В Україні є місто, про яке знають дуже мало. Проте воно дуже важливе, адже на його території розташована діюча атомна станція. Це місто Нетішин. Воно може стати чудовим місцем для того, щоб провести вихідний чи святковий день, адже Нетішин має власні туристичні місця на які варто подивитися і де можна відпочити.
Нетішин – що це за місто?
Нетішин розташований у Хмельницькій області. Найближче місто, яке розташоване до нього – це Остріг. Він був його історичним «родичем» і орієнтиром. Відстань до Хмельницького – 139 кілометрів, до Луцька – 133 кілометри, до Рівного – 57 кілометрів.
Вперше про даний населений пункт згадують 12 травня 1542 року. Тоді в офіційному листі короля було повідомлено, що село Нетішин переходить у власність матері Гальшки Острозької Беати Костелецької. У 1566 році село входило до Волинського воєводства. Тому він історично вважається частиною Великої Волині.
Довгий час Нетішином володіли князі Острозькі. У 1629 році у селі Нетішині було 50 будинків. Події наступних років негативно впливали на розвиток села. Воно було зруйноване, переходило з рук в руки. Певний період Нетішин є частиною Польщі. А у 1793 році опиняється під владою Російської імперії. У 1797 році Нетішин став частиною Острозького повіту Волинської губернії.
У позаминулому столітті відбувався розвиток села Нетішин. Хоча тут траплялися епідемії холери, пожежі,а у 1856 році його продали графині Зубовій, яка здавала його «в оренду».
Проте у селі була гуральня, з’явилася дерев’яна каплиця, також була збудована церква.
На початку минулого століття Цецилія Леві стала власницею села.
У 1922 році Нетішин увійшов до складу СРСР. Саме між Нетішином та селом Вельбіно був проведений кордон між Радянським Союзом та Польщею. Місто Остріг, яке завжди було центром і орієнтиром для Нетішина, опинилося відрізане від села.
У 1933 році тут був голод і загинуло 66 осіб.
Створення АЕС в Нетішині
Після гітлерівської окупації, місто знову стало частиною Радянського Союзу. 17 квітня 1975 року було прийнято рішення про будівництво АЕС у Нетішині. У 1977 році почалися роботи щодо побудови АЕС. А місто починає розбудовуватись. У січні 1981 року почалось створення котловану під АЕС.
5 травня 1981 року Нетішин став селищем міського типу. У 1984 році він отримав статус міста.
22 грудня 1987 року в дію був введений перший енергоблок АЕС. У 2004 році другий енергоблок був введений експлуатацію.
Хмельницька АЕС розташована поблизу Нетішина, яке є її містом-супутником. За 9 кілометрів від міста лежить залізнична станція Кривин, яка є найближчою станцією до Нетішина. Район, де розташована атомна станція, належить до того, що має сейсмічну активність 5-6 балів.
Зараз Хмельницька АЕС – це основне підприємство міста і його найголовніша туристична і економічна пам’ятка.
Нетішин: туристичні місця або на що подивитися?
На даний момент у місті проживає 36 тисяч жителів. Тут немає давніх пам’яток, але місто неймовірно красиве. Основною пам’яткою, крім Хмельницької АЕС, є водяний млин. Його побудували у 1905 році. Перед цим згорів дерев’яний млин і замість нього побудували кам’яний.
Місто дуже молоде, воно має забудову типового радянського невеликого містечка 70-80-х років минулого століття. Тут є чимало великих будівель традиційного «радянського» типу, проте вони доглянуті і максимально осучаснені. Досить багато типових багатоповерхівок.
Площі, сквери, водойми доглянуті і потопають у квітах. Тут їх надзвичайно багато. Є храми, але більшість з них сучасні. Тут немає давніх будинків, історичних пам’яток, крім млина. Тут зовсім немає стародавніх будинків, замків чи мурів. Адже весь час свого існування місто було звичайним селом, яке переживало роки занепаду і відновлення.
Містяни люблять проводити час у кафе, ресторанах, яких є досить багато. До того ж, тут є готелі, в яких можна розміститися. Також є недорогий хотсел.
Серед сучасних пам’яток можна виділити краєзнавчий музей. Він є одним з наймолодших в Україні. Його заснували 27 вересня 2001 року. Тут є 18 залів. В них відвідувачі можуть побачити археологічні знахідки та унікальні рослини, а також найбільший в світі корал. До того ж, музей буде цікавий тим, хто збирає монети. Тут є монети з різних країн та епох. Саме тут зберігається банкнота з автографом Г. Нарбута. Він є першим автором українських поштових марок, грошей. Крім того, тут є гроші з Української народної республіки. А також тут є бони – гроші Громадянської війни 1918-1919 років.
Музей розташований в Нетішині на вулиці Незалежності, 29.
А ще навпроти міського пологового будинку розташоване урочище Вільшина. Тут росте вільховий ліс, а також різні болотні, лісоболотні та рідкісні рослини. Крім того, тут є рідкісні орхідеї.
Нетішин – миле місто, яке може бути чудовим доповненням екскурсії до Острога, адже воно має власні туристичні місця. З веж Острозького замку можна вже побачити труби Хмельницької АЕС. Доїхати до міста можна автомобілем, споглядаючи чарівні види Рівненщини та Поділля.