Влітку є дуже цікавий фрукт, який росте практично будь-де. Його не дуже полюбляють через яскраво-виражену кислинку, незаслужено ставлять ледь не на останнє місце серед літніх смаколиків. Це – алича.
Алича являється різновидом сливи, є дуже невибагливою і не потребує особливого догляду. Вона буває кисла і кисло-солодка, дрібна і велика, жовта, фіолетова, темно-червона. Алича вперше була знайдена на Кавказі і саме вона є основним інгредієнтом соусу ткемалі. В Україні вона росте повсюдно. Її можна знайти у садах, парках, посадках, лісах. Її гілки досить колючі, а весною вона цвіте першою і має рясний білосніжний цвіт.
Чим корисна алича?
Алича має у своєму складі велику кількість корисних речовин. Вона багата на аскорбінову кислоту, вітамін С, кальцій, калій, залізо, магній, є також вітаміни групи А і В. Крім того, за тим, який відтінок має даний фрукт, можна зрозуміти, які мікроелементи в ньому переважають. Якщо відтінок темно-фіолетовий, то у сливці багато пектину, а якщо жовтий, то лимонної кислоти.
Саме через наявність великої кількості мікроелементів, алича є такою мегакорисною. Вона допомагає боротися з застудою і вірусами, є низькокалорійною. У 100 грамах плодів є всього 34 калорії. Тому вона є чудовим дієтичним доповнення до раціону. Можна вживати і тим, хто худне і тим, хто дотримується здорового харчування.
Алича наповнює організм вітамінами, зміцнює імунітет. Така слива є корисна тим людям, які мають проблеми з шлунково-кишковим трактом. Але її варто обережно вживати тим, хто має виразку і підвищену кислотність у шлунку. Проте вона дуже добре підійде людям, які страждають від запорів. Адже алича має легкий проносний ефект.
Аличу можна їсти тим людям, які мають цукровий діабет. Адже в ній переважає кислота і дуже мало цукру. А ще плоди виводять зайву воду з організму, допомагають боротися з набряками, є корисними для людей з хворобами нирок. Крім того, алича корисна тим людям, які мають проблеми з печінкою і жовчним міхуром.
Аличу можна використовувати і для пробудження апетиту. Особливо це стосується дітей. Якщо запропонувати малюку за годину до обіду з’їсти кисленьку «аличинку», то він буде мати кращий апетит і їстиме з більшим задоволенням.
Крім того, аличу застосовують як відхаркувальний засіб, при застуді. Можна в такому випадку просто їсти варення з цієї сливи. Плоди аличі використовують як допоміжний засіб при лікуванні імпотенції та проблемах з сечостатевою системою у жінок. Дана слива допомагає виводити з організму шкідливі речовини. Вона дуже корисна тим, хто живе у містах, де багато викидів шкідливих речовин, вуглекислого газу.
Звісно, найкраще вживати аличу свіжою. Але варення, відвари, компоти з неї теж зберігають велику кількість корисних речовин і є дуже смачними.
А ще аличу можна використовувати і як косметичний засіб. Особливо вона корисна тим людям, які мають проблеми з висипаннями та акне. З м’якоті варто робити маски і насолоджуватися чистою шкірою.
Чи є протипоказання для вживання аличі?
Звісно, аличу потрібно їсти в міру. Адже може відбутися передозування корисних речовин. Дуже уважно потрібно ставитися до аличі тим, хто має проблеми зі шлунково-кишковим трактом, схильність до діареї. В такому випадку її можна спробувати запекти в духовці, щоб «пішла» зайва кислота. У дітей і людей, схильних до алергії, алича може викликати алергічні реакції.
Як купити аличу?
Насправді, дуже часто алича просто «валяється» під ногами. Бо для приготування з неї треба багато цукру. Але хороша велика і смачна алича завжди користується попитом. В середньому кілограм аличі коштує від 25 до 50 гривень. Звісно, все залежатиме від сорту і зовнішнього вигляду.
Коли купуєте, то придивляйтеся до плодів: стиглі ягоди мають пружну шкірку. Вона трохи м’яка, якщо до неї торкнутися. Якщо шкірка тверда, то це означає, що алича ще не стигла. В такому випадку плоди можна розкласти на рівній поверхні у прохолодній кімнаті. При кімнатній температурі алича збережеться 14 днів, а у холодильнику приблизно 30 діб.
З аличі можна готувати варення, желе, морси, компоти, соуси, джеми, киселі, мармелад, приправи, пастилу. Вона зберігає свої корисні властивості навіть у переробленому вигляді. Часто такі продукти рекомендують вживати при вірусних інфекціях, авітамінозах.
Алича – це доступний і дуже корисний фрукт. Правильно її вживаючи, можна наситити свій організм вітамінами не лише влітку, але й взимку та ранньою весною.