бажання лідером може стати кожен. Так, у багатьох цей талант проявляється із самого народження, і для них ця роль є природною, все виходить, якби само собою. Але це ніяк не означає те, що інші не зможуть виховати ці якості в собі й стати тими, за ким йдуть інші люди. Але для цього звичайно ж потрібне бажання, терпіння, і час. А також знання та вміння робити потрібні кроки у цьому напрямку. Про головні з яких ми зараз і поговоримо.
- Хочеш керувати іншими – спочатку навчися керувати собою.
Насамперед потрібно знати й розуміти, що люди йдуть не за словами, а за прикладом. Тому, якщо ви хочете, щоб інші йшли за вами, почніть із себе. А точніше, станьте для них справжнім прикладом або навіть взірцем для наслідування. Адже якщо слова розходитимуться з вашими діями – ніхто навіть не слухатиме вас. В історії є такий приклад. До Раджива Ганді, головного лідера Індії минулого століття звернулася проста жінка, сину якої не можна було їсти солодке, але він не хотів нікого слухати, і єдиним авторитетом йому був Р. Ганді. Який і попросив цю жінку прийти до нього через два тижні, що вона і зробила. І все, що він сказав при зустрічі хлопчику, це просто «будь ласка, не їж солодке та слухай маму», і той перестав. Через деякий час жінка, заінтригована таким дивом, знову досягла аудієнції у Ганді і запитала – якщо все так просто, то чому потрібно було чекати 2 тижні. На що той відповів – ці два тижні я сам не їв солодкого.
- Лідерство та деспотизм зовсім різні речі.
Як не дивно, але деякі дійсно не замислюються про те, що ці дві речі, поняття абсолютно різного порядку. І насправді, це як два краї прірви або земля і небо. Запам’ятайте, що справжньому лідеру навіть не потрібно нікого і ні в чому переконувати. Йому досить ясно та чітко викласти свою думку та донести її до людей. Зрозумівши яку вони самі захочуть слідувати у зазначеному напрямі. Так, це мистецтво, але йому, як і будь-чому іншому, звичайно ж, можна навчитися. А ось змушувати людей робити щось « з-під палиці» справа утопічна і вкрай невдячна. Адже кожна насильницька дія зустрічає протидію, і, діючи таким чином, можна хіба що нажити ворогів. Тому завжди зберігайте спокій, не нервуйте, і тим більше не кричіть – одні з найголовніших аспектів поведінки справжнього лідера.
- Направляй, а не нав’язуй.
Яким би не був лідер, людям, які за ним йдуть, у глибині душі хотілося б відчувати, що це вони приймають те чи інше рішення. І це потрібно не лише враховувати, цим потрібно ще й вміло скористатися. Наприклад, намагайтеся давати вказівки не в командно-наказному тоні, а робити це з деякою часткою натяку, щоб у людей виникла думка, що вони самі прийшли до цього. Адже, як відомо, те, що хоче сама людина, робиться з особливим бажанням, запопадливістю, і ентузіазмом. Ну а якщо вам доводиться не просто спонукати до дії, а нав’язувати свою ідею, то, звичайно ж, зупиніться і задумайтеся. Це перший сигнал, що ви робите щось не так. І краще взяти паузу та знайти помилку, ніж «наламати дров» та заплямувати свою репутацію як лідера, відновити яку буде дуже складно.
- Вмій знаходити найкраще в людях.
Кожен із нас індивідуальність, і, відповідно, до кожної людини потрібно вміти знаходити правильний підхід. Точніше, бачити, яким чином її можна простимулювати на ті чи інші дії. При цьому без зайвих зусиль. Обов’язково приділіть їй належну увагу. А також, немає людини, яка не мала б хоча б одного таланту, який також можна правильно розіграти як хорошу карту. Тому краще дізнавайтеся тих людей, серед яких ви збираєтеся бути лідером. А потім це увійде у вашу звичку. Адже виконуючи певний проєкт, потрібно вміти правильно розставити людей за позиціями. І звичайно ж, не забувайте заслужено хвалити тих, хто вам довірився.
- Використовуйте свої сильні сторони.
Наприклад, ви можете мати дар мовлення, швидко орієнтуватися в ситуації і приймати правильні рішення, або просто мати презентабельну зовнішність. Все це ваші козирі, які потрібно використовувати для того, щоб реалізовувати свої лідерські амбіції. Таким чином, вам буде набагато легше досягти поставлених перед собою цілей і природно стати справжнім лідером.
Тепер ви змогли переконатись, що немає нічого неможливого? І лідером того чи іншого масштабу може стати кожен. Головне, мати терпіння і не перегинати палицю. Ну а ми, віримо, що мрії збуваються, і якщо ви хочете стати справжнім лідером, то у вас обов’язково все вийде. А вам своєю чергою треба просто вірити у себе!