Дієтологія – наука, яка вивчає харчування людини, вплив на організм, підбір правильного, збалансованого харчування при різних захворюваннях. У даній статті розберемо хто такий дієтолог, як стати дієтологом, чим займається і коли варто звернутись до спеціаліста.
Хто такий дієтолог?
Дієтолог – це лікар, що займається вирішенням проблем зі здоров’ям та зайвою вагою за рахунок правильно підібраного харчування. Нині професія дієтолога є дуже актуальною та популярною серед населення. Завданням дієтолога є складання індивідуального меню відповідно до особливостей організму та наявності супутніх захворювань і побажань клієнта (проблеми із зайвою вагою, набір маси тіла, захворювання, які пов’язані з порушенням обміну речовин (анорексія, булімія), при цукровому діабеті тощо.Також на сьогоднішній день розвивається професія нутриціолог, спеціаліст, який допомагає підібрати збалансоване харчування.
Що робить дієтолог?
Дієтолог надає широкий спектр послуг:
- консультує пацієнтів щодо правильного харчування;
- створює та заповнює медичні картки пацієнтів;
- проводить огляд пацієнта (антропометричні вимірювання – зважування, вимірювання зросту);
- збирає анамнез, вивчає історію хвороби;
- за необхідності рекомендує необхідні аналізи та направляє на них;
- індивідуально складає план лікування;
- індивідуально підбирає меню з урахуванням курсу лікування та режимів прийому їжі;
- контролює стан пацієнта під час проходження курсу лікування.
Як стати дієтологом?
Щоб стати лікарем-дієтологом, необхідно закінчити медичний вищий навчальний заклад, отримати вищу медичну освіту, пройти інтернатуру за напрямком “лікар-дієтолог”. Із збільшенням потреби у дієтологах, можна отримати диплом і без вищої медичної освіти, багато досвідчених спеціалістів проводять навчальні курси, на яких можна отримати сертифікат дієтолога, нині таке навчання стало популярним серед фітнес-тренерів.
Як і куди поступити на дієтолога:
Вступити до медичного вищого навчального закладу можна за результатами національного мультимедійного тесту, обов’язковими предметами для здачі є українська мова, математика та один предмет на вибір (історія України, біологія чи хімія). Опісля – пройти інтернатуру за напрямом лікар-дієтолог.
Тривалість навчання:
Щоб отримати диплом бакалавра у напрямі дієтологія необхідно навчатись 3 роки. Програма навчання складається з 5 основних модулів, які включають три обов’язкові предмети та два додаткові модулі (спеціалістичні)
У наш час існує багато ліцензованих шкіл, у яких можна пройти курси та отримати диплом дієтолога. Навчальний процес складається з лекцій та практичних занять, курс триває 3 місяці, після чого видають дипломи, у деяких закладах видають на українській та англійській мові, що у майбутньому дозволить працювати як в Україні, так і поза її межами.
Курси дієтолога:
Якщо ви хочете опанувати професію дієтолога, стати досвідченим спеціалістом або отримати знання для себе (тобто, ознайомитись з правильним харчуванням, навчитись складати збалансований раціон, дізнатись про схуднення та навчитись розбиратись у проблемах зі здоров’ям, що спричинені неправильним харчуванням) можна записавшись на курси та отримати диплом дієтолога.
Також курси дають змогу підвищувати рівень кваліфікації для початківців дієтологів та вже досвідчених спеціалістів, які постійно вдосконалюють свої знання та навички. Курси дієтолога можна проходити як дистанційно так і офлайн.
Скільки заробляє дієтолог?
Заробіток лікаря-дієтолога може бути різним, адже це залежить від освіти, досвідченості спеціаліста, обсягу виконаної роботи, а також форми організації праці. Тобто діапазон заробітку найманого спеціаліста, маючи мінімальний стаж роботи, суттєво відрізнятиметься від спеціалістів, які вже мають свою базу клієнтів та працюють у власному приватному кабінеті.
У будь-якому разі, як і в будь-якій іншій професії, все залежить виключно від вас! Але те, що робота дієтологом наразі є прибутковою – залишається фактом.
Де може працювати дієтолог?
Дієтолог має можливість працювати у лікарнях, приватних клініках, фітнес-центрах, спортивних клубах, санаторіях тощо. Крім того, кожен спеціаліст може відкрити власну справу, приватний кабінет, де надаватиме широкий спектр послуг людям у сфері дієтології.
Переваги та недоліки професії дієтолога
Перевагами даної професії є можливість гідного заробітку, затишне та комфортне місце роботи, можливість працевлаштування за кордоном, легкість та швидкість у просуванні та рекламі послуг (по типу сарафанного радіо).
Недоліків у роботі дієтолога не визначають, проте варто зазначити, що особливістю професії є відповідальність за здоров’я та життя людини.
Сертифіковані дієтологи відіграють значну роль у підтримці здоров’я людини завдяки освіченості та розробці індивідуальних рекомендацій щодо збалансованого харчування та навчають адаптуватись до дієтичних потреб відповідно до особливостей організму. Тож якщо ви маєте бажання та хист до даної спеціальності, то все ж варто спробувати себе в цьому! Нехай щастить!
Більше про здоров’я читайте у відповідному розділі на нашому інформаційному порталі.